Olsztyn. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów rozpoczyna produkcję energii

Olsztyn. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów rozpoczyna produkcję energii - ZielonaGospodarka.pl
02.02.2024 09:44
Strona główna Odpady, Recykling Olsztyn. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów rozpoczyna produkcję energii

Partnerzy portalu

Olsztyn. Instalacja Termicznego Przekształcania Odpadów rozpoczyna produkcję energii - ZielonaGospodarka.pl

W olsztyńskiej Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów rozpocznie się w piątek rozruch części, która będzie produkować energię elektryczną. Cała instalacja ma być oddana do użytku w czerwcu.

W Olsztynie trwa rozruch Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów, która znajduje się przy ul. Bublewicza. W instalacji przetwarzane są odpady z 37 gmin regionu, które nie dadzą się już wtórnie wykorzystać. Ze spalania tych odpadów (tzw. paliwo alternatywne RDF) ma powstawać energia cieplna i elektryczna na potrzeby mieszkańców miasta. Jest to pierwsza uruchamiana w Polsce tego typu instalacja, budowa podobnej konstrukcyjnie spalarni trwa w Gdańsku.

Podczas zorganizowanej w czwartek dla dziennikarzy wizyty w spalarni przedstawiciele spółki "Dobra Energia", która prowadzi inwestycję, poinformowali, że od kilku tygodni w instalacji trwa proces uruchamiania 37-metrowego kotła, w którym docelowo ma być spalanych 15 ton odpadów na godzinę. Obecnie, ponieważ kocioł jest w fazie rozruchu, spalanych jest na godzinę 13,5 tony odpadów. Temperatura spalania na palenisku wynosi 1200 stopni C. Spalane są tam same odpady, bez domieszek innych paliw.

Podczas spalania odpadów powstaje energia cieplna (30 megawatów mocy cieplnej na godzinę), która już jest transferowana do mieszkań w mieście oraz para. Podczas spotkania z dziennikarzami przedstawiciele "Dobrej Energii" poinformowali, że w piątek po raz pierwszy para zostanie skierowana do tej części instalacji, w której będzie powstawała energia elektryczna - szacuje się, że będzie to 10 megawatów na godzinę. Przyznano, że trudno przewidzieć, jak długo potrwa rozruch tej części instalacji - docelowo inwestycja ma być oddana do użytku na początku czerwca.

Popiół, który powstaje w wyniku spalania śmieci jest rozdrabniany i trafia jako materiał używany do budowy dróg.

Instalację, zwaną powszechnie spalarnią, za 850 mln zł zbudowała w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego spółka "Dobra Energia", ze strony samorządu jej partnerem jest Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Olsztynie. Inwestycja uzyskała 232 mln zł dofinasowania ze środków europejskich. "Dobra Energia" będzie zarządzała spalarnią przez 25 lat, potem przejdzie ona na własność MPEC Olsztyn. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz poinformował, że samorząd nie wyłożył na tę inwestycję ani grosza.

W ramach Instalacji Termicznego Przekształcania Odpadów działa także kotłownia, w której ciepło jest produkowane z doprowadzonego na miejsce gazu zimnego lub oleju. Zbiorniki na olej pozwalają na produkcję ciepła na 4,5 dnia bez uzupełniania zapasów.

W ocenie Grzymowicza nowoczesna spalarnia nie tylko rozwiązuje problem zagospodarowania odpadów dla 37 gmin regionu, lecz także zabezpiecza Olsztyn energetycznie. 

Autorka: Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ huw/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.