Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

zk

13.07.2022 07:44 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów

Partnerzy portalu

Polsko-brytyjska współpraca w sektorze MEW jednym z tematów rozmów ministrów - ZielonaGospodarka.pl
Fot. pixabay

Bezpieczeństwo żywnościowe i transformacja energetyczna to główne tematy polsko - brytyjskich, w których uczestniczyli ministrowie obu rządów oraz przedstawiciele największych spółek - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Aktywów Państwowych.

Jak napisał w komunikacie resort aktywów państwowych, wicepremier Jacek Sasin gościł minister ds. handlu międzynarodowego Wielkiej Brytanii Anne-Marie Trevelyan. Wskazano, że w rozmowach uczestniczyli także przedstawiciele największych polskich i brytyjskich spółek m.in. PGE Baltica, Orlen, Enea, Tauron, PGNiG, Shell, TeleFonika.

Z informacji MAP wynika, że dyskutowano m.in. o współpracy w zakresie morskiej energetyki wiatrowej (offshore) i energetyki jądrowej, polskich planach wykorzystania wodoru, zagospodarowania nieczynnych kopalni oraz o konwersji elektrowni i elektrociepłowni gazowych.

Z kolei minister rozwoju i technologii Waldemar Buda - jak podało w informacji Ministerstwo Rozwoju i Technologii - podczas spotkania z Anne-Marie Trevelyan, poruszył również kwestię dostępu do rynku oraz reformy Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Podkreślono, że szef MRiT zaznaczył, że w związku z kryzysem żywnościowym spowodowanym agresją wojskową Rosji na Ukrainę, Polska jako producent żywności może być samowystarczalna.

"Z troską obserwujemy sytuację na świecie. Staramy się ułatwiać dostawy rolno-spożywcze, szczególnie w obszarze Bliskiego Wschodu" – powiedział cytowany minister.

Zaznaczył, że agresja Rosji na Ukrainę zaowocowała sankcjami i ograniczeniami w handlu, wskutek czego wzrost cen surowców energetycznych na giełdach światowych jeszcze bardziej przyspieszył.

"Konieczne jest szybkie uniezależnienie krajowych gospodarek od importowanych z Rosji i z innych krajów objętych sankcjami paliw kopalnych jak węgiel, ropa i gaz oraz pochodnych – LPG, olej napędowy, benzyna. Chodzi o dywersyfikację dostaw, inwestycje w moce produkcyjne, infrastrukturę liniową i magazynowanie oraz w alternatywne paliwa" – powiedział minister.

Minister Buda - jak wskazano w komunikacie - zaznaczył, że elementem transformacji energetycznej naszego kraju, zgodnie z dokumentem Polityki energetycznej Polski do 2040 r. (PEP 2040) jest w szczególności rozwój energetyki jądrowej oraz powstanie morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Napisano, że Wielka Brytania od wielu lat jest jednym z najważniejszych odbiorców naszego eksportu (po Niemczech, Czechach i Francji). Obroty handlowe w 2021 r. wyniosły ponad 19 mld euro (wzrost o 2 proc.), podczas gdy polski eksport wzrósł o 6 proc. i – po spadku w 2020 r. – powrócił do wartości sprzed pandemii.

Wskazano, że w ciągu pierwszych czterech miesięcy tego roku odnotowano szybkie odbicie zarówno polskiego eksportu (wzrost o 21 proc.), jak i importu (wzrost o 44 proc.).

Minister Buda, powołując się na ankietę, którą po Brexicie przeprowadzono wśród polskich przedsiębiorców, powiedział, że firmy szybko się uczą działania w nowych uwarunkowaniach. "Nie odnotowujemy poważniejszych problemów w handlu z Wielką Brytanią" – podkreślił.

Poinformowano, że dzisiejsze konsultacje to kontynuacja wcześniejszego zobowiązania premiera Borisa Johnsona i prezydenta Andrzeja Dudy z dn. 7 kwietnia dotyczącego międzyrządowej współpracy w dziedzinie biznesu, handlu i inwestycji.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.