Koncentracja na budowie morskich farm wiatrowych, rozwój projektów lądowych z wykorzystaniem magazynów energii, zwiększenie udziału w przychodach umów sprzedaży energii (PPA) do sektora firm i przychodów z kontraktów różnicowych (CFD) – to główne założenia Grupy Polenergia do roku 2030. Spółka ogłosiła nową strategię na lata 2025-2030 i zaprezentowała wyniki finansowe za ubiegły rok. W 2024 roku EBITDA wzrosła do poziomu 642,1 mln zł, tj. o 17% r/r, zaś skorygowany zysk netto zwiększył się o 12%, do 307,4 mln zł.
Sześcioletni plan działania zakłada, że moc wytwórcza energii największej polskiej prywatnej grupy energetycznej ma wzrosnąć w 2030 roku do 1,5 GW (z 0,6 GW obecnie), a EBITDA do ok. 1,6 mld zł. Priorytetowym projektem jest budowa wspólnie z norweskim Equinor trzech morskich farm wiatrowych Bałtyk o łącznej mocy do 3 GW, z których pierwsze dwie, o mocy 720 MW każda, mają być skończone w 2027 roku.
- Realizacja projektów morskich farm wiatrowych na Bałtyku to nie tylko przełomowe przedsięwzięcie dla naszej firmy, ale także znaczący wkład Polenergii w polską transformację energetyczną. Jesteśmy dumni, że przyczyniamy się do wzrostu konkurencyjności krajowej gospodarki, zapewniając jednocześnie impuls rozwojowy dzięki skali prowadzonych inwestycji. Nasze projekty świetnie wpisują się też w ambitne cele klimatyczne Unii Europejskiej i tym samym pomagają budować bardziej zieloną przyszłość dla kolejnych pokoleń. W Polenergii od lat prowadzimy działania, które kształtują nowoczesną, niskoemisyjną gospodarkę i są motorem napędowym zrównoważonego rozwoju naszego kraju. Dzięki realizacji najnowszej strategii nabiorą one jeszcze większej mocy - mówi Adam Purwin, prezes zarządu Polenergii.
W pierwszym etapie rozwoju morskich farm wiatrowych powstaną farmy Bałtyk 2 i Bałtyk 3. Pierwszy prąd ma z nich popłynąć do sieci już w 2027 roku, a w 2028 zacznie się komercyjny etap ich użytkowania. W 2024 Polenergia intensywnie pracowała nad pozyskaniem finansowania dla tych inwestycji. Dzięki środkom KPO pozyskanym w ramach pożyczki z Banku Gospodarstwa Krajowego i zakończonej dużym sukcesem emisji Zielonych Obligacji, Grupa zabezpieczyła łącznie 1,5 mld zł na rzecz tych projektów.
Zgodnie z nowo przyjętą strategią, Grupa będzie wzmacniać segment energetyki lądowej, który stanowi fundament biznesu Polenergii, zarówno poprzez budowę nowych mocy, jak i przygotowanie projektów do etapu Ready-to-Build (projekty z warunkami przyłączenia i pozwoleniami na budowę). Dodatkowo pojawią się nowe farmy PV i magazyny energii.
- Wykorzystamy nasze doświadczenie i know-how z ostatnich lat, wspomagając lądowe źródła o nowe elementy. Stawiamy na rozwiązania, które umożliwiają współdzielenie terenu, mocy i infrastruktury przyłączeniowej przez turbiny wiatrowe i fotowoltaikę. Tam też pojawią się magazyny energii, dodając tym samym elastyczną moc do naszego portfela – mówi Adam Purwin.
Rozwój lądowych źródeł OZE ma powiększyć moc wytwórczą Polenergii o ok. 150 MW do 2030 roku, a kolejne projekty lądowe będą rozwijane do osiągniecia gotowości do budowy. Dodatkowo, nadal będzie rozwijany projekt energetyki wiatrowej w Rumunii. Celem zapisanym w strategii jest maksymalnie duże pokrycie przyszłych przychodów z kontraktów różnicowych (CFD) w przypadku morskich farm, ale także umów PPA na zakup zielonej energii dla firm, co pozwala na efektywne zagospodarowanie aktywów wytwórczych.
- Będziemy kłaść większy nacisk na podnoszenie kompetencji i efektywność w obszarze sprzedaży energii dla segmentu B2B, ograniczając jednocześnie ekspozycję na działania skierowane do klientów detalicznych – dodaje prezes Polenergii.
Aby spółka mogła się skupić na rozwoju w podstawowych segmentach działalności, strategia dopuszcza możliwe zmiany w portfelu aktywów, które nie są związane z podstawowym biznesem i nie tworzą z nim synergii.
