POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Oddalono skargę w sprawie pozwolenia dla Elektrowni Bełchatów

Oddalono skargę w sprawie pozwolenia dla Elektrowni Bełchatów  - ZielonaGospodarka.pl
08.07.2024 14:41
Strona główna Energetyka, OZE Oddalono skargę w sprawie pozwolenia dla Elektrowni Bełchatów

Partnerzy portalu

Oddalono skargę w sprawie pozwolenia dla Elektrowni Bełchatów  - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Wikimedia Commons

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną Fundacji ClientEarth - poinformował Departament Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE GiEK. Jak dodano, oznacza to, że proces zmiany pozwolenia zintegrowanego dla Elektrowni Bełchatów przeprowadzony został prawidłowo.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (PGE GiEK) przypomniała, że Fundacja „ClientEarth Prawnicy dla Ziemi” domagała się udziału na prawach strony w postępowaniu dotyczącym zmiany pozwolenia zintegrowanego Elektrowni Bełchatów w zakresie dostosowania instalacji do Konkluzji BAT (kompleksowe zalecenia UE w sprawie zrównoważonego rozwoju przemysłu, dotyczące stosowania najlepszych dostępnych technologii ograniczających szkodliwe emisje z instalacji przemysłowych - PAP).

Zdaniem spółki Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził tym samym wcześniejsze rozstrzygnięcia administracyjne i sądowe w tym zakresie.

"Orzeczenie NSA jest prawomocne. Oddalenie skargi kasacyjnej oznacza, że dokumentacja wniosku PGE GiEK została sporządzona w sposób prawidłowy, a prowadzone przez Marszałka Województwa Łódzkiego postępowanie administracyjne i rozstrzygnięcie w postaci Decyzji Marszałka Województwa Łódzkiego z 30 czerwca 2021 r. w sprawie zmiany pozwolenia zintegrowanego w zakresie dostosowania do Konkluzji BAT również zostało wydane w sposób prawidłowy" - podkreśliła PGE GiEK.

Zaznaczono, że Elektrownia Bełchatów, tak jak i pozostałe elektrownie należące do PGE GiEK, działa zgodnie z przepisami prawa zarówno krajowego, jak i europejskiego spełniając dopuszczalne normy emisji poszczególnych substancji do atmosfery.

"Mając na uwadze dobro środowiska naturalnego, na projekty inwestycyjne związane z modernizacją Elektrowni Bełchatów oraz ochroną powietrza, w latach 2007-2016 przeznaczonych zostało ponad 7,7 mld zł, a na dostosowanie jednostek wytwórczych do europejskich przepisów emisyjnych kolejny 1 mld zł" - wskazała spółka.

Departament Komunikacji i Współpracy z Mediami PGE GiEK zwrócił też uwagę, że na przestrzeni ostatnich dwóch dekad spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna osiągnęła "znaczny postęp" w ochronie środowiska. "Dzięki podjętym z odpowiednim wyprzedzeniem decyzjom, o realizacji projektów modernizacyjnych we wszystkich oddziałach, w tym w Elektrowni Bełchatów, zastosowane zostały technologie, które znacznie ograniczyły emisje substancji do atmosfery, jeszcze przed obowiązywaniem wymogów konkluzji BAT" – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Jacek Kaczorowski.

Przypomniano, że od początku lat 90. Elektrownia Bełchatów zredukowała emisję dwutlenku siarki o 93 proc., tlenków azotu o 66 proc., a pyłów o 99 proc. "Taki efekt został osiągnięty głównie dzięki wdrożeniu technologii poprawiających efektywność energetyczną" - dodano.

Elektrownia Bełchatów pokrywa około 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna to koncern wchodzący w skład największej grupy energetycznej w kraju - Polskiej Grupy Energetycznej. Przedmiotem działalności spółki jest wydobycie węgla brunatnego oraz wytwarzanie energii elektrycznej. Centrala koncernu znajduje się w Bełchatowie, pozostałe oddziały - w tym kopalnie węgla brunatnego, elektrownie konwencjonalne na terenie kilku województw.

Udział PGE GiEK w rynku wydobywczym węgla brunatnego w Polsce wynosi ponad 90 proc., spółka jest też największym w Polsce wytwórcą energii elektrycznej.

ab/ malk/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.