Już nie tylko zrównoważony rozwój. Na rynku nieruchomości rośnie nowy trend

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Już nie tylko zrównoważony rozwój. Na rynku nieruchomości rośnie nowy trend

Partnerzy portalu

Już nie tylko zrównoważony rozwój. Na rynku nieruchomości rośnie nowy trend - ZielonaGospodarka.pl
Fot. mat. prasowe

Przyspieszenie transformacji energetycznej, modernizacja budynków zgodnie ze standardami zrównoważonego rozwoju, zielona certyfikacja budynków – na rynku nieruchomości utrwalił się trend eko stawiający sobie za cel dekarbonizację branży. – Siłą napędową na świecie i w Europie staje się w tej chwili nowy trend, zgodnie z którym rynek nieruchomości ma realizować wartość społeczną – zwraca uwagę Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji.

Zarówno raporty inwestycyjne w branży nieruchomości, jak i dyskusje oraz kierunki rozwoju, o których eksperci i branża dyskutowali na konferencji COP28 wskazują, że centralne miejsce na rynku nieruchomości zajmuje dekarbonizacja.

Przewaga projektów certyfikowanych


– Praktyki związane ze zrównoważonym rozwojem okazują się kluczowe, jeśli chodzi o każdy typ inwestycji. Dla inwestorów to po prostu istotny czynnik, który podnosi wartość danej inwestycji. Rośnie zatem rola certyfikatów takich jak LEED czy BREEM. Problemem dla branży jest z pewnością brak jednolitej standaryzacji, jak liczyć ślad węglowy. Problemem z pewnością jest także to, że pogłębia się przepaść między nowymi budynkami, certyfikowanymi, wykorzystującymi rozwiązania proekologiczne a budynkami przestarzałymi, które wymagają gruntownej modernizacji lub nawet wyburzenia. Oczywiście ogromną rolę w dekarbonizacji odgrywa dziś presja regulacyjna. Nie mam wątpliwości, że to właśnie zmiany przepisów zmusiły branżę nieruchomości do zmian podejścia i zmiany priorytetów – podsumowuje Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Mieszkania dla seniorów i inteligentne miasta


Jego zdaniem, w tym roku branża nieruchomości z uwagi na konieczność raportowania niefinansowego powie: sprawdzam, jeśli chodzi o ESG.

– To co być może nieoczywiste, to nie tylko aspekt E, czyli ekologiczny. W tym roku znacznie więcej spodziewam się rozmów i dyskusji wokół spraw społecznych. Daje się zauważyć w Europie rosnące zainteresowanie inwestorów wartością społeczną nieruchomości. W Niemczech widać wzrost inwestycji w mieszkania dla studentów i seniorów. Widać potrzebę, żeby branża koncentrowała się dziś na przystępnych cenowo mieszkaniach, ale i programach na rzecz rozwoju społeczności lokalnych, wspierając różnorodność i integrację. W przypadku krajów rozwiniętych widać to znacznie mocniej, no i widać to w nastrojach wśród inwestorów europejskich, którzy właśnie w takich projektach alternatywnych szukają dla siebie możliwości inwestowania – podkreśla Jodko.

– Nie mam wątpliwości, że rozwój nieruchomości odgrywa kluczową rolę w rozwoju inteligentnych miast, wspierając tworzenie przestrzeni przyjaznych, integracyjnych. Zresztą poza miastami rośnie rola tych inwestycji w nieruchomości, które są ekologiczne, przyjazne i kompleksowo rozplanowane wraz z planem rozwoju przestrzeni wokół, wspierając ideę wellbeing – podkreśla Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji z RRJ Group.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.