MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce

zk

14.12.2022 08:44 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce

Partnerzy portalu

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Dan Meyers/Unsplash

MKiŚ pracuje nad projektem ustawy ułatwiającej rozwój elektrowni szczytowo-pompowych w Polsce - poinformowała we wtorek w Sejmie wiceminister klimatu Anna Łukaszewska-Trzeciakowska. Zaznaczyła, że takie elektrownie będą pełnić rolę magazynów energii.

Wiceminister klimatu i środowiska Anna Łukaszewska-Trzeciakowska podczas posiedzenia stałej podkomisji sejmowej do spraw odnawialnych źródeł energii i nadzoru nad inwestycjami w energetykę jądrową poinformowała, że rząd "dostrzegając istotną rolę elektrowni szczytowo-pompowych" powołał w grudniu 2021 zespół ekspercki ds. ich budowy.

Zespół przygotował raport, nad którym pracowały: Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Polskie Sieci Elektroenergetyczne i Urząd Regulacji Energetyki, a także Energa OZE, PGE Polska Grupa Energetyczna oraz Tauron.

Łukaszewska-Trzeciakowska wyjaśniła, że "magazyny energii w postaci elektrowni szczytowo-pompowych nabierają szczególnego znaczenia w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej i konieczności szybkiego dostarczenia mocy do systemów energetycznych". Zaznaczyła, że magazyny energii są kluczowym warunkiem transformacji energetycznej w kierunku energetyki rozproszonej opartej o odnawialne źródła energii (OZE).

Wiceminister dodała, że "magazyny energii, w tym elektrownie szczytowo-pompowe, służą stabilizacji krajowych systemów energetycznych przez ograniczanie krótkoterminowych fluktuacji mocy źródeł OZE oraz wyrównanie profilu ich pracy, tym samym są doskonałym potencjałem inwestycyjnym rozwoju energetyki rozproszonej". Zwróciła uwagę, że magazyny energii mogą stanowić wsparcie systemu jako rezerwa mocy oraz ułatwić "podniesienie" go po dużej awarii.

"W oparciu o raport MKiŚ przygotowało projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych" - poinformowała Łukaszewska-Trzeciakowska. "W projekcie ustawy wprowadzono instytucję decyzji zintegrowanej, co znacznie ułatwi proces lokalizacyjny inwestycji. Określono wprost, że inwestycja w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej jest inwestycją celu publicznego w rozumieniu przepisów o gospodarce nieruchomościami, wprowadzano instrumenty mające na celu usprawnienie procesu inwestycyjnego, takie jak odpowiednie skrócenie terminów decyzji administracyjnych, nadanie im rygorów natychmiastowej wykonalności czy też skrócenie terminów rozpatrywania przez sądy administracyjne środków zaskarżenia" - wymieniła.

Dodała, że 4 listopada br. projekt ustawy został skierowany do uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania, a także przekazany do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.

"Na podstawie uwag przygotowano poprawiony projekt ustawy, który podlega w tej chwili dalszemu procedowaniu. Następny etap to Komitet ds. Europejskich" - stwierdziła wiceminister klimatu i środowiska.

Wskazała, że obecnie najwięcej zainstalowanych mocy w magazynach energii elektrycznej na terytorium Polski przypada na elektrownie szczytowo-pompowe - 1767,5 MW.

"Obecnie w Polsce funkcjonuje sześć głównych elektrowni szczytowo-pompowych: Żarnowiec, Porąbka-Żar, Solina-Myczkowce, Żydowo, Nidzica, Dychów. Przyjęcie projektu regulacji przyspieszy realizacje kolejnych, takich jak Tolkmicko, Młoty, czy Rożnów" - podkreśliła Łukaszewska-Trzeciakowska.

Poinformowała również, że "wśród inwestycji, które są najpilniejsze do realizacji w ramach rozwoju elektrowni szczytowo-pompowych, raport wymienia kompleksową modernizację Porąbek-Żar, rozbudowę zbiornika górnego Żarnowca, rozbudowę zbiornika górnego Dychowa, wybudowanie Tolkmicka, w której inwestorem będzie spółka z grupy PKN Orlen, wybudowanie Młotów, w której inwestorem jest spółka z Grupy PGE, wybudowanie elektrowni szczytowo-pompowej Rożnów, której inwestorem jest spółka z Grupy Tauron.

"Te trzy inwestycje powinny powstać do 2030 r. Do końca 2028 planowana jest realizacja w przypadku Młotów, 2029 r. w przypadku Tolkmicka, 2030 r. w przypadku Rożnowa 2" - podała wiceminister.

Tagi:
hydro, oze, mkiś, ustawa

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.