FluxJet, pierwszy na świecie pojazd elektryczny do ultraszybkiego transportu z prędkością ponad 1 000 km/h

zk

22.07.2022 07:00 Źródło: TransPod Inc./Business Wire
Strona główna Transport, Elektromobilność FluxJet, pierwszy na świecie pojazd elektryczny do ultraszybkiego transportu z prędkością ponad 1 000 km/h

Partnerzy portalu

FluxJet, pierwszy na świecie pojazd elektryczny do ultraszybkiego transportu z prędkością ponad 1 000 km/h - ZielonaGospodarka.pl
Fot. transpod.com
Przełomowa kanadyjska koncepcja radykalnie poprawi przystępność cenową i czas podróży dla pasażerów, zmniejszy emisję dwutlenku węgla i przyczyni się do znacznego wzrostu gospodarczego w regionie.

TransPod, twórca czołowego na świecie systemu ultraszybkiego transportu naziemnego (TransPod Line), który ma całkowicie odmienić i zreformować transport pasażerski i towarowy, zaprezentowała FluxJet, przełomową w branży innowację, która zmieni sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i podróżujemy.

FluxJet, oparty na przełomowych innowacjach w zakresie napędu i systemów czystej energii bez użycia paliw kopalnych, jest w pełni elektrycznym pojazdem, będącym w istocie hybrydą samolotu i pociągu. Dzięki przełomowi technologicznemu w dziedzinie bezkontaktowego przenoszenia napędu i nowej dziedzinie fizyki zwanej strumieniem wektorowym, FluxJet porusza się po chronionym torze jezdnym z prędkością ponad 1 000 km/h – szybciej niż odrzutowiec i trzykrotnie szybciej niż pociąg szybkiej kolei.

FluxJet będzie kursował wyłącznie na linii TransPod, systemie sieciowym ze stacjami w kluczowych miejscach i głównych miastach charakteryzującym się wysoką częstotliwością odjazdów, zaprojektowanym w celu umożliwienia szybkiego, niedrogiego i bezpiecznego podróżowania. Niedawno TransPod potwierdził finansowanie w wysokości 550 mln USD i poinformował o kolejnym etapie projektu infrastrukturalnego o wartości 18 mld USD polegającego na budowie linii TransPod łączącej miasta Calgary i Edmonton w Albercie w Kanadzie. Rozpoczęły się wstępne prace budowlane, w tym ocena oddziaływania na środowisko. Ten strategiczny projekt stworzy do 140 tys. miejsc pracy i doda 19,2 miliarda dolarów do PKB regionu w trakcie budowy. Po uruchomieniu linii TransPod podróż korytarzem będzie kosztowała pasażerów o około 44 procent mniej niż bilet lotniczy i zmniejszy emisję CO2 o 636 tys. ton rocznie.

„Wszystkie wysiłki podjęte w ciągu ostatnich kilku lat doprowadziły do tego przełomowego momentu, w którym rozmowy stają się rzeczywistością. Technologia została potwierdzona, a inwestorzy, rządy i partnerzy ufają nam, że będziemy nadal dążyć do skutecznego zdefiniowania transportu na nowo” – powiedział Sebastien Gendron, współzałożyciel i dyrektor generalny TransPod.

Podczas imprezy odsłonięcia w Toronto pomniejszony FluxJet został zaprezentowany w demonstracji na żywo przedstawiającej jego możliwości lotnicze. Ten ważący prawie 1 tonę pojazd zademonstrował procedurę startu, przejazdu i lądowania w swojej prowadnicy. Materiał filmowy z imprezy i demonstracji można znaleźć tutaj.

„Ten etap to ogromny krok naprzód – powiedział Ryan Janzen, współzałożyciel i dyrektor techniczny TransPod. – FluxJet to punkt styczności badań naukowych, rozwoju przemysłowego i ogromnej infrastruktury, która ma zaspokoić potrzeby pasażerów i zmniejszyć nasze uzależnienie od ciężkich odrzutowców i autostrad wykorzystujących paliwa kopalne”.

„TransPod wprowadza gruntowne zmiany w zakresie ultraszybkich, bezemisyjnych przewozów pasażerskich i towarowych pomiędzy głównymi miastami – bramami - powiedział Yung Wu, prezes MaRS Discovery District. - Nadszedł czas na odważne działania ze strony naszych decydentów, inwestorów i operatorów w celu wsparcia komercjalizacji innowacji stworzonych w Kanadzie, takich jak TransPod. To pozwoli nam zyskać przewagę w wartej biliony dolarów międzynarodowej gospodarce innowacyjnej”.

„FluxJet jest pierwszą kanadyjską innowacją i kolejnym ogromnym projektem infrastrukturalnym, który zostanie wprowadzony na całym świecie – powiedział Janzen. – Linia TransPod powstaje we współpracy z naszymi partnerami w Europie, USA i innych częściach świata, w tym z uniwersytetami, ośrodkami badawczymi, przemysłem lotniczym, architekturą, koleją i partnerami budowlanymi”.

Prezentacja FluxJet przez firmę TransPod była możliwa dzięki wsparciu i współpracy z the Building Trades of Alberta, Canada’s Building Trades Unions, Dassault Systemes, DHL Express, MaRS, Ikos Consulting oraz SADE Engineering.

TransPod Inc.

Celem TransPod jest zrewolucjonizowanie i ponowne zdefiniowanie transportu komercyjnego pomiędzy głównymi miastami na rynkach rozwiniętych i wschodzących. Przedsiębiorstwo zostało założone w 2015 r. w celu zbudowania wiodącego na świecie systemu transportu tunelowego (TransPod Line), który połączy ludzi, miasta i firmy za pomocą szybkiego transportu, przystępnego cenowo i przyjaznego dla środowiska. Siedziba TransPod Inc. znajduje się w Toronto w Kanadzie, a spółki stowarzyszone są zlokalizowane w Albercie, Francji i ZEA. Więcej informacji na www.transpod.com.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.