Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl
28.11.2023 09:47
Strona główna Energetyka, OZE Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych

Partnerzy portalu

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morskich farm wiatrowych - ZielonaGospodarka.pl

Energa Wytwarzanie i Northland Power powołają spółkę do serwisowania morski farm wiatrowych - poinformowała w poniedziałek Energa Wytwarzanie. Zaznaczono, że firmy mają już zgodę UOKiK na takie przedsięwzięcie.

Energa Wytwarzanie z Grupy Orlen i kanadyjska firma Northland Power mają zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na powołanie spółki joint venture świadczącej usługi serwisowania morskich farm wiatrowych - poinformowała Energa w poniedziałek. Wskazała, że nowa spółka będzie m.in. zarządzać infrastrukturą morskich farm wiatrowych, aktywami komercyjnymi, kwestiami BHP oraz ochrony środowiska.

Dodano, że Energa Wytwarzanie zamierza wykorzystać dotychczasową wiedzę i doświadczenia w eksploatacji lądowych farm wiatrowych w Polsce, aby w nadchodzących latach świadczyć nowe usługi związane z utrzymaniem i eksploatacją morskich farm wiatrowych na Bałtyku. W komunikacie podano również, że Northland Power wniesie do nowej spółki doświadczenie w zarządzaniu i utrzymaniu tego typu inwestycji na morzu.

"Kompetencje i wiedza naszych pracowników w połączeniu z know-how Northland Power z zakresu serwisowania morskich farm wiatrowych stanowią doskonałe połączenie dla rozwijającego się sektora w Polsce" – stwierdził prezes Energi Wytwarzanie Piotr Meler.

Energa Wytwarzanie zwróciła uwagę, że Morze Bałtyckie ma "doskonałe" warunki do rozwoju energetyki wiatrowej: korzystne warunki wietrzne, niskie zasolenie i stosunkowo płytkie wody. Podkreśliła, że potencjał wytwórczy farm wiatrowych na Bałtyku szacowany jest na ponad 30 GW.

Spółka wskazała, że pierwszą morską farmą wiatrową w Polsce będzie Baltic Power o mocy blisko 1,2 GW, która rozpocznie pracę w 2026 roku. "To wspólny projekt Orlenu i Northland Power i największa inwestycja w odnawialne źródła energii w Europie Środkowo-Wschodniej" - zaznaczono.

Przypomniano, że w październiku koncern podjął finalną decyzję inwestycyjną w sprawie budowy farmy. Według firmy Baltic Power będzie w stanie wyprodukować czystą, dostępną energię, która może zasilić 1,5 miliona gospodarstw domowych.

Dodano, że obecnie wśród aktywów Energi Wytwarzanie znajduje się sześć lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej i centralnej Polsce, o łącznej mocy ok. 244 MW. Podano, że spółka zarządza źródłami onshore od 15 lat, prowadząc konserwację poszczególnych elementów farm wiatrowych zapewniając efektywność techniczną i dostępność maszyn oraz urządzeń elektroenergetycznych, a także przeprowadzając inspekcje techniczne.

W komunikacie zaznaczono, że morska energetyka wiatrowa to jeden z filarów strategii ORLEN2030. Grupa Orlen do końca dekady będzie posiadać 9 GW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii, w tym morskich farmach wiatrowych. "Na początku października koncern oficjalnie otrzymał koncesje na pięć kolejnych lokalizacji farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Ich potencjał mocowy to ok. 5,2 GW, co pozwoliłoby produkować czystą energię w ilości wystarczającej, aby zasilić ok. 8 milionów gospodarstw domowych" - poinformowała Energa Wytwarzanie.

Jak podano Northland Power to producent energii z doświadczeniem w rozwoju, budowy i eksploatacji projektów energetycznych opartych na różnych technologiach. Dodano, że Northland Power obsługuje zarówno lądowe, jak i morskie elektrownie wiatrowe w Kanadzie i Europie, a ich łączna roczna produkcja przekracza 5000 GWh. Northland ma także w budowie dwa projekty morskiej energetyki wiatrowej Hai Long, projekt morskiej energetyki wiatrowej na Tajwanie o mocy 1022 MW oraz projekt morskiej energetyki wiatrowej Baltic Power w Polsce.

autor: Anna Bytniewska

ab/ mmu/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.