Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

zk

04.06.2023 09:44
Strona główna Energetyka, OZE Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO]

Partnerzy portalu

Japońskie firmy dołączają do demonstracyjnego projektu morskiej farmy wiatrowej Floating Axis [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Albatross Technology

J-POWER, Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), Chubu Electric Power, Kawasaki Kisen Kaisha (K Line) i Albatross Technology (Albatross) zawarły umowę o współpracy w zakresie badań nad projektem demonstracyjnym nowej generacji pływającej morskiej farmy wiatrowej u wybrzeży Japonii.

Przy ograniczonych obszarach płytkich mórz w Japonii, rośnie zainteresowanie pływającą morską energią wiatrową. Jak twierdzą partnerzy porozumienia, ze względu, z uwagi na fakt, że można ją wdrożyć na głębokich wodach, a aby promować jej powszechną akceptację, konieczne jest znaczne obniżenie kosztów poprzez rozwój technologiczny.

Ponadto oczekuje się, że zwiększenie proporcji produkcji krajowej w Japonii wywoła ekonomiczny efekt falowania.

W ramach osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku japoński rząd zamierza wdrożyć 10 GW mocy morskiej energetyki wiatrowej do 2030 roku i pomiędzy 30 a 45 GW do 2040 roku, włączając w to pływającą energetykę wiatrową.

Pięć partnerskich firm uczestniczących w tym demonstracyjnym projekcie wspólnie opracuje eksperymentalną turbinę wiatrową nowej generacji (20 kW) o pływającej osi (FAWT), która ma zredukować koszty i zwiększyć wskaźnik produkcji krajowej.

W ramach projektu próbne wersje FAWT w małej skali zostaną zainstalowane na wodach japońskich. Kolejno po weryfikacji poprawności metody analitycznej i projektowej, partnerzy zapowiedzieli realizację projektu demonstracyjnego na jeszcze większą skalę (klasa megawatowa) na morzu.

Sekcja turbin wiatrowych małych jednostek eksperymentalnych zostanie opracowana przez Fukui Fibertech, a sekcja pływająca zostanie opracowana przez Mirai Ships.

Technologia formowania kompozytów węglowych zostanie opracowana we współpracy z Innovative Composite Center (ICC) w Kanazawa Institute of Technology, a proces analizy ruchu zostanie opracowany we współpracy z Graduate School of Engineering Uniwersytetu w Osace.

FAWT to koncepcja, w ramach której turbina wiatrowa o pionowej osi jest wspierana przez "obracający się" cylindryczny pływający fundament.

Jedną z jego głównych cech jest to, że turbinę wiatrową można przechylić o 20 stopni przy maksymalnej mocy, ponieważ została zaprojektowana tak, aby zachować wydajność nawet po przechyleniu, co może pozwolić na zmniejszenie rozmiaru pływającego fundamentu i zmniejszenie kosztów sprzętu.

Ponadto turbina wiatrowa może być produkowana przy niskich kosztach poprzez ciągłą pultruzję, proces profilowania stosowany do formowania materiałów kompozytowych w długie kształty, z tworzyw sztucznych wzmocnionych włóknem węglowym (CFRP).

Ponadto, według partnerów, dzięki wykorzystaniu właściwości instalacji osi pionowej blisko poziomu morza ze względu na specyficzne cechy, koszty eksploatacji i konserwacji głównego urządzenia również powinny być niższe.

Łopaty turbiny wiatrowej mogą być produkowane w sekcjach wzdłużnych o tym samym kształcie przekroju poprzecznego, co eliminuje potrzebę budowy dużych zakładów produkcyjnych. Dodatkowo tego typu konstrukcja sprawia, że sekcje są łatwiejsze w transporcie i dlatego nadają się do produkcji krajowej.

Źródło: Albatross Technology, offshorewind.biz

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25612,00 $ tona -1,78% 26 wrz
 Cynk 2507,00 $ tona 0,16% 26 wrz
 Aluminium 2194,00 $ tona 0,55% 26 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.