Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach

Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach - ZielonaGospodarka.pl
11.05.2023 12:56
Strona główna Energetyka, OZE Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach

Partnerzy portalu

Nowe badanie pokazuje, że zaawansowana energetyka jądrowa cieszy się silnym poparciem społecznym w wielu krajach - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Według raportu Polska wyróżnia się jako kraj o najwyższym poziomie poparcia dla zaawansowanej energetyki jądrowej.

Opublikowany dzisiaj nowy wielonarodowy raport pokazuje szerokie poparcie społeczne dla wykorzystania technologii zaawansowanej energetyki jądrowej do wytwarzania energii elektrycznej. Badanie ankietowe ponad 13 tysięcy respondentów z ośmiu krajów - Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Szwecji, Japonii i Korei Południowej - wykazało silne poparcie społeczne dla zaawansowanej energetyki jądrowej w każdym z krajów. Najwyższe było ono w Polsce, gdzie proporcja zwolenników do przeciwników wyniosła aż 10:1.

Ankietowani Polacy uznali, że zaawansowana energetyka jądrowa może odegrać znaczącą rolę jako motor rozwoju krajowej gospodarki i sposób na zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego, a aż 85% stwierdziło, że jest ona potrzebna dla rozwoju gospodarczego. Prawie 80% respondentów zgodziło się ze stwierdzeniem, że zaawansowana energetyka jądrowa może pomóc rozwiązać dzisiejszy kryzys energetyczny, a 76% uznało, że może przyczynić się do zmniejszenia zależności energetycznej od państw trzecich.

Ponadto 75% osób w Polsce uważa, że energetyka jądrowa jest niezbędna dla realizacji celów klimatycznych, co stanowi najwyższy odsetek wśród wszystkich badanych krajów. Badanie wykazało także, że w przeciwieństwie do krajów, gdzie opór dotyczy głównie starszych obywateli, w Polsce poparcie dla zaawansowanej energetyki jądrowej jest silne we wszystkich grupach wiekowych.

Dzisiejszy raport jest efektem współpracy organizacji pozarządowych ClearPath, Third Way, Potential Energy Coalition i RePlanet.

Mark Lynas, współzałożyciel RePlanet, powiedział:

„Często zakłada się, że energetyka jądrowa nie cieszy się zbytnią popularnością. Wyniki naszego badania pokazują, że wcale tak nie jest, a energia jądrowa jako źródło czystej i bezemisyjnej energii ma większościowe poparcie we wszystkich krajach. To poparcie w większości przypadków dotyczy również członków ugrupowań związanych z ochroną środowiska i Partii Zielonych, co pokazuje, że decydenci i inwestorzy nie powinni obawiać się opinii publicznej przy podejmowaniu pilnie potrzebnych decyzji dotyczących wsparcia dla wdrażania nowej zaawansowanej energetyki jądrowej”.

Josh Freed, starszy wiceprzewodniczący ds. programu w zakresie klimatu i energii (Climate and Energy Program) w organizacji Third Way, powiedział:

„Realne obawy dotyczące bezpieczeństwa energetycznego i zmian klimatu potrafią skupić uwagę społeczeństwa. To właśnie dlatego coraz więcej osób w USA i na całym świecie zwraca się w kierunku zaawansowanej energetyki jądrowej, upatrując w niej jedno ze źródeł czystej, niezawodnej i bezpiecznej energii, którą warto wspierać. Pozytywnym zjawiskiem jest fakt, że decydenci w większości badanych krajów odpowiadają na te potrzeby, realizując ambitną politykę, która uwzględnia zaawansowaną energetykę jądrową w strategiach energetycznych”.

John Marshall, dyrektor generalny Potential Energy Coalition, który przewodniczył pracom nad przygotowaniem badania i analizą jego wyników, powiedział: „Postanowiliśmy zastosować podejście obejmujące najbardziej wyrafinowane narzędzia badań konsumenckich z sektora prywatnego i marketingu w celu zapoznania się z tym, co ludzie uznają za ważne, jakie mają obawy, priorytety i jak postrzegają >>markę jądrową<<. Podążamy za danymi, a te piszą dla nas zupełnie nową historię. Od lat wiedzieliśmy, że zmienia się społeczne postrzeganie energetyki jądrowej, nie rozumieliśmy jednak, z czego wynika ta zmiana i co ona oznacza w kontekście procesu przejścia na czystą energię. Szczególnie warty uwagi jest wysoki poziom poparcia wśród osób zajmujących się ochroną środowiska, co może odbiegać od obiegowej opinii o tych osobach”.

Rich Powell, dyrektor generalny ClearPath, powiedział:

„Solidna amerykańska polityka energetyczna powinna dążyć do osiągnięcia niezawodnej, bezpiecznej i czystej energii. Energia jądrowa spełnia wszystkie te wymagania, a przy rosnącym poparciu społecznym jesteśmy na dobrej drodze do ekscytującej przyszłości w energetyce, która podniesie jakość życia w USA i za granicą”.

Przeczytaj i pobierz pełny raport tutaj: thirdway.imgix.net

Inne niedawno przeprowadzone badania również potwierdzają zmianę na korzyść w społecznym postrzeganiu energetyki jądrowej - w tym opublikowany w zeszłym miesiącu sondaż Gallupa, który pokazał, że poparcie wśród Amerykanów jest najwyższe od dekady. Jednak nasz nowy raport dotyczy pierwszego dużego badania, w którym zastosowano metodologię badań rynku pochodzącą z sektora prywatnego do zrozumienia podejścia społecznego do energetyki jądrowej w ośmiu krajach.

Nowym wnioskiem z badania jest fakt, że niemal cały sprzeciw wobec zaawansowanej energetyki jądrowej pochodzi z niewielkiego, odrębnego segmentu populacji - tylko 15 procent - w którym znalazły się osoby starsze, sceptyczne wobec innowacji i nieskore do zmiany poglądów. We wszystkich pozostałych grupach scharakteryzowanych przez raport panuje przytłaczające poparcie dla zaawansowanej energetyki jądrowej, nawet jeśli te grupy różnią się bardzo, jeśli chodzi o poglądy polityczne, status ekonomiczny i poglądy na takie tematy, jak zmiany klimatu.

Z raportu wynika, że poparcie dla zaawansowanej energetyki jądrowej nie jest stronnicze. We wszystkich krajach poza dwoma, Niemcami i Japonią, większość osób popierających każdą ze znaczących partii politycznych również popiera wykorzystanie zaawansowanej energetyki jądrowej.

Badanie wykazało, że 52 procent osób, które określają się jako członkowie grup zajmujących się ochroną środowiska w Polsce, zdecydowanie zgadza się na korzystanie z zaawansowanej energetyki jądrowej, a tylko 4% zdecydowanie się temu sprzeciwia. W Niemczech, gdzie niedawno zamknięto ostatnie elektrownie jądrowe, ponad połowa respondentów popiera korzystanie z zaawansowanej energetyki jądrowej, a zwolenników jest dwukrotnie więcej niż przeciwników. Zwolennicy energii jądrowej z Niemiec wskazują, że najmocniejszym argumentem na rzecz tej technologii jest oferowana przez nią niezależność energetyczna.

Zapoznaj się z pełnymi rezultatami oraz szczegółowymi wnioskami dla danych krajów i pobierz egzemplarz raportu tutaj.

Źródło: ClearPath; Potential Energy Coalition; RePlanet; Third Way

Źródło informacji: PR Newswire

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.