Podłoża kokosowe. Co warto o nich wiedzieć i jak je stosować?

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Podłoża kokosowe. Co warto o nich wiedzieć i jak je stosować?

Partnerzy portalu

Podłoża kokosowe. Co warto o nich wiedzieć i jak je stosować? - ZielonaGospodarka.pl
Fot. W.LEGUTKO

Odpowiednie podłoże jest podstawą udanych upraw. Nowoczesne ogrodnictwo poszukuje innowacyjnych i bardziej wydajnych rozwiązań, które wspierają zdrowy rozwój roślin. Odpowiedzią na te potrzeby jest podłoże kokosowe — ekologiczny i uniwersalny substrat, który świetnie sprawdzi się w uprawie większości roślin doniczkowych, warzyw, ziół, roślin ozdobnych, a także w hydroponice. Czym dokładnie jest i dlaczego zyskało tak dużą popularność wśród ogrodników? 

Ekologiczny produkt


Podłoże kokosowe jest produktem pozyskiwanym z łupin orzechów kokosowych. Powstaje w procesie mielenia, suszenia i sterylizacji ich włókien. W efekcie powstaje lekki i przepuszczalny surowiec, który może być wykorzystywany do uprawy roślin. Jest w 100% naturalnym produktem, ulegającym biodegradacji, wolnym od szkodliwych substancji, bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska.

Podłoże kokosowe jest niesamowicie uniwersalnym produktem i wykazuje szereg zalet wspierających uprawę roślin. Posiada właściwości higroskopijne – poprzez swoją unikalną strukturę i skład włókien wykazuje wyjątkową zdolność do absorbowania i zatrzymywania wody, co jest kluczowe dla zapewnienia optymalnych warunków do wzrostu roślin. Dzięki temu z powodzeniem może być stosowane nawet przez bardziej roztargnionych ogrodników, którzy mają tendencje do zapominania o regularnym podlewaniu lub nadmiernie nawadniających swoje rośliny. Ponadto dzięki swojej lekkości i porowatości umożliwia drenaż ziemi i świetną cyrkulację powietrza w obrębie korzeni rośliny. Podłoże kokosowe posiada także neutralne pH i nie zawiera substancji pokarmowych, dzięki czemu może być z łatwością dopasowane do różnych wymagań większości roślin 

– Podłoże kokosowe jest jednym z najlepszych i najbardziej efektywnych surowców stosowanych jako substrat dla roślin. Jego zdolność do utrzymania równowagi wodnej i cyrkulacji powietrza w obrębie korzeni są kluczowe dla zdrowia i wzrostu upraw. Co istotne, jest ono wielorazowego użytku. Można je wykorzystywać jako podstawowe podłoże nawet przez 3 sezony. Później z powodzeniem można wymieszać je z ziemią, by poprawić warunki glebowe w ogrodzie lub używać jako ściółki. Jest w pełni biodegradowalne, więc nie ma obaw o jego negatywny wpływ na środowisko – podkreśla Joanna Legutko, doradca ogrodniczy, wiceprezes przedsiębiorstwa W.Legutko. 

Uniwersalne zastosowanie


Podłoże kokosowe to produkt uniwersalny – można używać go zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Świetnie sprawdza się szczególnie przy uprawie warzyw, takich jak pomidory, papryka czy ogórki, a także ziół, takich jak bazylia czy mięta. Zapewnia doskonałe warunki dla korzeni, wspomagając ich zdrowy rozwój i zwiększając plon. 

Podłoże kokosowe z powodzeniem może być wykorzystywane w warunkach domowych. Jego właściwości pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności i zapewniają korzystne warunki dla wzrostu i kwitnienia, szczególnie takich kwiatów jak monstery, fikusy, palmy, czy storczyki. Świetnie się sprawdzi także przy uprawie roślin ozdobnych, np. róż, begonii i innych, które wymagają specyficznych warunków glebowych. Równie często wybierane są w systemach hydroponicznych ze względu na swoją lekkość, porowatość i zdolność do utrzymywania równowagi wodno-powietrznej. Jest to szczególnie ważne w uprawach, gdzie kontrola warunków wzrostu jest kluczowa.

Alternatywa dla tradycyjnego podłoża 


W porównaniu z tradycyjnymi substratami podłoże kokosowe wyróżnia się swoją ekologicznością, doskonałą retencją wody, neutralnym pH i czystością. W porównaniu z ziemią ogrodową, która jest powszechnie dostępna i często używana, może jednak być zanieczyszczona i zawierać pleśń lub niekorzystne bakterie, podłoże kokosowe jest sterylne i wolne od patogenów, co zmniejsza ryzyko chorób u roślin.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.