KGHM: największa inwestycja górnicza w branży metali nieżelaznych w Europie [WIDEO]

KGHM: największa inwestycja górnicza w branży metali nieżelaznych w Europie [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
04.07.2023 12:27
Strona główna Energetyka, OZE KGHM: największa inwestycja górnicza w branży metali nieżelaznych w Europie [WIDEO]

Partnerzy portalu

KGHM: największa inwestycja górnicza w branży metali nieżelaznych w Europie [WIDEO] - ZielonaGospodarka.pl
Fot. PAP/M. Kulczyński

1348 metrów głębokości ma szyb GG-1 w Kwielicach, w Obszarze Górniczym Głogów Głęboki-Przemysłowy. To najgłębsze wyrobisko w Polsce, a także największy podziemny projekt w branży metali nieżelaznych w Europie. Inwestycja trwała 12 lat.

Obszar górniczy Głogów Głęboki-Przemysłowy to projekt inwestycyjny w 100 proc. należący do KGHM. Szacowane zasoby przemysłowe rudy miedzi to blisko 265 mln ton, o średniej zawartości miedzi na poziomie 2,40 proc., co stanowi około 1/4 zasobów miedzi i około 1/3 zasobów srebra we wszystkich obszarach koncesyjnych KGHM w Polsce. Spółka szacuje, że w latach 2028–2035, czyli w okresie największego nasilenia robót eksploatacyjnych, roczne wydobycie rudy miedzi wyniesie 10-11 mln ton, co pozwoli na wyprodukowanie 200-220 tys. ton miedzi elektrolitycznej w skali roku.

„Uruchomienie szybu GG-1 przekłada się na kolejne 20-30 lat stabilnej produkcji z naszych aktywów krajowych. Dzięki temu szybowi możemy eksploatować złoża na głębokościach, do których nie mieliśmy wcześniej dostępu, a są to złoża o krytycznym znaczeniu dla naszej firmy, dla Polski i dla transformacji energetycznej” - podkreśla Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

GG-1 to trzydziesty pierwszy szyb spółki w Zagłębiu Miedziowym. Jego zbicie z wyrobiskiem kopalni Rudna miało miejsce 14 czerwca 2023 r. Głębokość szybu to 1348 metrów, średnica w świetle obudowy wynosi 7,5 metra, a wieża szybowa na powierzchni liczy 45,5 metra wysokości. Inwestycja znacznie poprawia bezpieczeństwo i komfort pracy górników, dostarczając świeże powietrze do wyrobiska.

„W te rejony kopalni dojeżdżaliśmy kilkanaście kilometrów. Już sama droga była wycieńczająca dla pracowników, natomiast taką samą drogę pokonywało powietrze, którym oddychaliśmy. Teraz ta droga została skrócona do minimum, a szyb pozwoli na zbudowanie mocy produkcyjnych na poziomie 1/3 całej kopalni Rudna” – zaznacza Paweł Piasecki, dyrektor naczelny w KGHM Polska Miedź S.A., Zakłady Górnicze „Rudna”.

Dodaje, że zbicie szybu z wyrobiskiem, dokonane przez spółkę PeBeKa z Grupy Kapitałowej KGHM, to jeszcze nie koniec inwestycji. GG-1 jest obecnie wyrobiskiem wentylacyjnym połączonym z kopalnią, należy jeszcze przeprowadzić proces zbrojenia szybu.

Szyb GG-1 jest jednym z najważniejszych obiektów, który będzie służył udostępnieniu Obszaru Górniczego Głogów Głęboki-Przemysłowy, zlokalizowanego w Legnicko-Głogowskim Okręgu Miedziowym, leżącym na północ od istniejących obszarów górniczych Sieroszowice I oraz Rudna I Rudna II. Zajmuje obszar 56 km2. To jednak tylko niewielka część aktywów należących do spółki.

KGHM posiada osiem kopalń oraz liczne projekty rozwojowe i eksploracyjne. „Jesteśmy obecni na czterech kontynentach. Mamy aktywa w Polsce, w Europie, Ameryce Północnej i Południowej. W Szanghaju zajmujemy się handlem katodami i koncentratami. Prowadzimy szereg projektów eksploracyjnych, mając na uwadze stabilny wzrost naszej produkcji w przyszłości, utrzymanie się na rynku, jak również konkurowanie z największymi firmami górniczymi na świecie” – podkreśla Mirosław Kidoń, wiceprezes zarządu ds. aktywów zagranicznych i rozwoju, KGHM Polska Miedź S.A.

Dodaje, że należąca do KGHM kopalnia Sierra Gorda w Chile, zaprojektowana na 110 tys. ton przerobu rudy na dobę, już przekroczyła parametry projektowe, osiągając obecnie 130 tys. ton przerabianej rudy, a plany zakładają kolejne zwiększenia przerobu, co pozwoli na podniesienie opłacalności wydobycia.

GG-1 nie jest ostatnim krajowym szybem spółki. KGHM czeka kolejna wielka inwestycja - szyb GG-2, który będzie służył kopalniom Rudna oraz Polkowice-Sieroszowice.

„Nasze aktywa w Polsce to dostęp do kluczowego surowca, bez którego transformacja energetyczna nie może się odbyć. Inwestycje górnicze są długotrwałe, kosztowne, ale realizujemy je konsekwentnie dlatego, że to jest strategiczna przyszłość zarówno naszej firmy, jak i naszego kraju” – podkreśla prezes Tomasz Zdzikot.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.