POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Strona główna Energetyka, OZE Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela

Partnerzy portalu

Kręć się, kręć! Szanse i zagrożenia dla offshore wind z perspektywy ubezpieczyciela - ZielonaGospodarka.pl

Wraz z rozwojem sektora morskiej energetyki wiatrowej, pojawiają się nie tylko szanse w rozwoju nowych technologii, ale również potencjalne ryzyka towarzyszące budowie oraz funkcjonowaniu offshore wind. Nad tymi zagadnieniami pochylił się Allianz Commercial w swoim raporcie.

 • Uszkodzenia kabli stanowią główną przyczynę roszczeń ubezpieczeniowych (53 proc.), zaś na drugim miejscu plasują się awarie turbin (20 proc.)

 • Szybkość inwestycji w sektorze offshore wind wywiera presję na materiały i łańcuchy dostaw, infrastrukturę portową oraz dostępność statków budowlanych i serwisowych

 • Większe turbiny oraz nowe technologie powodują zwiększenie ryzyka ryzyko dla ubezpieczycieli

 • Ryzyka pogodowe i katastrof naturalnych rosną wraz z ekspansją sektora na nowych obszarach

  Inwestycje w sektorze morskiej energetyki wiatrowej nabierają gwałtownego tempa.  Rośnie moc oddanych do użytku instalacji, zaś innowacje technologiczne są stałym elementem dynamiki sektorowej. W opracowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną scenariuszu zerowej emisji netto do 2050 roku, to właśnie energia wiatrowa i słoneczna odpowiadają za prawie 90 proc. tego wzrostu całkowitego wzrostu globalnej mocy energetycznej w ciągu najbliższych dwóch dekad.

  W raporcie „A turning point for offshore wind”, Allianz Commercial prezentuje możliwości rozwoju, innowacje technologiczne, jak również zagrożenia dla sektora morskiej energetyki wiatrowej z perspektywy ubezpieczyciela.

  Jak czytamy w opracowaniu, deweloperzy morskich farm wiatrowych oraz ich ubezpieczyciele muszą zarządzać szeregiem ryzyk, aby z powodzeniem rozwijać morską energetykę wiatrową: presją ekonomiczną, ekstremalnymi warunkami pogodowymi, potencjalnymi uszkodzeniami infrastruktury morskiej, zagrożeniami kolizyjnymi, a także wpływem środowiskowym.

  Jak wynika z przywoływanych w raporcie danych, niemal 99 proc.  globalnej instalacji morskiej energetyki wiatrowej znajduje się obecnie w Europie oraz regionie Azji i Pacyfiku, ale to Stany Zjednoczone intensywnie inwestują w ten sektor. Chiny wyprzedziły Europę jako największy rynek na świecie, przy czym oczekuje się, że połowa światowych instalacji morskiej energetyki wiatrowej w tym roku będzie znajdować się w właśnie w Państwie Środka.

  Według raportu, rosnące koszty inwestycji wstrzymały duże projekty wiatrowe. Wśród głównych czynników hamujących sektor wymieniono wpływ inflacji, wydatki kapitałowe, rosnące stopy procentowe oraz niestabilność geopolityczną. Co więcej, niebagatelny wpływ na spowolniony rozwój offshore wind miał wzrost koszty materiałów, wąskie gardła w łańcuchu dostaw, długotrwałe procedury wydawania pozwoleń oraz opóźnienia w przyłączeniach do sieci.

  Zdaniem Allianz, zarówno sektor energetyczny, jak również branża ubezpieczeniowa dysponują wiedzą specjalistyczną w zakresie zarządzania zagrożeniami związanymi z morską energetyką wiatrową. Allianz Commercial odnotował, że 53 proc. wartości roszczeń związanych z morską energią wiatrową w latach 2014-2020 r. dotyczyło uszkodzeń kabli, zaś drugą co do częstości przyczyną były awarie turbin (20 proc.).

  „Należy również zbadać pojawiające się zagrożenia, ponieważ deweloperzy przygotowują się do wdrożenia morskiej energetyki wiatrowej na szeroką skalę na całym świecie. Rozmiar turbin stale rośnie, farmy wiatrowe przenoszą się dalej w trudniejsze środowiska morskie, gdzie są bardziej narażone na ekstremalne warunki pogodowe, a innowacje technologiczne stale się rozwijają” – komentuje Globalny Dyrektor ds. Zasobów Naturalnych w Allianz Commercial, Anthony Vassallo.

  Fot. Depositphotos

  Partnerzy portalu

  ase_390x150_2022

  Surowce

   Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
   Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
   Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
   Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
   Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
   Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
   Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
   Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

  Dziękujemy za wysłane grafiki.