W Elektrociepłowni Kalisz odebrano do eksploatacji kogeneracyjny układ dwóch silników gazowych o mocy cieplnej 20 MWt i elektrycznej 20 MWe. Samodzielnie pokryją ok. 47 proc. zapotrzebowania miejskiej sieci ciepłowniczej w ciągu roku - poinformowało biuro prasowe Grupy Energa.
Urządzenia – jak przekazano w komunikacie - są gotowe do produkcji ciepła dla mieszkańców Kalisza już od obecnego sezonu grzewczego.
Według szacunków, w ciągu roku będą w stanie wyprodukować ok. 398 tys. GJ energii cieplnej, samodzielnie pokrywając ok. 47 proc. zapotrzebowania miejskiej sieci ciepłowniczej. Jako jednostki mogące produkować nie tylko energię cieplną, ale w skojarzeniu także elektryczną, pozwolą na optymalizację pracy kaliskiej elektrociepłowni i zwiększenie opłacalności funkcjonowania zakładu. Szacunkowo, w ciągu roku układ silników może wyprodukować nawet ok. 96 tys. MWh energii elektrycznej.
„Dekarbonizacja ciepłownictwa, z uwagi na lokalny charakter tego procesu, wymaga specyficznego podejścia i szerszego spojrzenia na funkcjonowanie naszych jednostek. Celowo inwestujemy w źródła kogeneracyjne, aby nie zamykać się jedynie na dostawy ciepła w danym mieście, ale zdywersyfikować produkcję i wzmacniać model biznesowy poprzez rynkową sprzedaż energii elektrycznej” - powiedział cytowany w komunikacie prezes Zarządu Energi Kogeneracji Marcin Ignaczak.
Wyjaśnił, że przemyślany i odpowiedzialny rozwój, połączony z racjonalnym zarządzaniem aktywami, pozwoli skutecznie sprostać transformacji tego sektora energetyki z jednoczesną korzyścią dla mieszkańców.
W ramach pierwszego etapu programu inwestycyjnego w Kaliszu wiosną tego roku odebrana do eksploatacji została kotłownia rezerwowo-szczytowa (KRS), złożona z trzech kotłów wodnych gazowych: dwóch o mocy cieplnej 20 MWt i jednego o mocy 10 MWt. Docelowo będzie ona zapewniała produkcję w szczycie zapotrzebowania przez system ciepłowniczy w Kaliszu.
Według szacunków, KRS w takim trybie pracy może rocznie wyprodukować ok. 90 tys. GJ energii cieplnej w postaci gorącej wody.
Obok układu kogeneracyjnego i kotłowni rezerwowo-szczytowej, w Elektrociepłowni Kalisz jeszcze przez jakiś czas będą funkcjonować dwa węglowe kotły wodne, które pozostaną w dyspozycji do końca 2029 roku.
Ich rola - jak przekazało biuro prsaowe - będzie jednak ograniczała się do optymalizacji pracy nowych jednostek gazowych bądź do zabezpieczenia dostaw dla miejskiego systemu ciepłowniczego w sytuacjach awaryjnych.
Sieć dystrybucyjna Grupy Energa liczy 200 tys. km i obejmuje swoim zasięgiem ok. jedną czwarta kraju, zasilając ok. 3,4 mln klientów.
Grupa Energa to jedna z czterech największych grup energetycznych działających w Polsce. Jest czynnie zaangażowana w transformację polskiego sektora energetycznego, rozwijając potencjał źródeł odnawialnych i modernizując swoją sieć dystrybucyjną. Realizuje też inwestycje w bilansujące aktywa niskoemisyjne, które przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa dostaw energii i stabilnej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.
Energa jest częścią Grupy Kapitałowej ORLEN, największej firmy w Europie Środkowo-Wschodniej, prowadzącej działalność na 9 rynkach macierzystych – w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji, Węgrzech oraz w Kanadzie, Norwegii, Pakistanie i Austrii. (PAP)
bak/ mrr/
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
00:02:35
16
Pierwszy raz tak blisko morza. Na gdańskich plażach pojawiły się specjalistyczne wózki dla osób z niepełnosprawnością
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Enprom: w offshore liczą się jakość i kompetencje, nie tylko najniższa cena
Polskie porty potrzebują kolei. Bez niej nie podbiją rynków zagranicznych
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 73.44 $ | baryłka | -4,14% | 25.06.2026 06:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 25.06.2026 06:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 25.06.2026 06:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 25.06.2026 06:05 |
| Pallad | 1177.5 $ | uncja | -4,87% | 25.06.2026 06:05 |
| Platyna | 1582.6 $ | uncja | -4,28% | 25.06.2026 06:05 |
| Srebro | 57.49 $ | uncja | -6,72% | 25.06.2026 06:05 |
| Złoto | 4016.45 $ | uncja | -2,73% | 25.06.2026 06:05 |