ExxonMobil pracuje nad planem wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla

zk

26.04.2021 11:10 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka, OZE ExxonMobil pracuje nad planem wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla

Partnerzy portalu

ExxonMobil pracuje nad planem wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla - ZielonaGospodarka.pl
Pixabay

ExxonMobil pracuje nad planem wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla emitowanego przez zakłady przemysłowe w okolicach Houston. Jak twierdzi, może przyciągnąć inwestycje o wartości 100 miliardów dolarów, jeśli administracja Bidena określi cenę emisji gazów cieplarnianych.

Gigant naftowy reklamował program wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla przed szczytem klimatycznym USA, który miał miejsce w ubiegłym tygodniu, podczas którego prezydent Joe Biden ogłosił kolejne restrykcje na szczeblu krajowym w zakresie emisji i zachęcał światowych przywódców do poszerzenia celów związanych z redukcją emisji dwutlenku węgla.

Wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, czyli CCS (Carbon capture and storage), „powinno być kluczową częścią strategii USA zmierzającej do osiągnięcia celów porozumienia paryskiego i uwzględnione jako część planowanego wkładu w te działania przez administrację na szczeblu krajowym” - oznajmił Joe Blommaert, szef działu niskich emisji Exxon, odnosząc się do celów, które kraje są zobowiązane przedstawić zgodnie z porozumieniem klimatycznym z Paryża z 2015 roku.

Producenci ropy i gazu starali się podkreślić swoje zaangażowanie w walkę z emisją szkodliwych gazów do atmosfery przed tego tygodniowymi rozmowami klimatycznymi, które obiecują wywarcie presji na przemysł paliw kopalnych. BP zobowiązało się do zaprzestania spalania gazu ziemnego na polach naftowych permu w Teksasie do 2025 roku, podczas gdy EQT, największy w kraju producent gazu ziemnego, oznajmił, że popiera federalne przepisy dotyczące metanu.

Międzynarodowa Agencja Energetyczna określiła wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla, które wykorzystuje chemikalia do usuwania CO2 z emisji przemysłowych, „krytycznymi dla wprowadzenia systemów energetycznych na całym świecie na zrównoważoną ścieżkę”.

Jednak koszty tej technologii pozostają nadal wysokie. Ostatnia porażka w Stanach Zjednoczonych nastąpiła w zeszłym roku wraz ze wstrzymaniem prac nad projektem Petra Nova, największym w kraju, w którym wychwytywano CO2 z elektrowni węglowej w Teksasie.

Wiele organizacji ekologicznych odniosło się krytycznie do skupienia się przemysłu naftowego i gazowego na wychwytywaniu dwutlenku węgla, argumentując, że jest to wykorzystywane do uzasadnienia ciągłych inwestycji w produkcję ropy i gazu i nie jest ekonomiczne, zwłaszcza że koszty produkcji bezemisyjnej energii wiatrowej i słonecznej gwałtownie spadły.

Rząd USA powinien „wdrożyć politykę umożliwiającą CCS otrzymanie bezpośrednich funduszy podobnych do tych, które są dostępne w przypadku innych wysiłków na rzecz redukcji emisji”, skomentował Blommaert.

Exxon odmówił komentarza dotyczącego ceny emisji dwutlenku węgla, którą uważał za potrzebną do uzasadnienia inwestycji. Natomiast dodał, że powstały plan wygeneruje 100 miliardów dolarów na inwestycje ze strony firm i rządu w regionie Houston.

Plany firmy przewidują utworzenie centrum, które wychwytywałoby emitowany CO2 z 50 największych obiektów przemysłowych wzdłuż kanału Houston Ship Channel, takich jak rafinerie i zakłady petrochemiczne, a także transportowałoby CO2 rurociągiem do zbiorników w celu głębokiego składowania pod dnem Zatoki Meksykańskiej.

Predykcje prognozują, że projekt do 2040 roku mógłby wychwycić i zmagazynować około 100 mln ton CO2. Według Energy Information Administration to 2 procent z około 4,6 miliarda ton emisji dwutlenku węgla związanych z energetyką USA w 2020 roku.

Exxon znajduje się pod silną presją inwestorów, aby wzmocnić swoją strategię przejścia na czystsze paliwa. W lutym utworzono niskoemisyjną linię biznesową, która według przewidywań przeznaczy na ten cel około 3 miliardy dolarów w ciągu następnych pięciu lat.

Plan infrastruktury Bidena o wartości 2 bilionów dolarów ukierunkowany na czystą energię rozszerzyłby ulgi podatkowe na wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla. Administracja twierdzi, że wesprze 10 projektów skupiających się na wychwytywaniu CO2 z przemysłu ciężkiego, ale nie poparła proponowanej ceny.


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25550,00 $ tona 0,79% 1 cze
 Cynk 2270,00 $ tona 1,93% 1 cze
 Aluminium 2280,00 $ tona 1,15% 1 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.