Powstaną połączenia transgraniczne łączące wyspy energetyczne w Danii

Patrycja Rapacka

25.11.2021 09:30 Źródło: Własne
Strona główna Energetyka Odnawialna, Eko Energia, OZE Powstaną połączenia transgraniczne łączące wyspy energetyczne w Danii
Powstaną połączenia transgraniczne łączące wyspy energetyczne w Danii - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Energinet

Aby duńskie wyspy energetyczne na Morzu Północnym i Morzu Bałtyckim mogły w pełni funkcjonować, konieczny jest rozwój infrastruktury przesyłowej. Kluczowe będą połączenia transgraniczne, dzięki którym kraje Europy będą mogły w pełni konsumować energię w wiatru. 

Przedstawiciele grupy Elia i duńskiego operatora Energinet podpisali dwie nowe umowy o współpracy. Pierwsza umowa sygnowana pomiędzy Energinet i Elia przybliża budowę interkonektora pomiędzy duńską wyspą energetyczną na Morzu Północnym a Belgią.

Drugie porozumienie podpisane pomiędzy Energinet i a niemieckim operatorem 50Hertz, przybliża realizację połączenia pomiędzy duńską wyspą energetyczną Bornholm na Morzu Bałtyckim a Niemcami. Umowy zostały podpisane przez prezesów trzech firm podczas konferencji WindEurope Electric City 2021 w Kopenhadze.

Sieć przesyłowa połączona z kilkoma krajami jest ważna dla transportu energii odnawialnej z dużych morskich farm wiatrowych i wysp energetycznych do konsumentów w całej Europie, a także jest kluczowa dla zapewnienia jak największej wartości w odniesieniu do zeroemisyjnej energii elektrycznej.

Kraje Europy stawiają na porozumienia hybrydowe 

– Dzisiejsze porozumienia pokazują, że nie tylko cała idea wysp energetycznych i połączeń z kilkoma krajami jest dobrym pomysłem, ale także to, że kraje są bardzo chętne do realizacji ogromnych projektów morskich elektrowni wiatrowych – komentował Thomas Egebo, prezes zarządu Energinet.-

Pierwszy na świecie hybrydowy interkonektor, Kriegers Flak - Combined Grid Solution, który został oddany do użytku w zeszłym roku, łączy obecnie duńskie i niemieckie farmy wiatrowe. 

– Wraz z wyspą energetyczną Bornholm chcemy teraz pójść o krok dalej i zrealizować pierwszy prawdziwy węzeł sieci elektroenergetycznej dla Morza Bałtyckiego. Jest to wymagające pod względem technicznym i ekonomicznym, ale wspólnie sprostamy temu wyzwaniu – mówił przekonany Stefan Kapferer, prezes zarządu 50Hertz.

Porozumienia o współpracy zostały podpisane w tym samym czasie, kiedy duński minister ds. klimatu, energii i gospodarki komunalnej Dan Jørgensen i belgijski minister energii Tinne van der Straeten podpisali formalne polityczne memorandum o porozumieniu w sprawie utworzenia połączenia między krajami, w tym duńskiej wyspy energetycznej na Morzu Północnym.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40250,00 $ tona -1,71% 26 lis
 Cynk 3330,00 $ tona -2,94% 26 lis
 Aluminium 2618,00 $ tona -4,45% 26 lis
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.