POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Equinor rozszerza portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce o nową farmę fotowoltaiczną

Strona główna Energetyka, OZE Equinor rozszerza portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce o nową farmę fotowoltaiczną

Partnerzy portalu

Equinor rozszerza portfolio odnawialnych źródeł energii  w Polsce o nową farmę fotowoltaiczną - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Equinor

Trzecia farma fotowoltaiczna należąca do Equinor w Polsce i znajdująca się w Lipnie, rozpoczęła właśnie produkcję testową. Tym samym moc lądowych odnawialnych źródeł energii zwiększyła się do 200 MW umacniając pozycję Equinor na jednym z najszybciej rozwijających się rynków energii odnawialnej w Europie.   

Farma słoneczna Lipno znajduje się w województwie wielkopolskim w zachodniej Polsce. Elektrownia o mocy 53 MW została zbudowana i będzie w pełni obsługiwana przez polskiego producenta energii odnawialnej Wento, spółkę w 100% zależną od Equinor.   

Silne portfolio lądowych źródeł odnawialnych  


Equinor kupił spółkę Wento z jej 1,6 GW projektami solarnymi w 2021 roku. Trzy lata po przejęciu Wento przekształciło się z niewielkiego dewelopera energii słonecznej w zaawansowanego technologicznie producenta energii w Polsce, obsługującego obecnie trzy elektrownie słoneczne i jedną farmę wiatrową o łącznej mocy 200 MW.   

- Historia i rozwój spółki Wento pokazuje, w jaki sposób Equinor inwestuje w lokalne firmy deweloperskie w celu stworzenia silnego biznesu odnawialnych źródeł energii na lądzie na wybranych rynkach - mówi Anders Bade, Wiceprezes ds. Lądowych Odnawialnych Źródeł Energii i Rynków w Equinor.

Łączna roczna produkcja energii z portfela obsługiwane. go przez Wento szacowana jest na około 280 GWh, co odpowiada zużyciu energii elektrycznej przez około 140 000 polskich gospodarstw domowych. 

W ramach uruchomienia nowej farmy fotowoltaicznej Lipno spółka Danske Commodities, należąca w 100% do Equinor i zajmująca się obrotem energią, podpisała umowę bilansującą z elektrownią i będzie odpowiedzialna za sprzedaż wyprodukowanej energii na polskim rynku energetycznym. Danske Commodities pełni działania tradingowe dla aktywów Wento, opierając się na prawie 15-letnim doświadczeniu w handlu energią w Polsce.   

- Opracowaliśmy odrębny model biznesowy, który pozwala nam efektywnie skalować nasz portfel odnawialnych źródeł energii na lądzie i tworzyć wzrost wartości z handlu energią - dodaje Anders Bade.  

Budowanie rentownego wzrostu  


Od momentu przejęcia przez Equinor, Wento rozbudowało swój portfel projektów, skutecznie podwajając go do ponad 3 GW możliwości produkcyjnych energii z lądowych odnawialnych źródeł energii. Projekty spółki zostały zdywersyfikowane i poza wytwarzaniem energii, obejmują również jej magazynowanie, co zwiększa elastyczność w zarządzaniu energią i potencjał dalszego rozwoju.   

- Polska aktywnie rozwija energetykę odnawialną, aby zwiększyć krajowe moce energetyczne i poprawić bezpieczeństwo energetyczne. Dla Wento i Equinor jest to ekscytująca okazja, aby stać się wiodącym graczem na rozwijającym się rynku energii odnawialnej - mówi Wojciech Cetnarski, Prezes Zarządu Wento.  

Na początku 2024 roku Wento wygrało polską aukcję rynku mocy z czterema projektami magazynowania energii o łącznej mocy około 400 MW/1,6 GWh. Ostateczne decyzje inwestycyjne dla wszystkich czterech projektów zostaną podjęte w ciągu najbliższych kilku lat. Bateryjne systemy magazynowania energii będą miały kluczowe znaczenie dla przyszłej stabilności polskiej sieci energetycznej, w miarę jak Polska będzie zwiększała udział energii odnawialnej w krajowym systemie energetycznym.   

Generalnym wykonawcą elektrowni słonecznej Lipno jest polska firma  Electrum Concreo, inżynierem kontraktu jest spółka J.S. Hamilton Poland, a nadzór w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy sprawuje gdańska firma Human BHP. 

Niezawodny partner energetyczny dla Polski   


- Equinor chce być wiarygodnym partnerem energetycznym dla Polski i wspierać jej transformację energetyczną. Budujemy szeroką ofertę energetyczną w kraju, dywersyfikując źródła wytwarzania i dostaw energii - mówi Michał Jerzy Kołodziejczyk, Prezes Zarządu Equinor w Polsce.  

Oprócz inwestycji w lądowe odnawialne źródła energii, Equinor jest zaangażowany w rozwój trzech morskich farm wiatrowych Bałtyk 1, Bałtyk 2 i Bałtyk 3, które rozwija wspólnie z Polenergią. Equinor dostarcza również gaz ziemny z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego do Polski za pośrednictwem Baltic Pipe. 

Equinor to międzynarodowy koncern energetyczny z ponad 50-letnim doświadczeniem w prowadzeniu działań operacyjnych na morzu, dążący do neutralności klimatycznej do 2050 roku. Transformacja koncernu opiera się na trzech filarach tj. optymalizacji wydobycia ropy i gazu, rozwoju oferty rozwiązań niskoemisyjnych, a także maksymalizowaniu inwestycji w odnawialne źródła energii na morzu i lądzie. Firma działa na ponad 30 rynkach na świecie będąc jednocześnie jednym z kluczowych producentów i dostawców gazu ziemnego do Europy, w tym do Polski poprzez Baltic Pipe. W Polsce Equinor skupia się na rozwijaniu kompleksowej oferty rozwiązań energetycznych odpowiadających na potrzeby polskiej transformacji energetycznej. Poza dostawami gazu, realizuje wspólnie z Polenergią trzy projekty morskich farm wiatrowych Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III o łącznej mocy 3 GW, a także buduje odnawialne źródła energii na lądzie poprzez należącą do grupy platformę Wento posiadającą portfel OZE o mocy do 3 GW

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.