Obajtek: Polska energetyka musi się zmienić

zk

28.11.2022 07:48 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka, OZE Obajtek: Polska energetyka musi się zmienić

Partnerzy portalu

Obajtek: Polska energetyka musi się zmienić - ZielonaGospodarka.pl
Fot. prezes PKN Orlen daniel Obajtek/wikipedia

Transformacja energetyczna to długotrwały proces, który musi się odbywać w sposób ewolucyjny. Inwestujemy nie tylko w przemysł petrochemiczny, lecz także w fotowoltaikę. Planujemy ponadto dalszy dynamiczny rozwój morskiej energetyki wiatrowej - podkreślił w wywiadzie dla "GPC" prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek pytany był w wywiadzie o to, czy możemy już przechodzić na paliwa alternatywne. "Transformacja energetyczna? Tak, ale musi to być ewolucja, a nie rewolucja. Polska gospodarka jest częścią większego europejskiego systemu gospodarczego, więc nie da się od pewnych trendów odejść" - powiedział prezes PKN Orlen.

Zwrócił uwagę, że gospodarki europejskie są coraz bardziej przygotowywane na transformację, "ale łatwiej jest dokonać zmian w zakresie produkcji energii elektrycznej, niż zmienić paliwa używane w transporcie".

"Dziś chcemy mieć jak najwięcej energii elektrycznej z czystych źródeł. Dlatego takie właśnie inwestycje podejmujemy. Planujemy rozwój morskiej farmy wiatrowej na Bałtyku, inwestujemy w farmy na lądzie, fotowoltaikę, niskoemisyjne elektrownie gazowe, zakładamy budowę SMR-ów (małych reaktorów jądrowych) i MMR-ów (modułowych reaktorów jądrowych). To wszystko jest racjonalne z biznesowego punktu widzenia" - powiedział Obajtek.

Natomiast - jak dodał - "jeśli chodzi o paliwa, to zgodnie z naszą deklaracją osiągnięcia zerowych emisji netto do 2050 roku docelowo chcemy, by były czyste i ekologiczne".

"To wymaga zastosowania technologii, które już są, ale często są jeszcze kosztowne. I tak na przykład produkujemy wodór z racji tego, że wykorzystujemy go m.in. do przemysłu petrochemicznego" - powiedział prezes PKN Orlen.

Obajtek podkreślił w wywiadzie, że Orlen od lat jest koncernem multienergetycznym, "bo przecież dostarcza paliwa i produkuje energię elektryczną nie tylko dla potrzeb własnych, lecz także zewnętrznych". "Działaliśmy jak koncern multienergetyczny przez wiele lat tyle, że w mniejszej skali" - podkreślił.

Na uwagę, że przed Orlenem kolejne inwestycje w zupełnie nowe źródła energii, m.in. tak zwany mały atom, Obajtek powiedział: "Tak, inwestujemy w OZE. Ale potrzebujemy też źródeł bilansujących system energetyczny. Dziś to jeszcze jest gaz ziemny i jednostki tego typu są potrzebne, ale konieczne są też lokalne SMR-y, które będą docelowo doskonałym stabilizatorem systemu. SMR-y mogą być też dobrym źródłem ciepła technologicznego dla naszych zakładów chemicznych. Rozwijamy się, wzmacniamy, zapewniając Polsce bezpieczeństwo energetyczne" - zapewnił prezes PKN Orlen.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.