Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów grupy

Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów grupy - ZielonaGospodarka.pl
12.05.2023 09:00
Strona główna Energetyka, OZE Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów grupy

Partnerzy portalu

Prezes Grupa Azoty: Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów grupy - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Grupa Azoty

To Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica będzie integratorem "zielonych" aktywów energetycznych grupy - wskazał w rozmowie z PAP prezes Grupy Azoty Tomasz Hinc. Wyjaśnił, że siedzibą nowo powołanej do tego celu spółki będzie ZEW Niedzica.

"Utworzyliśmy spółkę Grupa Azoty Energia, która będzie skupiać wszystkie „zielone” aktywa energetyczne Grupy Kapitałowej. Integracja kapitałowa z Zespołem Elektrowni Wodnych Niedzica (ZEW Niedzica), z elektrownią fotowoltaiczną Brzezinka i aktywami OZE położonymi w fabrykach lub bezpośredniej bliskości fabryk grupy będzie realizowana przez Grupę Azoty Energia" - powiedział PAP Tomasz Hinc, prezes Grupy Azoty. Dodał, że ta spółka już funkcjonuje. "Jesteśmy gotowi do skutecznego połączenia z ZEW Niedzica" - zapewnił.

Jak mówił, działania Grupy Azoty zmierzają do tego, by ZEW Niedzica była integratorem aktywów energetycznych Grupy Azoty. "Zakładamy, że Grupa Azoty Energia będzie właśnie w ZEW Niedzica. Wyraziliśmy chęć połączenia Grupy Azoty z ZEW Niedzica, Grupa Azoty jest tak skonstruowana, że stanowi organizm zbudowany na wielu stabilnych podstawach. Chcemy, żeby ZEW Niedzica była ważną częścią naszej grupy kapitałowej" - podkreślił Tomasz Hinc.

Jego zdaniem ZEW Niedzica skorzysta na tym kapitałowo i będzie mogła się rozwijać. "Grupa Azoty jest dużym, silnym organizmem, ma jasną perspektywę. Chcemy nasze zielone aktywa energetyczne mocno rozbudowywać. W ZEW są doświadczeni specjaliści z unikalnymi kompetencjami, którzy od lat z sukcesami zajmują się +zieloną energią+. Trudno obecnie na rynku znaleźć takich specjalistów. To jest duża szansa rozwoju, poprzez integrację dla obu firm i województwa Małopolskiego" - wyjaśnił Tomasz Hinc.

Grupa Azoty informowała we wrześniu 2022 r., że po przeprowadzeniu badania due diligence i dokonaniu wyceny spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica podęła decyzję o wystąpieniu do Skarbu Państwa, jedynego akcjonariusza ZEW Niedzica w sprawie integracji kapitałowej tej spółki w ramach Grupy Kapitałowej Grupa Azoty.

Jak wskazała wtedy Grupa Azoty, "dalsze kroki w zakresie potencjalnej realizacji tej integracji oraz jej optymalnej strukturyzacji podlegać będą ustaleniom ze Skarbem Państwa".

Grupa Azoty przekazała, że podstawowym przedmiotem działalności ZEW Niedzica jest wytwarzanie energii odnawialnej w elektrowniach wodnych - elektrowni szczytowo-pompowej Niedzica, elektrowni wodnej Sromowce Wyżne na rzece Dunajec oraz w elektrowniach wodnych Łączany i Smolice na rzece Wisła. Roczna produkcja energii elektrycznej wynosi ok. 100 GWh.

Anna Bytniewska

ab/ amac/

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.