POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią - ZielonaGospodarka.pl
06.10.2023 13:32
Strona główna Energetyka, OZE Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią

Partnerzy portalu

Katowicki Spodek i centrum kongresowe będą zasilane zieloną energią - ZielonaGospodarka.pl

Katowicka hala widowiskowo-sportowa Spodek i sąsiadujące z nią Międzynarodowe Centrum Kongresowe będą zasilane energią pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. W piątek zarządzająca obiektami spółka PTWP Event Center zawarła umowę w tej sprawie z firmą Respect Energy, dostarczającą zieloną energię.

"Dzięki temu oba obiekty, będące dumą i wizytówką Katowic, znacząco zredukują roczną produkcję CO2. To jest rzeczywista zmiana na lepsze, która w dużej mierze wzmocni nasze wysiłki na rzecz ochrony środowiska" – skomentował prezes PTWP Event Center Marcin Stolarz.

Wyliczono, że dzięki zastosowaniu energii wyłącznie z odnawialnych źródeł roczna produkcja CO2 w MCK i Spodku zmniejszy się o ponad 5 tys. ton. W przyszłości na dachu centrum kongresowego ma powstać instalacja fotowoltaiczna o mocy 2 x 50 kwp, co pozwoli na produkcję energii ze słońca na poziomie do 8 megawatogodzin miesięcznie. Ograniczy to emisję dwutlenku węgla o ok. 6,4 ton rocznie.

Porozumienie między PTWP Event Center i Respect Energy podpisano podczas kończącej się w piątek w Katowicach konferencji PRECOP 28, poprzedzającej szczyt klimatyczny ONZ w Dubaju na przełomie listopada i grudnia. Współpracę przypieczętowała zielona piłka do siatkówki, symbolicznie inaugurująca wspólną "grę w zielone", a także specjalna zielona iluminacja Spodka.

Zarządzająca Spodkiem i MCK spółka PTWP Event Center poinformowała o swoich działaniach na rzecz ochrony środowiska i klimatu. M.in. wymieniono tradycyjne oświetlenie na energooszczędne typu LED, co pozwoliło na obniżenie zużycia energii nawet o 60 proc. Niezależnie wymiany oświetlenia np. na lodowisku Spodka dokonała miejska spółka Katowickie Inwestycje; planowane są kolejne takie przedsięwzięcia.

Ponadto budynek MCK jest wyposażony w systemy umożliwiające bieżącą kontrolę temperatury i poziomu CO2. Do chłodzenia budynków wykorzystywane jest nocne powietrze o niskiej temperaturze. Wprowadzono zegar astronomiczny do sterowania oświetleniem zewnętrznym oraz systemy monitoringu korzystania z oświetlenia. Wdrożono system ograniczenia zużycia wody, a do podlewania zieleni wykorzystuje się wodę deszczową ze zbiorników retencyjnych. W halach MCK i Spodka są specjalne kurtyny dla wzmocnienia izolacji termicznej.

Działające od 2015 r. Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach łączy funkcje: kongresową, konferencyjną, wystawienniczą, targową i widowiskową; mieści nawet 15 tys. użytkowników. Jest połączone z ikoną architektoniczną Katowic - halą widowiskowo-sportową Spodek, której trybuny mieszczą 11 tys. osób. Kompleks zawiera m.in. lodowisko, basen, salę gimnastyczną i hotel.

Spodek z Międzynarodowym Centrum Kongresowym to obecnie jedna z największych aren spotkań kongresowo-wystawienniczych i widowiskowo-sportowych w Polsce.

mab/ amac/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.