Energa x HUBA - ogłoszenie współpracy

Strona główna Energetyka, OZE Energa x HUBA - ogłoszenie współpracy

Partnerzy portalu

Energa x HUBA - ogłoszenie współpracy - ZielonaGospodarka.pl
Przedstawicielki firmy Enerega oraz HUBY, fot. ZielonaGospodarka.pl

W HUBIE, czyli centrum cyrkularności zlokalizowanym na 100czni w Gdańsku odbyło się wydarzenie podczas którego ogłoszono, że Energa została partnerem tytularnym projektu. Założycielki HUBY oprowadziły zebranych gości po obiekcie i opowiedziały o przyszłych, ekologicznych inicjatywach, które odbędą się na terenie HUBY.

Czym jest HUBA?

Założycielki projektu, Blanka Byrwa i Michalina Jasińska, podkreślają, że HUBA to przestrzeń, w której ekologia spotyka się z codzienną praktyką. To miejsce eksperymentalne, stworzone z myślą o rozwijaniu i wdrażaniu idei zrównoważonego życia w miejskich warunkach. – Nie chodzi tylko o teorię – mówią – w HUBIE ekologia przechodzi próbę w konfrontacji z rzeczywistością: w systemach, w działaniach, w relacjach międzyludzkich.

Współpraca z Energą

- Możemy wreszcie powiedzieć to głośno: naszym partnerem tytularnym została firma Energa. Oficjalnie ogłosiliśmy współpracę podczas wydarzenia „HUBA x Energa. Rośniemy". Dzięki Enerdze rozwijamy teren HUBY: budujemy, tworzymy ogród bioróżnorodności i wspólnie edukujemy o cyrkularności w przestrzeni 100czni - podkreślają założycielki HUBY.

HUBA - plany odnośnie projektu

HUBA docelowo ma składać się z kilku współpracujących ze sobą części. Obecnie trwają przygotowania do uruchomienia pierwszej z nich – kompostowni. To właśnie tam trafiać będą odpady organiczne pochodzące ze 100czni, głównie resztki gastronomiczne, które będzie można przetworzyć na pełnowartościowy kompost.

– 100cznia już teraz recyklinguje aż 85% swoich odpadów – sprzedaje je jako surowce wtórne, takie jak karton, szkło czy plastik. To, co pozostało, to odpady bio. I właśnie od nich zaczęłyśmy – mówią założycielki HUBY. – Tutaj, w naszej przestrzeni, będziemy je kompostować i przetwarzać na eksperymentalne biomateriały.

W planach na najbliższą przyszłość znajduje się również stworzenie fungarium – przestrzeni do uprawy grzybów.

– Testowo będziemy sprawdzać, na ile i w jakiej skali jesteśmy w stanie prowadzić produkcję na bazie fusów z kawy, które pozyskujemy z okolicznych kawiarni – zapowiadają twórczynie HUBY.

Tagi:
Energa , HUBA

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 73.44 $ baryłka  -4,14% 25.06.2026 16:05
 Cyna 49525 $ tona -4,57% 25.06.2026 16:05
 Cynk 3436.5 $ tona -1,89% 25.06.2026 16:05
 Aluminium 3149 $ tona -3,50% 25.06.2026 16:05
 Pallad 1177.5 $ uncja  -4,87% 25.06.2026 16:05
 Platyna 1582.6 $ uncja  -4,28% 25.06.2026 16:05
 Srebro 57.49 $ uncja  -6,72% 25.06.2026 16:05
 Złoto 4016.45 $ uncja  -2,73% 25.06.2026 16:05

Dziękujemy za wysłane grafiki.