POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Merus Power otrzymuje od Alpiq zamówienie na magazyn energii o wartości prawie 20 milionów euro

Merus Power otrzymuje od Alpiq zamówienie na magazyn energii o wartości prawie 20 milionów euro - ZielonaGospodarka.pl
20.06.2024 09:38
Strona główna Energetyka, OZE Merus Power otrzymuje od Alpiq zamówienie na magazyn energii o wartości prawie 20 milionów euro

Partnerzy portalu

Merus Power otrzymuje od Alpiq zamówienie na magazyn energii o wartości prawie 20 milionów euro - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Merus Power

Firma Alpiq z siedzibą w Szwajcarii złożyła Merus Power zamówienie na budowę magazynu energii o mocy 30 MW/36 MWh w Valkeakoski, który ma zostać podłączony do sieci Fingrid. Firma Merus Power przeprowadziła prace projektowe i odpowiada za ogólną dostawę magazynu energii. Ponadto strony zawarły umowę dotyczącą świadczenia usług serwisowych.

Dostawa i uruchomienie magazynu energii planowane są na lato 2025 roku. Inwestycja opiewa na kwotę prawie 20 milionów euro i obejmuje opcję korzystania z usług handlowych Merus Power w przyszłości.

Alpiq jest wiodącym szwajcarskim producentem energii elektrycznej i dostawcą usług energetycznych, działającym w całej Europie. Alpiq posiada niskoemisyjny i elastyczny portfel aktywów z imponującą bazą elektrowni wodnych i cieplnych, aktywów energii jądrowej i energii odnawialnej.

Główną funkcją magazynu energii, który ma zostać zbudowany w Valkeakoski, jest wspieranie zrównoważonej produkcji i zużycia energii w obrębie sieci poprzez uczestnictwo w rynku rezerw częstotliwości Fingrid. Magazyn energii będzie jednym z największych w Finlandii działających na rynku rezerwy częstotliwości pod względem mocy i wydajności energetycznej.

„Konsekwentnie rozwijamy potencjał zespołu Merus Power w zakresie magazynowania energii i ulepszamy nasze rozwiązania, aby sprostać zróżnicowanym wymogom rynkowym. Nasza umowa z międzynarodową firmą Alpiq dowodzi skuteczności naszej strategii magazynowania energii i przyczynia się do rozwoju pozycji rynkowej firmy w Finlandii” - powiedział Mikko Marttala, dyrektor ds. rozwoju projektów w Merus Power.

Razem dla poprawy klimatu i bezpieczeństwa dostaw


„Inwestycja w system magazynowania energii w bateriach (BESS) stanowi cenny wkład we wzmocnienie bezpieczeństwa dostaw na naszych głównych rynkach europejskich i jest zgodna z naszym celem korporacyjnym. Transformacja energetyczna wymaga integracji coraz bardziej nieregularnych mocy energii wiatrowej i słonecznej. Alpiq będzie wspierać proces integracji, łącząc dotychczasowe doświadczenie w ramach elastycznego wytwarzania energii z inwestycjami w BESS” - powiedział Lukas Gresnigt, dyrektor ds. współpracy międzynarodowej i członek zarządu firmy Alpiq.

Zbilansowanie produkcji i zużycia energii elektrycznej jest coraz bardziej istotne, w miarę jak odnawialne źródła energii stają się coraz powszechniejsze. Zmiana ta wymaga nowych rozwiązań, ponieważ odnawialne źródła energii sprawiają, że wahania częstotliwości sieci elektrycznej są szybsze i wyraźniejsze. Magazyn energii w Valkeakoski będzie w stanie reagować na zmiany w milisekundach.

Nowoczesny magazyn energii Merus Power obejmuje elektronikę mocy, inteligentne oprogramowanie i baterie, które tworzą zaawansowany technologicznie, wysokiej jakości pakiet. Dzięki wyjątkowej wiedzy specjalistycznej i technologicznej wiedzy fachowej Merus Power wykazuje potencjał, aby działać jako twórca łańcucha wartości dla całej firmy. Wszystkie produkty są projektowane i wytwarzane w Finlandii, gdzie Merus Power zajmuje wiodącą pozycję na rynku. Jones, Lang & LaSalle doradza Merus Power przy realizacji projektu w Valkeakoski.

„Dostosowaliśmy oprogramowanie i usługi Merus Power w zakresie magazynowania energii do specyficznych potrzeb naszych klientów. Nasze oprogramowanie zapewnia klientom łatwość korzystania z urządzeń i maksymalne wykorzystanie całej inwestycji. Nasi klienci zyskują również korzyści w postaci kompatybilności sprzętu i oprogramowania oraz zdolności do szybkiego reagowania na zmiany rynkowe. Jesteśmy w stanie dostosować się do przyszłych wymagań w ramach naszych istniejących systemów, utrzymując w ten sposób wysoką dostępność zarówno w krótkiej, jak i długiej perspektywie czasowej” - powiedział Kari Tuomala, dyrektor generalny Merus Power.

Merus Power to firma technologiczna, która umożliwia budowanie zrównoważonej przyszłości, wydajnej pod względem energetycznym. Projektuje i tworzy innowacyjne rozwiązania elektrotechniczne, takie jak magazyny energii, rozwiązania w zakresie jakości dostaw energii oraz usługi odpowiadające na zapotrzebowanie na energię odnawialną i potrzeby przemysłowe. Dzięki skalowalnej technologii umożliwia zwiększanie ilości energii odnawialnej w sieciach elektrycznych i poprawia wydajność energetyczną społeczeństwa. Jest krajowym innowacyjnym specjalistą w dziedzinie inżynierii elektrycznej. Prowadzi też działalność na globalnych i szybko rozwijających się rynkach. Pracownicy firmy reprezentują uznaną na całym świecie specjalistyczną wiedzę inżynieryjną. Obroty Merus Power w 2023 roku wyniosły 29,0 mln euro, a symbol giełdowy firmy na Nasdaq First North Growth Market Finland to MERUS. www.meruspower.com.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.