POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

zg

06.10.2023 09:50 Źródło: Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej
Strona główna Energetyka, OZE Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu

Partnerzy portalu

Nowa inwestycja dla offshoru w Świnoujściu - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Euro Terminal

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Ukończenie najnowszej inwestycji – rampy RO-RO to kolejny krok do rozwoju firmy i współpracy z kluczowymi graczami na rynku turbin wiatrowych. Razem z firmami tj. Vestas czy Orlen tworzą silny hub w zachodniopomorskim dla morskich farm wiatrowych.

W dniu 29 września na terenie terminalu Euro Terminal - Świnoujskiego hubu portowego odbyło się uroczyste ukończenie najnowszej inwestycji. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. firmę Vestas, LM Wind, SGRE, MAG i inni czołowi gracze rynku turbin wiatrowych.  

W związku z ukończeniem najnowszej inwestycji - największej w Polsce rampy RO-RO zorganizowano event, na którym wraz z przedstawicielami wyżej wymienionych firm mogliśmy zapoznać się kompleksowo z infrastrukturą, planami i strategią rozwoju spółki. 

Euro Terminal jak wiele polskich spółek przygotowuje się do udziału w rozwoju polskiego rynku offshore. Będąc częścią silnie rozwijającego się w województwie zachodniopomorskim klastra offshore przyczynia się do efektu synergii ulokowania w jednym rejonie inwestycji podmiotów takich jak Vestas i Orlen. Wraz z sąsiadami tworzy dodatkowe miejsca pracy, zasila budżet państwa i przyczynia się do wzrostu atrakcyjności regionu w Europie.

Euro Terminal o powierzchni 53 ha to nowoczesne i rozbudowane centrum infrastruktury portowej. Terminal posiada dwa baseny portowe z sześcioma nabrzeżami, 3 chłodnie składowe o łącznej powierzchni składowej 14.000 m2, powierzchnię magazynową krytą o powierzchni 27.000 m2. Terminal posiada 8.736 m bocznicy kolejowej, idealnej do obsługi pociągów towarowych, co zapewnia możliwość szybszej i dogodniejszej obsługi ładunków przewożonych wagonami i przeznaczonych do składowania w magazynie. Dodatkowo Euro Terminal dysponuje specjalistycznym sprzętem przeładunkowym do obsługi różnego rodzaju ładunków.

Prezes Zarządu Eivind Eidesvik (Caiano, Wilson, Qubus) oraz Prezes spółki - Katarzyna Buława w ramach mowy powitalnej przywołali historię rozwoju prywatnego portu oraz zarysowali plany i wizję kontynuacji rozwoju w zakresie obsługi branży odnawialnych źródeł energii. Prezes Zarządu odwołał się do istotnej kwestii - roli Państwa jako partnera gwarantującego stabilne fundamenty rozwoju biznesu. 

- Rozbudowana infrastruktura portowa wraz z doskonałą lokalizacją Świnoujścia oraz wieloletnim doświadczeniem daje ogromne możliwości dla Pomorza Zachodniego w zakresie sektora offshore. Ten region ma predyspozycje, by zyskać najwięcej na dynamicznym rozwoju branży offshore w Polsce. Nowe miejsca pracy, wzrost usługodawców i współprace międzynarodowe. Pomorze Zachodnie posiada wszelkie warunki do szybkiego wzrostu gospodarczego, w tym zwiększania swojej roli w gospodarce kraju – wskazuje Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. 

Wśród gości, którzy uczestniczyli w piątkowym wydarzeniu byli przedstawiciele firm offshore i onshore: z ramienia Vestas - Jagna Kubańska - Łyczakowska, EDF - Alicja Chilińska - Zawadzka, PGE Baltica - Arkadiusz Sekściński, LM Wind Power Blades - Maciej Grzybowski, SGRE - Hubert Ulita, TFKable - Mariusz Sarkissian, MAG - Michał Śmigielski, DSV - Grzegorz Samoć,  przedstawiciele Norweskiego biznesu - m. in. właściciele i przedstawiciele firm Austevoll Seafood ASA, Hydro Aluminium, Hatteland Group, Finnlines - Rafał Kwapisz oraz Honorowy Konsul Norwegii - Piotr Kotfis.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.