POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Orlen Asfalt: Potrzeba oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii

Orlen Asfalt: Potrzeba oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii - ZielonaGospodarka.pl
23.03.2023 10:53
Strona główna Energetyka, OZE Orlen Asfalt: Potrzeba oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii

Partnerzy portalu

Orlen Asfalt: Potrzeba oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Orlen Asfalt

Celem zmian w technologii budowy dróg powinno być wygenerowanie oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii – mówił podczas II Forum Dni Asfaltu odbywającego się w dniach 20-22 marca w Bukowinie Tatrzańskiej Dyrektor Biura Badań, Rozwoju i Innowacji Orlen Asfalt Krzysztof Błażejowski.

„Wymagania obecnych czasów wymuszają intensywne poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych oraz strukturalnych do nawierzchni asfaltowych. Celem tych zmian powinno być wygenerowanie oszczędności w zakresie zużycia surowców, paliw i energii, które są obecnie niezwykle kosztotwórcze. Technologie asfaltowe pozwalają obecnie na szereg optymalizacji, zarówno przez wybór spośród wielu rodzajów mieszanek mineralno-asfaltowych, jak i rodzajów lepiszczy asfaltowych. Jako Orlen Asfalt zachęcamy zarządy dróg, wykonawców oraz projektantów do poszukiwania rozwiązań, pozwalających na obniżanie kosztów oraz zmniejszających oddziaływanie na środowisko” – mówił Dyrektor Biura Badań, Rozwoju i Innowacji Orlen Asfalt Krzysztof Błażejowski.

Wśród proponowanych przez spółkę technologii ograniczających zużycie surowców, paliw i energii jest technologia WMA (warm mix asphalt), HiMA (higly-modified asphalt), czy specjalne asfalty modyfikowane ORBITON RC, przeznaczone do zastosowania w połączeniu z granulatem asfaltowym, otrzymanym w wyniku frezowania zużytych nawierzchni. Są to rozwiązania, które pozwalają wygenerować oszczędności w procesie produkcji i wbudowywania mieszanek mineralno-asfaltowych, np. poprzez obniżenie temperatur produkcyjnych, czy stosowanie w konstrukcji drogi cieńszych warstw asfaltowych.

Asfalty WMA - to gama różnych technologii, charakteryzujących się obniżoną temperaturą wykonania nawierzchni. Głównym celem takich rozwiązań jest obniżenie emisji do -90 proc. oraz zużycia energii o 20-30 proc. Asfalty ORBITON HiMA - w zależności od lokalizacji, obciążenia ruchem i innych warunków lokalnych - przez zastosowanie asfaltów wysokomodyfikowanych w mieszance SMA 16 pozwalaja na opracowanie konstrukcji drogi z cieńszym pakietem warstw asfaltowych. Asfalty do recyklingu to specjalne asfalty modyfikowane polimerami z rejuvenatorem, pozwalające zachować wysoką jakość warstw asfaltowych z dużą ilością granulatu w mieszance mineralno-asfaltowej.

Orlen Asfalt to jeden z wiodących dostawców asfaltów w Europie Środkowej. Spółka jest głównym podmiotem odpowiadającym za sprzedaż tego typu produktów w Grupie Orlen. Swoją aktywność koncentruje głównie na rynku polskim, który stanowi ok. 70 proc. łącznej jej sprzedaży ORLEN. Grupa Orlen prowadzi także sprzedaż asfaltów produkowanych w rafinerii na Litwie i w Czechach. Dzięki temu polskie firmy budowalne mają możliwość zabezpieczenia ciągłości dostaw także z tych kierunków.

Odbywające się w Bukowinie Tatrzańskiej II Forum Dni Asfaltu to cykl wydarzeń poświęconych technologiom asfaltowym. Tematyka wydarzenia była związana z obecną sytuacją na rynku budownictwa drogowego, podaży i popycie asfaltu, a także technologiach asfaltowych i innowacjach w tej branży. Celem Konferencji była także integracja ekspertów z branży asfaltowej umożliwiająca wymianę doświadczeń.

Szymon Bafia

szb/ drag/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.