Japoński inwestor Jera podpisał umowę z Virya Energy w zakresie przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Parkwind rozwijającej morskie farmy wiatrowej na Morzu Północnym i Bałtyku. Transakcja ma wspomóc europejskiego dewelopera w rozszerzenie ekspansji na rynku OZE.
Zamknięcie transakcji o wartości 1,55 mld euro spodziewane jest jeszcze w tym roku. Podlega ona zatwierdzeniu przez odpowiednie organy ochrony konkurencji i inne organy regulacyjne. Po zatwierdzeniu transakcji, JERA jest zobowiązana do finansowania długoterminowego wzrostu Parkwind i wspierania jego krajowego i międzynarodowego planu ekspansji.
Przedstawiciele JERA i Virya mają zbadać możliwość ponownego zainwestowania przez Virya w mniejszościowy pakiet udziałów w belgijskich farmach wiatrowych Parkwind. Współpraca z JERA ma przyspieszyć rozwój Parkwind w zakresie morskiej energetyki wiatrowej na rynkach, na których JERA jest obecna lub wypracowała już pozycję na rynkach offshore wind.
Parkwind realizuje obecnie 4 projekty morskiej energetyki wiatrowej w Belgii o łącznej mocy 771 MW, oraz projekt Arcardis Ost o mocy 257 MW w Niemczech na Morzu Bałtyckim. Pracuje też nad portfelem projektów o mocy 4,5 GW (netto) w Europie i poza nią.
W przypadku transakcji, JERA była wspierana przez ekspertów z Morgan Stanley i Mitsubishi UFJ Morgan Stanley jako wyłącznych doradców finansowych oraz przez Allen & Overy jako doradcę prawnego. Z kolei Virya Energy korzystała z pomocy doradcy finansowego UBS oraz prawników z Linklaters.
Jera to spółka założona w kwietniu 2015 roku w celu stworzenia globalnie konkurencyjnej firmy energetycznej w Japonii w oparciu o sojusz zawarty pomiędzy Tokyo Electric Power Company i Chubu Electric Power Company. W październiku 2020 roku JERA ustanowiła swój cel "JERA Net Zero CO2 2050". Z obecnym portfelem ponad 2 GW mocy w OZE, JERA realizuje projekt morskiej farmy wiatrowej Formosa 2 na Tajwanie, lądowy projekt wiatrowy El Sauz w USA. Inwestor planuje rozwój morskich farm wiatrowych w Japonii (w tym pływających platform) oraz udział w inwestycjach takich jak ReNew w Indiach i GEC w Wietnamie.
Źródło: Jera
Energetyka, OZE
Gospodarka odpadami, Recykling
Ekologia, Ochrona środowiska
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
EkoDom, EkoBudownictwo
EkoRolnictwo, BioŻywność
Prawo, Administracja, Konsulting
Czarnek: W Polsce powstanie symulator reaktora jądrowego (krótka)
Pazura, Zalewski i Orleański płyną z wiatrem i edukują na temat energetyki wiatrowej
Kongres PV: Transformacja energetyczna to wspólny wysiłek [WIDEO]
Z RIG po zieloną współpracę do Sztokholmu
Eolus wspiera odpowiedzialny rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim
MKiŚ jest list intencyjny w sprawie rozwoju polskiej technologii ogniw do magazynowania energii
Ropa brent | 64,38 $ | baryłka | 0,00% | 21:58 |
Cyna | 24975,00 $ | tona | 1,11% | 26 maj |
Cynk | 2319,00 $ | tona | 4,32% | 26 maj |
Aluminium | 2241,00 $ | tona | 0,27% | 26 maj |
Pallad | 2680,00 $ | uncja | 0,00% | 21:57 |
Platyna | 1191,10 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Srebro | 25,11 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |
Złoto | 1731,30 $ | uncja | 0,00% | 21:59 |