LSSE z Hyundai i USNC współpracują przy modułowych reaktorach jądrowych [GALERIA]

zk

08.02.2023 12:55 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE LSSE z Hyundai i USNC współpracują przy modułowych reaktorach jądrowych [GALERIA]

Partnerzy portalu

LSSE z Hyundai i USNC współpracują przy modułowych reaktorach jądrowych [GALERIA] - ZielonaGospodarka.pl
Podpisanie listu intencyjnego LSSE, Hyundai i USNC

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation rozpoczynają współpracę związaną z technologią modułowych reaktorów jądrowych (MMR). Ma ona zapewnić bezpieczną i przyjazną dla środowiska technologię jądrową, umożliwiając rozwój przyszłych systemów energetycznych, a brak dostępnej energii to częsta bolączka inwestorów. Porozumienie o współpracy podpisano w środę, 8 lutego w Centrum Konferencyjnym LSSE. To kolejny krok legnickiej spółki we współpracy i promocji firm z branży związanej z nowymi technologiami, energii przyszłości oraz elektromobilności, szczególnie w kwestii rozwiązań nisko-, zeroemisyjnych oraz odnawialnych źródeł energii.

Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (LSSE), Hyundai Engineering (HEC) oraz Ultra Safe Nuclear Corporation (USNC) podejmą wspólne, intensywne działania, zmierzające do określenia optymalnych lokalizacji inwestycji, ich skali oraz ewentualnego dostosowania do istniejących już źródeł wytwórczych energii elektrycznej i ciepła. Pierwszym krokiem jest podpisanie listu o współpracy. Po podjęciu decyzji inwestycyjnych rozważone zostaną opcje finansowania oraz formuły pozwalające na zapewnienie ekologicznych i konkurencyjnych cenowo dostaw energii elektrycznej oraz ciepła dla odbiorców na terenach odziaływania LSSE. MMR jest chłodzony gazem i może dostarczać ciepło procesowe w temperaturze powyżej 500 stopni Celsjusza, doskonale nadając się do jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła.

– Zmiany klimatyczne wymagają również zmiany w niektórych działaniach w biznesie. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna tworzy przestrzeń do rozwoju, łącząc globalne i lokalne firmy różnej wielkości skupione na nowych technologiach. Chciałbym tutaj także podkreślić możliwość szybkiej realizacji potencjalnych inwestycji przez doświadczonego wykonawcę, jakim bez wątpienia jest Hyundai Engineering. To silny partner, bo sama grupa Hyundai jest dobrze znana z branży automotive i elektromobilności – mówi Przemysław Bożek, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

– Poszukujemy rozwiązań w zakresie produkcji energii, które zwiększą atrakcyjność terenów inwestycyjnych oferowanych przez Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, w szczególności poprzez zapewnienie dostępu do czystej i konkurencyjnej cenowo energii elektrycznej, cieplnej lub chłodzącej. Podpisanie porozumienia o współpracy to jeden z elementów transformacji energetycznej LSSE. W związku z tym pragniemy zbadać możliwość wykorzystania MMR na naszym terenie – dodaje Ryszard Wawryniewicz, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

USNC opracował projekt reaktora MMR oraz w pełni ceramicznego paliwa mikroenkapsulowanego TRISO, które nie ulega uszkodzeniu i nie uwalnia substancji radioaktywnych do otoczenia, co stanowi cechę szczególną technologii spółki. Firma demonstruje system MMR w kanadyjskim laboratorium jądrowym Ontario Power Generation oraz na Uniwersytecie Illinois – Urbana Champaign w Stanach Zjednoczonych i Uniwersytecie LUT w Lappeenrant w Finlandii, a kolejne projekty są planowane m.in. w Europie.

– Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna to doskonały partner w zakresie możliwości praktycznego wdrożenia technologii produkcji bezemisyjnego ciepła i energii elektrycznej. Dzięki wspólnym działaniom chcemy napędzać inwestycje i rozwój nowych technologii w Polsce. Bezpieczeństwo MMR oraz zastosowane w nim paliwo jądrowe w postaci w pełni ceramicznych mikrokapsułek sprawiają, że zarówno przyszli właściciele, jak i organy regulacyjne mogą mieć pewność i komfort decyzyjny co do wyboru technologii MMR – zaznacza Francesco Venneri, CEO i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

Hyundai Engineering to światowy lider w dziedzinie inżynierii i budowy m.in. elektrowni z emisyjnych.

– W ubiegłym roku Hyundai Engineering i Ultra Safe Nuclear Corporation zawarły umowę ramową dotyczącą współpracy i wdrażania projektów mikroreaktorów modularnych. Mamy bogate doświadczenie w procesie koordynacji wsparcia finansowania dużych projektów inwestycyjnych. Porozumienie o współpracy, które zawieramy teraz z Legnicką Specjalną Strefą Ekonomiczną to dobra okazja, aby przyczynić się nie tylko do rozwoju kluczowych projektów naszych firm w Polsce, ale także wdrożenia ich w infrastrukturę przemysłową – podkreśla Andrzej Szydło, członek zarządu Hyundai Engineering Poland.

To kolejny krok w celu zapewnienia bezpiecznego, stabilnego i bezemisyjnego źródła energii dla inwestycji zlokalizowanych na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

========= 
Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – działa w południowo-zachodniej Polsce, na terenie województwa dolnośląskiego, jednego z najdynamiczniej rozwijających się obszarów w Polsce. LSSE do dziś to 82 inwestorów z wielu zakątków świata, blisko 1,4 tys. ha terenów inwestycyjnych. Ponad 12 mld zł inwestycji i – przede wszystkim – ponad 20 tys. miejsc pracy, aż dwukrotnie więcej niż inwestorzy planowali.

Hyundai Engineering – spółka posiada ogromny potencjał, referencje oraz globalne doświadczenie w zakresie realizacji inwestycji w przemyśle w branżach petrochemicznej, rafineryjnej, energetycznej, ochrony środowiska oraz wielu innych. Obecnie w różnych częściach świata realizuje równocześnie kilkanaście projektów w formule EPC (zaprojektuj – wybuduj). Aktualnie HEC jest generalnym wykonawcą (EPC) dwóch największych inwestycji w branży petrochemicznej (Polimery Police dla Grupy Azoty i instalacji Olefin dla PKN Orlen) w Polsce, a także fabryki folii miedzianej dla SK Nexilis w Stalowej Woli. Łączna wartość tych inwestycji to kilkanaście miliardów złotych. Firma dynamicznie rozwija swoją działalność, utworzyła też oddział zagraniczny oraz spółkę Hyundai Engineering Poland.

Ultra Safe Nuclear Corporation – światowy lider i kompleksowy integrator technologii oraz usług jądrowych. Główne obszary działalności obejmują modularny mikroreaktor MMR, który jest reaktorem technologii wysokotemperaturowych czwartej generacji, chłodzonych gazem i wykorzystujący unikalną technologię paliwa jądrowego w postaci w pełni ceramicznych mikrokapsułek zapewniającą najwyższe standardy bezpieczeństwa. Ponadto USNC oferuje energię jądrową i technologie napędowe do eksploracji kosmosu.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 25600,00 $ tona 5,13% 27 mar
 Cynk 2913,00 $ tona 0,48% 27 mar
 Aluminium 2297,00 $ tona 1,46% 27 mar
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.