Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

Strona główna Energetyka, OZE Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku

Partnerzy portalu

Eolus i Simply Blue Group chcą wspólnie rozwijać pływające farmy wiatrowe na Bałtyku - ZielonaGospodarka.pl

Eolus jako jednej z pierwszoplanowych deweloperów elektrowni wiatrowych w Skandynawii oraz Simply Blue Group, wiodący irlandzki deweloper morskiej energetyki wiatrowej, w ramach nowego partnerstwa będą rozwijać cztery projekty morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Inwestorzy chcą postawić na pływające fundamenty. 

Dwa projekty pływających farm wiatrowych będą realizowane w Szwecji oraz dwa kolejne – w Finlandii. Na projekt „SeaSapphire” składają się cztery farmy wiatrowe:

– Skidbladner - zlokalizowana 100 km na południowy wschód od Sztokholmu

– Herkules - zlokalizowana 60 km na południowy wschód od wyspy Gotlandii

– Un-disclosed - zlokalizowana w fińskiej wyłącznej strefie ekonomicznej na Morzu Bałtyckim

– Wellamo - zlokalizowana 90 km poza regionem Satakunta

– Projekty SeaSapphire, wzmocnią i zdywersyfikują nasze portfolio offshore. Połączenie wieloletniego doświadczenia Eolusa w rozwijaniu projektów odnawialnych oraz wiedzy specjalistycznej Simply Blue Group w zakresie pływającego wiatru pozwoli nam zbudować silne i udane partnerstwo. Daje to ogromne możliwości dodania znaczącej produkcji zielonej energii elektrycznej w krajach nordyckich – komentuje Per Witalisson, szef Eolus.

Z kolei Sam Roch-Perks, prezes Simply Blue Group dodaje, że podejście deweloperów do błękitnej gospodarki przyniesie korzyści społeczeństwom nadmorskim i interesariuszom w postaci nowych miejsc pracy i zaangażowania w działania, które umożliwią zarządzanie zrównoważoną transformacją energetyczną w Finlandii i Szwecji oraz osiągnięcie celów związanych z neutralnością klimatyczną. 

Projekty joint venture są w trakcie opracowywania, a szczególny nacisk kładzie się na rozwój łańcucha dostaw. Gdyby wszystko przebiegało zgodnie z obecnymi planami, projekty te produkowałyby do 40TWh/rok, przyczyniając się do realizacji ambicji i potrzeb Szwecji i Finlandii w zakresie zwiększenia produkcji ekologicznej energii elektrycznej.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 23825,00 $ tona 2,27% 23 mar
 Cynk 2893,00 $ tona 0,21% 23 mar
 Aluminium 2264,00 $ tona 1,48% 23 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.