W Płocku powstał pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik - nie jest wykluczone, że będą następne

W Płocku powstał pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik - nie jest wykluczone, że będą następne - ZielonaGospodarka.pl
06.12.2023 13:40
Strona główna Odpady, Recykling W Płocku powstał pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik - nie jest wykluczone, że będą następne

Partnerzy portalu

W Płocku powstał pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik - nie jest wykluczone, że będą następne - ZielonaGospodarka.pl

W Płocku powstał pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik. Został zbudowany na jednym z największych osiedli mieszkaniowych - Podolszyce Północ z recyklingowanych europalet. Jest to projekt pilotażowy. Jeżeli sprawdzi się, to planowana jest jego kontynuacja - podał Urząd Miasta.

Jak poinformował w środę płocki samorząd, pierwszy w tym mieście ekologiczny kompostownik powstał na terenie Parku Północnego na osiedlu mieszkaniowym Podolszyce Północ - został zbudowany z recyklingowanych europalet.

"Założeniem projektu jest wyprodukowanie własnego, naturalnego nawozu, który wykorzystywany będzie w tym samym środowisku, na terenie parku, do pielęgnacji terenów zielonych" - wyjaśniono w informacji. Zaznaczono przy tym, że jest to projekt pilotażowy. "Jeśli pomysł się sprawdzi, to w przyszłym roku planujemy kolejne" - zapowiedział Urząd Miasta.

Jak przekazał płocki samorząd, ekologiczny kompostownik służył będzie do składowania skoszonej trawy, drobnych gałęzi, liści, chwastów i zwiędniętych roślin, które podczas prac porządkowych i pielęgnacyjnych zbierają służby miejskie. W informacji podkreślono jednocześnie, że stosowanie naturalnego kompostu zmniejsza konieczność stosowania nawozów chemicznych, co przyczynia się do zmniejszenia wydatków związanych z ich zakupem, a także do zmniejszenia kosztów wywozu bioodpadów.

"Ten bionawóz, dodany do zaprawiania dołów pod rośliny, użyźnia glebę, a zastosowany jako ściółka, zmniejsza jej zachwaszczenie" - zaznaczył Urząd Miasta. Zwrócił zarazem uwagę, że projekt i cała idea kompostowania ma także "przybliżać mieszkańcom znany od dawna sposób tworzenia własnych, naturalnych nawozów, które można samodzielnie wyprodukować w przydomowych ogródkach lub na działkach". 

Autor: Michał Budkiewicz

mb/ mhr/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.