POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Nieoczywista współpraca – wodór i odnawialne źródła energii

zk

17.09.2021 07:33 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE Nieoczywista współpraca – wodór i odnawialne źródła energii

Partnerzy portalu

Nieoczywista współpraca – wodór i odnawialne źródła energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. inf. prasowa

Głównym źródłem energii elektrycznej jutra będzie wodór czy może przyszłość zdominują wiatraki oraz panele fotowoltaiczne? Wymienione źródła są dziś często traktowane niezależnie. Jednakże te dwie obecnie rozwijające się gałęzie – OZE oraz technologie wodorowe – dążą do nieoczywistej współpracy.

Zielony wodór może stać się niezbędnym czynnikiem dla stabilizacji sieci energetycznej, której nie gwarantują wiatraki czy fotowoltaika. Firma ILF Consulting Engineers Polska ma w swoim portfolio przygotowanie technicznego studium wykonalności dla realizacji, która wykorzystuje tę nieoczywistą współpracę.

Dobra komplementarne

Odnawialne źródła wyprodukowały 17,7% całej energii elektrycznej w Polsce w 2020 r. – wynika z raportu ENERGIA [OD]NOWA autorstwa ILF Polska. Co więcej, OZE będą miały także coraz większy udział w transformacji energetycznej Polski – już w 2030 r. w końcowym zużyciu energii brutto ich wkład ma wynieść nie mniej niż 32% w elektroenergetyce – mówią dane zawarte w PEP2040. Zielony wodór, pozyskiwany w procesie elektrolizy, może okazać się niezbędny do prawidłowego funkcjonowania sieci energetycznych, kiedy gospodarka będzie produkowała coraz więcej energii elektrycznej z OZE, której nie będzie w stanie magazynować. Wodór będzie wtedy pełnił funkcję magazynu energii, która wraca do systemu (np. jako paliwo w transporcie). Wykorzystanie zielonego wodoru pozwoli skorygować wady OZE.

Mankamentem, który obniża możliwości szybszego wprowadzenia do miksu energetycznego państw odnawialnych źródeł energii, jest m.in. ich niestabilność. To od warunków atmosferycznych panujących w danym dniu zależy, ile energii wytworzą wiatraki czy panele fotowoltaiczne. Niestety, wciąż nie posiadamy technologii, która potrafi efektywnie magazynować wyprodukowane nadwyżki – mówi Beata Nepelska-Kula, dyrektor działu Projekty, ILF Consulting Engineers Polska. Jednym z rozwiązań jest „zamiana” wyprodukowanej w danej chwili nadwyżki z OZE w zmagazynowaną energię w postaci wodoru. Przy realizacji takiego przedsięwzięcia pracował już ILF Polska, a dokładnie przygotował techniczne studium wykonalności dla instalacji elektrolizy – dodaje.

Proces elektrolizy, przeprowadzony przy wykorzystaniu energii ze źródeł odnawialnych, sprawia, że produkcja wodoru jest bezemisyjna i neutralna dla klimatu. Z tego powodu takie inwestycje są realizowane także w rafineriach, co dzięki wykorzystaniu zielonego wodoru do procesów rafineryjnych powoduje, że tradycyjne paliwa wytwarzane z ropy naftowej stają się bardziej ekologiczne.

Instalacja elektrolizy z udziałem ILF Polska

ILF Polska świadczył usługi przy inwestycji, której celem jest uruchomienie produkcji zielonego wodoru. Ma to być pierwsza tak duża instalacja elektrolizy zasilana częściowo z własnego źródła energii odnawialnej. Wytwarzany wodór zostanie wykorzystywany przede wszystkim w procesie rafinacji i zastąpi obecnie wykorzystywany wodór produkowany w procesie reformingu parowego, co znacznie ograniczy emisję CO2, a w niedalekiej przyszłości stanie się paliwem zeroemisyjnym.

Zielony wodór, tzn. produkowany przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, jest  pożądanym paliwem m.in. ze względu na swoją bezemisyjność. Cieszymy się, że mieliśmy możliwość współtworzenia projektu, łączącego OZE z produkcją i magazynowaniem tego paliwa. Dla inwestycji przygotowaliśmy studium wykonalności instalacji do produkcji, magazynowania i wykorzystania zielonego wodoru na terenie rafinerii – tłumaczy Beata Nepelska-Kula, dyrektor działu Projekty, ILF Consulting Engineers Polska. Przechowywanie energii z OZE w postaci wodoru, gwarantuje większą stabilność sieci i może okazać się kluczowe dla dalszej transformacji energetycznej wielu gospodarek świata – dodaje.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent $ baryłka  
 Cyna $ tona
 Cynk $ tona
 Aluminium $ tona
 Pallad $ uncja  
 Platyna $ uncja  
 Srebro $ uncja  
 Złoto $ uncja  

Dziękujemy za wysłane grafiki.