Projekty architektoniczne o zygzakowatym kształcie mogą ograniczyć ilość ciepła pochłanianego przez budynki i pomóc w ich chłodzeniu – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku, podał w piątek "The Guardian". "Plisowane" ściany obniżają temperaturę nawet o 3 st. C w porównaniu z płaskimi.
Według naukowców budynki zużywają ok. 40 proc. globalnej energii i odpowiadają za 36 proc. emisji CO2. Jak wyliczono, ich chłodzenie, w tym przede wszystkim używanie klimatyzacji, stanowi ok. 20 proc. zużycia energii i wartość ta wzrasta przy stopniowo ocieplającym się klimacie.
Zespół amerykańskich inżynierów i fizyków opracował pasywne rozwiązanie dotyczące chłodzenia budynków, które nie wymaga żadnej dodatkowej energii. Stworzył on prototyp ścian z wypustkami biegnącymi równolegle do podłoża, które wyglądają jak zygzak, gdy patrzy się z boku.
Taka konstrukcja korzysta z chłodzenia radiacyjnego, czyli pasywnej strategii chłodzenia, która polega na odbijaniu światła słonecznego i emitowaniu długofalowego promieniowania podczerwonego przez atmosferę Ziemi w przestrzeń kosmiczną. Takim działaniem jest np. malowanie dachów na biało, aby odbijały promienie słoneczne. Ta metoda sprawdza się przede wszystkim na powierzchniach poziomych, gdyż pionowe dodatkowo pochłaniają ciepło z gruntu.
Swój pomysł badacze przetestowali latem w New Jersey, gdzie zbudowali jednometrowe modele konstrukcji zygzakowatej i płaskiej. Według ich obserwacji, opublikowanych w sierpniu na łamach czasopisma naukowego Nexus (https://doi.org/10.1016/j.ynexs.2024.100028), powierzchnia nieregularna była średnio o 2 st. C chłodniejsza w ciągu doby w porównaniu z równymi ścianami i o 3 st. C chłodniejsza w godz. 13-14, kiedy nasłonecznienie jest najsilniejsze.
Zygzakowate ściany chłodzące mogłyby być wykorzystane w budynkach znajdujących w gorących strefach klimatycznych, ponieważ ich użycie zwiększa zapotrzebowanie na ogrzewanie obiektów zimą. Naukowcy stworzyli także projekt z ruchomych powierzchniami, przypominającymi płetwy na zawiasach, które można podnosić zimą, by zwiększyć absorbcję ciepła, i opuszczać latem, aby zminimalizować to zjawisko.
Szacuje się, że emisja gazów cieplarnianych pochodząca z chłodzenia budynków, w tym użycia klimatyzatorów, może wzrosnąć ponad trzykrotnie do 2050 r.
mzb/ kar/
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Ministerstwo Rolnictwa: więcej pieniędzy na inwestycje środowiskowe w rolnictwie
Komisja wprowadziła poprawki do projektu zwalniającego część firm ze sprawozdań ESG za 2025 i 2026 r.
W Poznaniu ruszył nabór do kolejnej edycji programu wsparcia wymiany „kopciuchów”
Tylko 35 proc. Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ możliwe do osiągnięcia przed 2030 r.
Sejm za ustawą o przechowywaniu nawozów naturalnych
GAZ-SYSTEM ponownie przystępuje do inicjatywy Global Compact
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 04:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 04:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 04:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 04:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 04:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 04:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 04:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 04:05 |