Port Gdańsk. Drony, które zadbają o jakość wody, już po testach

sg

20.07.2022 16:15 Źródło: Sea Data
Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Port Gdańsk. Drony, które zadbają o jakość wody, już po testach

Partnerzy portalu

Port Gdańsk. Drony, które zadbają o jakość wody, już po testach - ZielonaGospodarka.pl
Sea Data

Nowy dron wodny firm SeaData i Camdrone przeszedł pierwsze testy w Porcie Gdańsk. Dokonano także pierwszych pomiarów takich parametrów jakości wody jak zawartość tlenu, potencjał redox, czy przewodność. W najbliższych dniach sprawdzane będzie również urządzenie do tworzenia map batymetrycznych akwenów portowych.

Firmy SeaData oraz Camdrone planują poszerzenie działania systemu Mobile Monitoring w zakresie pomiarów jakości wody nie tylko o drony wodne, ale i pływające bojki  z odpowiednimi sensorami. Mobile Monitoring to platforma inspekcyjno-pomiarowa podnosząca bezpieczeństwo i skracająca czas obsługi wizji lokalnych i środowiskowych, realizowanych przez firmy czy jednostki samorządu terytorialnego w woj. pomorskim. Dzięki produktom Mobile Monitoring zgłaszanie oraz obsługa inspekcji wizyjnych i środowiskowych jest łatwiejsza i szybsza.

Z kolei dla Portu Gdańsk ważne jest prowadzenie stałego monitoringu zanieczyszczeń całości terenów: w tym ok. 679 ha terenów oraz 412 ha wód portowych. Monitoring  ten powinien być rozbudowany i odpowiednio rozlokowany. Dlatego właśnie to Port Gdańsk został wybrany na miejsce testów nowego systemu do monitoringu jakości wody i wykrywania wycieków oraz zanieczyszczeń. W planach jest rozlokowanie w porcie kilku lub kilkunastu bojek, które będą stale monitorować podstawowe parametry wody. W wypadku wykrycia niepokojących wartości do pomiaru zostanie wykorzystany dron wodny, który dokładniej zbada sytuację.  


„Pomiar jakości wody jest tylko jednym z elementów budowanej przez nas kompleksowej platformy inspekcyjno-wizyjnej. Będąc liderem w międzynarodowym konsorcjum CORAL, zdobyliśmy duże doświadczenie w aspekcie kontroli jakości wody a zwieńczeniem naszej współpracy jest prototyp drona oraz system IT. Wspomniane projekty są w swojej końcowej fazie i więcej o nich opowiemy w najbliższych tygodniach” – mówił prezes i współzałożyciel Gdyńskiej firmy SeaData.


„Dzisiejsze testy były weryfikacją prototypu i finalnym testem aparatury pomiarowej. Planujemy przeprowadzić liczne pomiary testowe w Porcie Gdańsk w celu stworzenia wysokiej jakości systemu monitoringu dostosowanego do potrzeb portu. Kolejnym krokiem będą testy bojek do stałego monitoringu. To dla nas nowy obszar działań, ale dostrzegamy spory potencjał w tego pomiarach” – powiedział prezes i założyciel firmy Camdrone.

„Firma SeaData już od lat współpracuje z Portem Gdańsk w zakresie monitoringu jakości powietrza. Cieszy nas to, że właśnie Port Gdańsk został wybrany na pierwsze miejsce testów. Jest to pierwszy krok do stworzenia w Porcie kompleksowego systemu do monitoringu” – podsumowała Agnieszka Roszkowska, specjalistka ds. ochrony środowiska w Porcie Gdańsk.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.