- Koncentrujemy się na najbardziej perspektywicznych kierunkach rozwoju. Morskie farmy wiatrowe są elementem, który pozwala na jakościowy skok w rozwoju Polenergii. Ale chcemy też wykorzystać 25-letnie doświadczenia naszego zespołu w produkcji prądu z lądowych źródeł OZE oraz usług agregacji i zarządzania energią dla klientów. Ten unikalny know-how będziemy łączyć z innowacyjnymi rozwiązaniami – dziś to magazyny energii, ale jutro to także inicjatywy oparte na AI czy poszukiwanie przełomowych rozwiązań energetycznych na rynku venture capital – mówi Adam Purwin.
Wraz z informacją na temat założeń nowej strategii, Polenergia opublikowała także końcowe wyniki za 2024 rok. EBITDA sięgnęła 642,1 mln zł w 2024 roku (wzrost o 17% r/r). Skorygowany zysk netto wzrósł o 12% r/r, do 307,4 mln zł wobec 273,6 mln zł rok wcześniej. W 2024 roku Polenergia dynamicznie rosła w segmencie farm wiatrowych, gdzie wypracowała EBITDA w wysokości 632,1 mln zł, tj. o 35% więcej w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
- Za nami bardzo dobry rok, który zamykamy pokaźnym wzrostem wyników. W portfelu mamy prężnie działające farmy fotowoltaiczne i wiatrowe, które w 2024 roku wygenerowały ponad 1,4 TWh czystej energii elektrycznej. Ta działalność przynosi Polenergii stabilne, powtarzalne zyski. Tworzą one fundament, dzięki któremu jesteśmy gotowi do realizacji nowej strategii i ambitnych planów, które pozwolą skokowo zwiększyć wartość naszej grupy w kolejnych latach - podsumowuje prezes Grupy.
Fot. Depositphotos
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
Włocławek i OSGE podpisują porozumienie dotyczące współpracy przy budowie SMR
Nie służy przyrodzie i osłabia ochronę przed zmianą klimatu. Mimo to latem koszenie w miastach idzie pełną parą
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Szwecja idzie w mały atom. SMR-y zbuduje dla niej brytyjski Rolls-Royce
To historyczny moment dla Puszczy Białowieskiej. Niemal cały jej obszar pod ochroną
Sąd przeciwko projektowi Wód Polskich. Budowa stopnia wodnego w Siarzewie zablokowana
Polacy produkują o ponad 40 proc. więcej śmieci niż dekadę temu. Spółki komunalne ryzykują coraz więcej
00:08:23
OSGE wystąpiło z dwoma wnioskami o Opinie Ogólne do projektu SMR
Polski startup wie co zrobić ze starymi łopatami turbin wiatrowych. Mogą bardzo przydać się budowlance
Offshore napędza unijną gospodarkę i rynek pracy. Dał w zeszłym roku 180 tys. etatów
Amazon kupuje hurtowo energię z offshore. Największa taka umowa
Technologia rakietowa Muska może przynieść przełom w geotermii. Pojawili się hojni inwestorzy
Program Mikroretencja wystartował. Pierwsze wnioski wpływają do WFOŚiGW w Gdańsku
Niemcy mogą znów spojrzeć łaskawszym okiem na węgiel. Powodem są wysokie ceny gazu
TOP5 wydarzeń w Zielonej Gospodarce - 19.06.2026
Ocieplenie hamuje wchłanianie CO2 przez drzewa. To zła wiadomość dla klimatu
Polsko-jordańskie konsorcjum rusza z produkcją zielonego amoniaku. Podpisano umowę dzierżawy gruntu
DRI i Entrix rozpoczynają współpracę w zakresie optymalizacji bateryjnego magazynu energii w Polsce
Energa-Operator kończy strategiczną inwestycję w Wielkopolsce z wsparciem KPO
Energa-Operator zwiększa zakres inwestycji w Polsce wschodniej
Nowa oferta „Tanie weekendowanie” od Energi Obrotu
Terminal LNG w Świnoujściu działa już od 10 lat
Vestas montuje pierwszą turbinę na morskiej farmie wiatrowej Nordseecluster w Niemczech
2,2 bln dolarów na atom: Bain wskazuje warunki skutecznych inwestycji
| Ropa brent | 76.61 $ | baryłka | -1,35% | 24.06.2026 10:05 |
| Cyna | 51895 $ | tona | -5,63% | 24.06.2026 10:05 |
| Cynk | 3502.75 $ | tona | -3,03% | 24.06.2026 10:05 |
| Aluminium | 3263.25 $ | tona | -4,13% | 24.06.2026 10:05 |
| Pallad | 1237.75 $ | uncja | -2,65% | 24.06.2026 10:05 |
| Platyna | 1653.3 $ | uncja | -1,45% | 24.06.2026 10:05 |
| Srebro | 61.63 $ | uncja | -5,45% | 24.06.2026 10:05 |
| Złoto | 4129 $ | uncja | -1,92% | 24.06.2026 10:05 |