Grupa Greenvolt wygrywa na polskiej aukcji wydajności z portfelem BESS o mocy 1,2 GW

Grupa Greenvolt wygrywa na polskiej aukcji wydajności z portfelem BESS o mocy 1,2 GW - ZielonaGospodarka.pl
09.01.2024 15:54
Strona główna Energetyka, OZE Grupa Greenvolt wygrywa na polskiej aukcji wydajności z portfelem BESS o mocy 1,2 GW

Partnerzy portalu

Grupa Greenvolt wygrywa na polskiej aukcji wydajności z portfelem BESS o mocy 1,2 GW - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Greenvolt

Największym zwycięzcą aukcji mocy w Polsce, która odbyła się w grudniu 2023 r., była Grupa Greenvolt, która zdobyła ponad 70% całkowitej mocy przyznanej technologii BESS (Battery Energy Storage System).

Dzięki tej aukcji Grupa Greenvolt zabezpieczyła przyszłe przychody w wysokości około 1,8 miliarda euro ze swojego portfela o mocy 1,4 GW składającego się z sześciu projektów dotyczących magazynowania baterii.

Te zabezpieczone przychody są gwarantowane poprzez 17-letnią długoterminową umowę dotyczącą płatności za moc.

Oprócz w pełni zabezpieczonych przychodów z rynku mocy, projekty będą miały elastyczność umożliwiającą świadczenie dodatkowych usług związanych z siecią i korzystanie z możliwości arbitrażu rynkowego, zwiększając rentowność i wartość inwestycji BESS.

Grupa Greenvolt, poprzez Greenvolt Power, spółkę zależną odpowiedzialną za globalny rozwój, budowę i obsługę projektów wiatrowych, słonecznych i magazynów energii na skalę przemysłową, została głównym zwycięzcą aukcji polskiej mocy, która odbyła się w grudniu 2023 r. Zgodnie z informacją z 5 stycznia 2024 Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w związku z ogłoszeniem ostatecznych wyników aukcji rynku mocy, spółce przyznano 1,2 GW mocy na sześć własnych projektów BESS, co stanowi ponad 70% łącznej mocy przyznanej technologii BESS. Umowy obejmują 17-letni okres obowiązku płatności za moc - maksymalny możliwy okres w polskim mechanizmie rynku mocy. W aukcji zorganizowanej przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA (PSE), operatora sieci przesyłowej w Polsce, spółka Greenvolt Power wzięła udział z sześcioma niezależnymi projektami magazynowania energii o łącznej mocy zabezpieczonej siecią 1,4 GW, osiągając 1,2 GW przyznanych długoterminowych opłat za moc. Projekty te reprezentują największy portfel BESS, jaki kiedykolwiek przeszedł aukcję w Polsce.

„Polska jest niezwykle ważnym rynkiem dla Grupy Greenvolt. Wynik ten wzmacnia jej pozycję w strategii rozwoju Grupy, dając nam możliwość opracowania i zbudowania sześciu systemów BESS” - mówi Joao Manso Neto, prezes Grupy Greenvolt. „Dzięki pomyślnemu wynikowi aukcji mocy i planowanym dodatkowym projektom magazynowania energii w innych krajach Greenvolt Power stała się jednym z czołowych graczy BESS w Europie i głównym deweloperem BESS w skali globalnej, posiadając w szczególności największy na świecie portfel BESS z zabezpieczonym kontraktem” - dodaje.

„Greenvolt Power po raz kolejny udowodnił, że potrafi zaangażować własne zasoby do pełnego rozwoju dużych projektów i jest w stanie zabezpieczyć długoterminowe kontrakty na usługi dostarczane w ramach akumulatorowych systemów magazynowania, gwarantując bankowalne źródło przyszłych przychodów i tworząc solidną bazę na finansowanie i budowę wysokiej jakości aktywów” - dodaje Radek Nowak, prezes Greenvolt Power.

W ramach tych umów Grupa Greenvolt będzie działać jako rezerwa mocy dla polskiego systemu sieciowego w okresach, w których nie jest zapewniona minimalna przepustowość systemu. Usługa ta będzie wynagradzana według stałej (indeksowanej CPI) ceny wynoszącej 244,90 zł/kW rocznie przez cały 17-letni okres obowiązywania umowy.

Oprócz promowania projektów wiatrowych, słonecznych i BESS na skalę użytkową w 15 krajach, Grupa Greenvolt działa również w ważnych segmentach generacji rozproszonej i produkcji energii ze zrównoważonej biomasy.

Źródło informacji: Greenvolt Power

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.