POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Port Portsmouth stawia na energię słoneczną

rk

14.08.2023 13:52 Źródło: Port Portsmouth
Strona główna Energetyka, OZE Port Portsmouth stawia na energię słoneczną

Partnerzy portalu

Port Portsmouth stawia na energię słoneczną - ZielonaGospodarka.pl
Port Portsmouth

Zakończono instalację nowego systemu słonecznego i baterii na terenie portu w Portsmouth w Wielkiej Brytanii. Modernizacja ma wpłynąć na ograniczenie emisji CO2 w myśl polityki dekarbonizacji branży morskiej.

System składa się z 2660 paneli słonecznych, dostarczających imponujące 35% energii elektrycznej na miejscu, dzięki czemu port zbliżył się o krok do stania się jednym z pierwszych portów neutralnych pod względem emisji CO2 w Wielkiej Brytanii. Uzupełnieniem systemu słonecznego jest lokalna bateria o pojemności 1,3 MWh, która może zasilać standardowy dom jednorodzinny przez cztery miesiące. Przechwytuje energię odnawialną, która w przeciwnym razie zostałaby wyeksportowana do lokalnej sieci elektrycznej, i w razie potrzeby przekierowuje ją do budynków portowych. Bateria i nowy układ słoneczny współpracują ze sobą, zapewniając usługi bilansowania krajowej sieci i magazynując energię w okresach niższych cen. System jest zarządzany przez wewnętrzne zespoły usług energetycznych i budowlanych Rady Miasta Portsmouth, instalowany przez Custom Solar i wspomagany przez inżynierów w porcie.

Projekt rozpoczął się w lutym 2022 roku i obejmuje montowane na dachu panele słoneczne w wielu budynkach, dużą baterię i zadaszenia słoneczne. Oprócz generowania energii bez emisji dwutlenku węgla zadaszenia słoneczne zapewnią cień samochodom czekającym na wejście na prom; pozwalając im dłużej pozostawać chłodniejszymi, bez konieczności uruchamiania silników.

- Wspaniale jest widzieć, jak ten projekt jest włączony i wykorzystuje bardziej ekologiczną energię do zasilania tak ważnej części Portsmouth. Zmniejszy to emisję dwutlenku węgla o 239 ton, co stanowi ogromny krok we właściwym kierunku dla naszego celu zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2030 roku - powiedziała Cllr Kimberly Barrett, członek gabinetu ds. zmian klimatu i środowiska w Radzie Miasta Portsmouth

- Ta ogromna instalacja słoneczna i magazyn akumulatorów pomoże portowi osiągnąć nasze ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zużycie energii w porcie spadło już o 33% w porównaniu z zeszłym rokiem, więc nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, co możemy osiągnąć w przyszłości. Wraz z naszymi partnerami projektu chciałbym również podziękować Brittany Ferries, największemu klientowi portu, za pomoc w przystosowaniu się do pracy w niektórych z najbardziej ruchliwych okresów w roku - podkreślił Elly Howe, koordynator ds. środowiska i zrównoważonego rozwoju w Portsmouth International Port

- Rada Miasta Portsmouth myśli dalekowzrocznie w swoich ambicjach związanych z odnawialnymi źródłami energii i jesteśmy bardzo dumni, że wsparliśmy ich, opracowując i realizując ten duży projekt dotyczący energii słonecznej i magazynowania. Projekt pokazuje, w jaki sposób można zintegrować energię słoneczną z obszarami gruntów w ruchliwych miejscach operacyjnych, takich jak ten, i nie możemy się doczekać współpracy z radą nad przyszłymi projektami - zaznaczył Gary Sucharewycz, dyrektor ds. rozwoju w Custom Solar,

Portsmouth International Port pracuje nad rozbudową swoich możliwości zasilania z lądu. Władze portowe niedawno podpisały umowę ze Scottish and Southern Energy Network (SSEN), aby zapewnić dodatkową moc dla swojej infrastruktury typu plug-in na nabrzeżu, umożliwiając portowi obsługę wielu statków i redukcję emisji.

Oczekuje się, że instalacja infrastruktury zasilania lądowego zostanie zakończona do 2025 r., na czas dla głównego klienta firmy, Brittany Ferries, który ma dwa nowe statki hybrydowe, które będą kursować z Portsmouth w tym samym roku, a pozostała flota zostanie przestawiona na zasilanie lądowe do wczesnych 2027. Port spodziewa się również co najmniej 100 rejsów gotowych do zasilania z lądu do 2026 r., a do 2030 r. branżowa organizacja handlowa CLIA oczekuje, że wszystkie statki wycieczkowe będą musiały spełniać wymogi dotyczące zasilania z lądu.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.