POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

Strona główna Energetyka, OZE Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą

Partnerzy portalu

Kiedy popłynie prąd z BC-Wind? Rozmowa z Kacprem Kostrzewą - ZielonaGospodarka.pl
Fot. GospodarkaMorska.pl

W obliczu rosnącego zapotrzebowania na energię odnawialną, Polska kieruje swoje spojrzenie na offshore wind. Potencjał morskich farm wiatrowych przyciąga uwagę inwestorów i ekspertów. Podczas tegorocznej konferencji PSEW w Serocku, mieliśmy okazję porozmawiać z Kacprem Kostrzewą, dyrektorem projektu BC-Wind w Ocean Winds, na temat ich przedsięwzięcia MFW oraz planów na przyszłość.

Dla projektu BC-Wind, będącego już na zaawansowanym etapie developmentu, ukończono wstępną kampanię geotechniczną, jak również komplet niezbędnych badań środowiskowych.

– Decyzję środowiskową otrzymaliśmy już w zeszłym roku. Aktualnie prowadzimy pełną kampanię geotechniczną i przechodzimy do fazy zaawansowanego projektowania. Planujemy zakończyć fazę developmentu do końca przyszłego roku, aby pozyskać ostateczną decyzję inwestycyjną i rozpocząć budowę w roku 2025, a zakończyć ją i oddać farmę do eksploatacji w 2027 r. – zapowiada Kacper Kostrzewa.  

Ocean Winds to doświadczony gracz na światowym rynku morskiej energetyki wiatrowej, obecny u nas w kraju od dawna i patrzący strategicznie w przyszłość. Perspektywa trzeciej fazy rozwoju polskiego offshore wind, przewidująca aż 33 GW mocy, jest dla nich niezwykle interesująca.

– Jeżeli trzecia faza dojdzie do skutku, jeżeli pozwoli na to legislacja i dalszy rozwój rynku, to na pewno będziemy brać w niej udział – zapewnia Kostrzewa.

Jako lider pierwszych pływających farm wiatrowych na świecie, Ocean Winds chce wprowadzić Polskę w nową erę energii odnawialnej, przyczyniając się do walki ze zmianami klimatu. Ich bogata ekspertyza w globalnych projektach stanowi bezcenny kapitał, który można przenieść na krajowy rynek. Ocean Winds znakomicie rozumie tutejsze uwarunkowania, a ich kompetencje w zakresie rozwijania local content i wdrażania innowacji pozwolą Polsce utrzymać silną pozycję na międzynarodowym rynku offshore wind.

– Mamy bogate doświadczenia z projektów na całym świecie, z Francji, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Korei, czy Belgii.  Jesteśmy w stanie to przenieść na polski rynek. Naszym atutem jest doskonała znajomość lokalnych warunków i rozwijanie lokalnych łańcuchów dostaw. Stawiamy również na innowacje i wspieramy edukację w tym sektorze – podkreśla Kacper Kostrzewa.

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Kacprem Kostrzewą. Poznaj plany Ocean Winds dotyczące wspierania lokalnych społeczności, inwestowania w innowacje i budowania zrównoważonej przyszłości energetycznej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.