Nowy gracz na polskim rynku OZE - Budimex i Ferrovial powołują spółkę JV BXF Energia

Nowy gracz na polskim rynku OZE - Budimex i Ferrovial powołują spółkę JV BXF Energia  - ZielonaGospodarka.pl
18.04.2023 17:13
Strona główna Energetyka, OZE Nowy gracz na polskim rynku OZE - Budimex i Ferrovial powołują spółkę JV BXF Energia

Partnerzy portalu

Nowy gracz na polskim rynku OZE - Budimex i Ferrovial powołują spółkę JV BXF Energia  - ZielonaGospodarka.pl

Budimex i jego największy akcjonariusz - grupa Ferrovial, podpisali umowę, powołującą do końca kwietnia tego roku nową spółkę joint-venture BXF Energia - poinformowali przedstawiciele Budimeksu na konferencji prasowej. Spółka będzie produkować zieloną energię na potrzeby grupy Budimex.

"Do głównych obszarów działalności BXF Energia należeć będzie pozyskiwanie i rozwój wielkoskalowych projektów fotowoltaicznych i wiatrowych na różnym etapie zaawansowania. Chcemy uczestniczyć w pełnym łańcuchu wartości - począwszy od poszukiwania gruntów, przez rozwój i budowę, po zarządzanie instalacjami i produkcję energii" - powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes spółki BXF Energia, Piotr Świecki.

Budimex będzie miał w nowym podmiocie udział większościowy - 51 proc. Do Ferrovial będzie należeć 49 proc. BXF Energia.

"Do tej pory koncentrowaliśmy się na transakcjach M&A i pozyskiwaniu elektrowni w fazie ready-to-built. Chcemy działać na dużą skalę, bo takiego rodzaju zaangażowania potrzebuje dziś nie tylko nasza grupa, ale również krajowa transformacja energetyczna. To także szansa na pełne wykorzystanie potencjału i zasobów Budimeksu lokalnie, przy zaangażowaniu międzynarodowych możliwości i doświadczenia w inwestycjach OZE grupy Ferrovial" - powiedział prezes Budimeksu, Artur Popko.

Przedstawiciele grupy wskazali, że celem na najbliższe 5 lat jest posiadanie w fazie budowy i eksploatacji ok. 500 MW mocy.

"Z perspektywy Budimeksu, wkraczamy w zupełnie nowy obszar, bo dotychczas nie byliśmy tutaj obecni, byliśmy firmą wykonawczą czy serwisową, natomiast nie dysponowaliśmy aktywami na dużą skalę. Jesteśmy zainteresowani inwestowaniem środków, które pozyskujemy w Polsce z naszej podstawowej działalności generalnego wykonawstwa" - powiedział na konferencji Piotr Świecki.

Wskazał, że są to długookresowe inwestycje.

"Nasz podstawowy biznes - wykonawstwo, niestety ma to do siebie, że funkcjonuje w cyklach rocznym, dwuletnim. Kontrakty są trzyletnie. Od dłuższego czasu poszukiwaliśmy miejsca, gdzie moglibyśmy zainwestować długofalowo. Energetyka odnawialna oraz infrastruktura związana z energetyką odnawialną jest bardzo dobra. Dlatego są to inwestycje długoletnie, gdzie to ryzyko jest bardzo rozłożone w czasie i tego poszukujemy" - powiedział prezes Świecki.

Prezes pytany o finansowanie nowego podmiotu odpowiedział, że jeśli chodzi o bieżącą działalność BXF Energia to udziałowcy wniosą odpowiedni kapitał, natomiast w przypadku projektów, celem spółki jest realizowanie ich w formule project finance.

"Banki dzisiaj w Polsce są zainteresowane inwestowaniem w tego rodzaju projekty, my też jesteśmy dla banków solidnym partnerem. Nasza pozycja finansowa, a w tym wypadku jeszcze pozycja drugiego udziałowca, tylko nam to ułatwi. Nie widzimy tutaj jakiegoś ryzyka" - dodał prezes Świecki.

Wskazał, że działalność BXF Energia będzie skupiała się na razie w Polsce.

(PAP Biznes)
alk/ gor/


Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.