Na Politechnice Łódzkiej powstaje przydomowa turbina wiatrowa

zk

05.09.2022 14:09 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Na Politechnice Łódzkiej powstaje przydomowa turbina wiatrowa

Partnerzy portalu

Na Politechnice Łódzkiej powstaje przydomowa turbina wiatrowa - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Politechnika Łódzka jest liderem projektu realizowanego wspólnie z biznesowymi partnerami z Polski i Turcji. Celem konsorcjum jest opracowania przydomowej turbiny wiatrowej zdolnej do współpracy oraz integracji z innymi Odnawialnymi Źródłami Energii.

Jak poinformowała w poniedziałek PAP rzeczniczka łódzkiej uczelni dr inż. Ewa Chojnacka, projekt o wartości 300 tys. euro został przyznany w konkursie organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i turecką Radę ds. Badań Naukowych i Technologicznych.

W skład konsorcjum wchodzi Politechnika Łódzka (PŁ), polskie firmy Enerwis i Ergos związane z energetyką oraz turecki start-up Devecitech, twórca inteligentnej turbiny Enlil.

"To właśnie turecka turbina wiatrowa Enlil jest punktem wyjścia dla opracowywanej przez nas innowacyjnej i wysokowydajnej turbiny wiatrowej o pionowej osi obrotu, którą nazwaliśmy Ninlil. Turbina będzie przystosowana do zastosowań miejskich i podmiejskich, generując energię nie tylko za pomocą naturalnych wiatrów, ale także za pomocą wiatrów wytwarzanych np. przez ruch pojazdów" – wyjaśnił kierujący projektem dr inż. Michał Lipian z Instytutu Maszyn Przepływowych.

Jak dodał, nazwa dla nowej konstrukcji nawiązuje do mezopotamskiego boga wiatru Enlil, na cześć którego Turcy nazwali swoją turbinę. Miał on małżonkę Ninlil. "I właśnie od niej wzięliśmy nazwę projektu +ulepszającego+ oryginalną maszynę" – przyznał.

Politechnika Łódzka zaprojektuje generator dla rozwijanej turbiny oraz przeprowadzi testy prototypu turbiny w warunkach miejskich. Z kolei firma Ergos opracuje systemy sterowania i automatyzacji dostosowane do potrzeb opracowywanej maszyny, a firma Enerwis będzie odpowiedzialna za zapewnienie, że opracowany prototyp będzie spełniał wymagania rynku energii ze źródeł odnawialnych oraz za współpracę z partnerami zewnętrznymi.

"Cieszy mnie, że uczelnia uzyskała w ostatnim czasie tak dużo proekologicznych projektów. Mikroenergetyka prosumencka nabiera coraz większego znaczenia, dlatego tak ważne jest przyspieszenie jej rozwoju. Ambicją zespołu projektującego przydomową turbinę wiatrową jest doprowadzenie konstrukcji do takiego poziomu gotowości technologicznej, który pozwoli rozpocząć proces certyfikacji maszyny celem wprowadzenia jej na rynek" - podkreślił rektor PŁ i dyrektor Instytutu Maszyn Przepływowych prof. Krzysztof Jóźwik.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.