Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

zg

30.11.2023 11:44
Strona główna Energetyka, OZE Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw

Partnerzy portalu

Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw - ZielonaGospodarka.pl

Offshore to strategiczny obszar nowej energetyki i właśnie dlatego państwowe firmy powinny mieć w nim udział. Jednak to otwartość na międzynarodowe partnerstwa gwarantuje sukces realizacji inwestycji oraz rozwój całej gospodarki w oparciu o lokal content – to najważniejsze wnioski z debaty „Korzyści z rozwoju morskich farm wiatrowych – offshore jako szansa dla gospodarki i społeczeństwa”, która odbyła się w ramach Konferencji Offshore Wind Poland 2023 w Warszawie, organizowanej przez Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej.

Jako EDF Renewables chcemy wspierać polskie inwestycje w morską energetykę wiatrową naszym globalnym doświadczeniem zdobytym na wielu światowych rynkach. Jesteśmy międzynarodową firmą energetyczną z 11,7 GW mocy zainstalowanej netto w ponad 20 krajach. Projekty morskiej energetyki wiatrowej rozwijamy od ponad 10 lat. – podkreśliła Alicja Chilińska-Zawadzka, Dyrektor Generalna EDF Renewables Polska. – Już same rozstrzygnięcia dotyczące przyznania lokalizacji pokazały, że EDF Renewables przygotował najlepszą ofertę zagraniczną, uzyskując miejsce zaraz po dwóch polskich czempionach energetycznych.

Uczestnicy dyskusji podkreślali istotną rolę, jaką w rozwoju nowego sektora przemysłowego odegra realizacja Polskiego Programu Morskiej Energetyki Wiatrowej. Reguluje to „Porozumienie sektorowe na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej", które zostało parafowane 15 września 2021 r. w Warszawie. Główne założenia dokumentu dotyczą udziału local content w realizacji inwestycji MEW oraz rozwoju rynku pracy na polskim offshore.

Postanowienia tej umowy to jedno, ale konkretne projekty pokazują, jak wcielić te założenia w życie. Tutaj, jako EDF Renewables, mamy bardzo szerokie i świeże doświadczenie. W połowie ubiegłego roku EDF Renewables uruchomiło pierwszą morską farmę wiatrową we Francji - Saint-Nazaire. W fazie budowy utworzyliśmy ponad 2300 miejsc pracy w kraju, w tym 1200 w samym regionie Loary. Chcielibyśmy przyjąć ten sam model angażowania lokalnych firm i kompetencji w rozwój projektów z naszymi partnerami w Polsce. – podkreśliła Alicja Chilińska Zawadzka.

500 km wybrzeża Bałtyku to potencjał na gigantyczną elektrownię.

Politycy, którzy brali udział w dyskusji, zwracali uwagę, że rozwój sektora Morskiej Energetyki Wiatrowej w Polsce to szansa nie tylko na stabilne dostawy taniej, zielonej energii, ale również impuls rozwojowy dla małych i średnich przedsiębiorstw. To także nadzieja na poszerzenie kompetencji na rynku pracy oraz uwolnienie potencjału produkcji zielonych paliw.

500 km naszego wybrzeża to potencjał na gigantyczną elektrownię. Wsparcie dla offshore musi w Polsce istnieć, nie mamy innego wyjścia. Przed inwestorami zajmującymi się morską energetyką wiatrową w Polsce tylko dobre czasy. Jeśli szukamy miejsca, w którym ma być w Polsce wytwarzany zielony wodór, to dziś już wiemy, że Bałtyk będzie naturalną do tego przestrzenią. Należy połączyć potencjały produkcji energii elektrycznej z offshore z zasobami wody, które daje morze. – tłumaczy Stanisław Gawłowski, senator Platformy Obywatelskiej.

W obliczu ostatnich trudności, z jakimi borykają się inwestorzy offshore na całym świecie, wstrzymując realizację projektów, Alicja Chilińska-Zawadzka podkreśliła, że w prowadzeniu podobnych projektów najlepiej sprawdzają się międzynarodowe partnerstwa oparte na otwartym transferze wiedzy, doświadczeń i współpracy w zakresie finansowania i realizacji projektów na rynkach globalnych.

Praktycznie wszystkie projekty offshore realizowane przez EDF Renewables – we Francji, Belgii, Chinach, a ostatnio także w Stanach Zjednoczonych i Irlandii – są realizowane w partnerstwach, które zapewniają rozwój inwestycji w ramach reżimu kosztowego i czasowego. Szczególnie na nowych rynkach, gdzie offshore jest na wczesnym etapie rozwoju, służymy pomocą naszej wyspecjalizowanej kadry. Dysponujemy zespołem około 600 osób, które zajmują się wyłącznie morską energetyką wiatrową: inżynierią, zaopatrzeniem, finansami, środowiskiem, doradztwem i bezpieczeństwem morskim. Te kompetencje są częścią naszego zaproszenia do wspólnego budowania bezpieczeństwa energetycznego Europy we współpracy z polskimi partnerami - podsumowuje Dyrektor Generalna EDF Renewables w Polsce.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.