OX2 rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Kraśnik

zk

01.02.2022 08:31 Źródło: informacja prasowa
Strona główna Energetyka, OZE OX2 rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Kraśnik

Partnerzy portalu

OX2 rozpoczęła budowę farmy wiatrowej w gminie Kraśnik - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Abby Anaday/Unsplash

Siedem turbin wiatrowych o łącznej mocy ponad 24 MW powstanie na terenie gminy Kraśnik. To jedna z największych inwestycji realizowanych w tym regionie. Firma OX2 jest obecna w gminie już od dawna. Przygotowania do rozpoczęcia przedsięwzięcia trwały kilka lat.

OX2 odpowiada obecnie za budowę projektu, który planowo zostanie oddany do użytku w 2024 roku. Po zakończeniu budowy firma odpowiedzialna będzie za techniczne i komercyjne zarządzanie projektem.

OX2 nabyła projekt farmy wiatrowej Kraśnik w listopadzie 2020 roku, a obecnie jako inwestor zastępczy realizuje prace budowlane w formule „pod klucz” w ramach umowy zawartej z Equitix. Na inwestycję złoży się siedem turbin wiatrowych zlokalizowanych w gminie Kraśnik. Ruszyły już prace przygotowawcze w celu rozpoczęcia budowy z pełną mocą w przyszłym roku.

Inwestycja zacznie się od zbudowania punktu przyłączenia, czyli podstacji energetycznej. Znajdzie się ona w sąsiedztwie obecnej stacji GPZ Budzyń, lubelskiego Oddziału PGE Dystrybucja. Następnie zostaną przygotowane drogi dojazdowe do elektrowni i przyłączone kable podziemne. Z infrastruktury drogowej po zakończeniu inwestycji korzystać będą mogli także mieszkańcy gminy. Trzeci etap to postawienie fundamentów pod turbiny i montaż bardzo nowoczesnych generatorów energii wiatrowej (pot. „turbin”) duńskiego wytwórcy Vestas. Dostawy elementów turbin są planowane na 2022 rok. Wiatraki powstaną w sąsiedztwie miejscowości Dąbrowa-Bór, a czas budowy farmy to około dwa lata. Przedsięwzięcie odbędzie się pod pełnym nadzorem OX2. Farma wiatrowa w gminie Kraśnik zostanie planowo oddana do użytkowania w 2024 roku. Po zakończeniu budowy będzie zarządzana przez OX2.


– Inwestycja, którą realizujemy w gminie Kraśnik, jest jedną z największych w tym regionie. Składa się na nią nie tylko sama farma wiatrowa, którą obecnie budujemy, ale także towarzysząca jej infrastruktura. W planach mamy przygotowanie dróg dojazdowych, z których w przyszłości skorzystają miejscowi rolnicy podczas dojazdu do swoich pól. Chcemy być dobrym sąsiadem mieszkańców gminy, dlatego już teraz wspieramy ważne, lokalne inicjatywy – jak kraśnicki półmaraton czy triathlon, które odbyły się latem. Z działań prospołecznych, ale też proekologicznych nie zamierzamy rezygnować i w przyszłości podejmiemy kolejne – w uzgodnieniu z przedstawicielami lokalnych władz samorządowych, a także z samymi mieszkańcami – mówi Roman Dębski, kierownik projektu „Farma Wiatrowa Kraśnik” z OX2.

OX2 dodatkowo planuje dalsze zarządzanie farmą wiatrową w gminie Kraśnik, co zostało już zabezpieczone odpowiednim kontraktem. Zespół specjalistów OX2 będzie czuwać nad jej prawidłowym funkcjonowaniem i monitorowaniem pracy farmy, zapewniając także niezbędne przeglądy techniczne oraz wszelkie czynności gwarantujące jej sprawne funkcjonowanie.

Łączna roczna produkcja energii z obiektu w Kraśniku jest szacowana na ok. 79 GWh, co pokrywa roczne zapotrzebowanie dla ponad 16 tysięcy gospodarstw domowych i pozwala na uniknięcie emisji blisko 28 tysięcy ton CO2 każdego roku. Dodatkowo co roku właściciel farmy będzie przekazywać do budżetu gminy podatek, dzięki czemu będą mogły w niej powstać lokalne inwestycje stworzone z myślą o mieszkańcach, jak np. chodniki, oświetlenia ulic czy boiska.

Farma wiatrowa Kraśnik to czwarty już obok Sulmierzyc, Grajewa i Huszlewa obiekt, przy którym OX2 rozpoczyna prace budowlane w ciągu niespełna półtora roku. Obecnie firma jest w trakcie budowy czterech farm wiatrowych o mocach między 20 MW a 45 MW.

Informacje o farmie wiatrowej:

•    7 turbin wiatrowych (24,15 MW) Vestas V126-3,45 MW o wysokości całkowitej 200 metrów
•    Średni prognozowany poziom produkcji energii: 79 GWh
•    Przewidywany termin uruchomienia: 2024
•    Dostawca turbin: Vestas
•    Generalny wykonawca: Electrum

***
O spółce OX2

Firma OX2 rozwija i sprzedaje farmy wiatrowe oraz fotowoltaiczne. Od 2004 roku OX2 zajmuje pozycję lidera pod względem realizacji wielkoskalowych, lądowych inwestycji wiatrowych. W tym czasie firma sprzedała obiekty o łącznej mocy zainstalowanej na poziomie około 2,5 GW w Szwecji, Finlandii, Norwegii oraz Polsce na rzecz inwestorów takich jak Allianz, Ardian oraz IKEA. W latach 2014-2020 OX2 zrealizowała w Europie więcej lądowych inwestycji wiatrowych niż jakikolwiek inny deweloper. Misją OX2 jest przewodzenie w trwającej transformacji energetycznej oraz działanie na rzecz bardziej zrównoważonej przyszłości poprzez zwiększanie dostępu do odnawialnej energii. OX2 prowadzi działalność w Szwecji, Finlandii, Francji, Norwegii, Polsce, Hiszpanii, Rumuni, na Litwie oraz we Włoszech. Jej siedziba główna znajduje się w Sztokholmie, w Szwecji. Przychody ze sprzedaży w 2020 roku wyniosły 5,201 mln SEK z EBIT 416 mln SEK. Akcje OX2 są notowane na giełdzie Nasdaq First North Premier Growth Market. Zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie znajduje się więcej informacji: ox2.com


Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.