Plenitude i HitecVision rozszerzają swoją norweską firmę Vårgrønn

Strona główna Energetyka, OZE Plenitude i HitecVision rozszerzają swoją norweską firmę Vårgrønn

Partnerzy portalu

Plenitude i HitecVision rozszerzają swoją norweską firmę Vårgrønn - ZielonaGospodarka.pl
Fot. CC BY-ND 2.0

Plenitude, spółka-córka Eni, oraz HitecVision ogłosiły 30 czerwca porozumienie w sprawie rozbudowy norweskiej firmy OZE, Vårgrønn. Ambicją obu partnerów jest przekształcenie Vårgrønn w ważnego gracza na arenie morskiej energetyki wiatrowej. Celem jest zainstalowanie 5 GW  mocy z morskiej energii wiatrowej do 2030 roku. Większość z tej wartości ma pokryć Europa Północna.

W ramach umowy Vårgrønn przejmie 20% udziałów Plenitude w projekcie w Dogger Bank u wybrzeży Wielkiej Brytanii, jak również inne inicjatywy Plenitude, będące na wczesnym etapie i znajdujące się na kluczowych rynkach dla Vårgrønn. Poza tym HitecVision zwiększy swój udział w Vårgrønn z 30,4% do 35%. Pozostałe 65% zachowa Plenitude.

Po planowanym ukończeniu w 2026 roku Dogger Bank będzie największą na świecie morską farmą wiatrową. Trzy fazy projektu (A, B i C) będą miały łączną zainstalowaną moc 3,6 GW, wytwarzając energię odnawialną wystarczającą do zasilania 6 milionów domów. Dzięki tej transakcji Vårgrønn zainwestuje w najbardziej dojrzały obszar dla morskiej energetyki wiatrowej na świecie, dodając do swojego portfela 720 MW netto.

Firma Vårgrønn została założona przez Eni i HitecVision w 2020 roku. Celem spółki od początku było uczestnictwo w transformacji energetycznej, opierając się na długoterminowym partnerstwie ze wspólnego rozwoju Vår Energi. Vårgrønn miała stać się jedną z największych firm na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Obecnie Vårgrønn jest pozycjonowany na norweskim rynku morskiej energetyki wiatrowej, będąc częścią konsorcjów na każdą z nadchodzących faz licencyjnych dla obszarów Utsira Nord i Sørlige Nordsjø II. W Utsira Nord firma Vårgrønn zawarła umowę o współpracy z Equinor. W Sørlige Nordsjø II, Vårgrønn zawarł umowę o współpracy z Corio Generation (dawniej Green Investment Group) i norweskim przedsiębiorstwem energetycznym Agder Energi.


Plenitude jest przyczółkiem strategii dekarbonizacyjnej paliwowego giganta Eni. Posiadając solidną bazę około 10 milionów klientów, firma integruje sprzedaż detaliczną energii elektrycznej i gazu z produkcją energii ze źródeł odnawialnych, usługami w zakresie efektywności energetycznej i mobilnością elektryczną. Obecnie działa we Włoszech, Francji, Grecji, Słowenii, Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Norwegii, USA, Kazachstanie i Australii. Firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2040 roku i dostarczania w 100% zdekarbonizowanej energii wszystkim swoim klientom. W szczególności jej strategia zakłada pełną dekarbonizację sprzedaży B2C do tego roku, całą sprzedaż energii elektrycznej do 2030 roku oraz zapewnienie 100% zdekarbonizowanego gazu do 2040 roku.

HitecVision to norweski prywatny fundusz kapitałowy i seryjny przedsiębiorca. Zarządzając 7 miliardami euro kapitału, firma jest wiodącym inwestorem w europejskim sektorze energetycznym. W ciągu ostatnich 25 lat HitecVision założył lub przyczynił się do rozwoju i wzrostu ponad 200 firm. W ostatnich latach HitecVision koncentrowało się na możliwościach związanych z transformacją energetyczną. Współpraca z uznanymi graczami na rynku jest integralną częścią modelu biznesowego firmy.

Vårgrønn jest spółką joint venture pomiędzy firmą energetyczną Plenitude a norweskim przedsiębiorcą energetycznym i inwestorem, HitecVision. Obie firmy mają długą historię w sektorze energetyki morskiej i są mocno zaangażowane we wspieranie transformacji energetycznej.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.