Jeżeli chodzi o opłacalność odnawialnych źródeł energii, to w tej chwili biogazownie są na ostatnim miejscu – podkreślił w niedzielę prezes PiS Jarosław Kaczyński na spotkaniu z mieszkańcami Stargardu (Zachodniopomorskie). Według niego na wsi jest dużo możliwości produkowania energii.
Prezes PiS został zapytany na spotkaniu z mieszkańcami Starogardu, czy to prawda, że w Polsce jest zakaz otwierania biogazowni przez indywidualnych rolników.
Kaczyński odpowiedział, że jeśli chodzi o biogazownie, to stanowią one duży potencjał i można by je uruchomić na polskiej wsi, ale "nie idzie to najlepiej".
"Jeżeli chodzi o opłacalność tych odnawialnych źródeł energii, to w tej chwili biogazownie są na ostatnim miejscu" – podkreślił Kaczyński.
"Na taki pomysł, który niektórzy mają, że one będą działały z ciągłymi dopłatami, to państwo przecież dopłaca nie z własnych kieszeni, tylko z kieszeni obywateli. Obywatele nie mogą do wszystkiego dopłacać, więc to jest może mało realne" – powiedział prezes partii rządzącej.
Ale – jak dodał – "ja osobiście sądzę, że można jednak to tak zorganizować, żeby to stało się opłacalne".
"Nie wchodzę w szczegóły, bo się na tym dobrze nie znam, ale to na pewno jest też jedno z naszych zasobów energetycznych. Jest jeszcze taki drugi, stosunkowo mało jeszcze wykorzystywany, bo na przykład fotowoltaika poszła bardzo szybko, wiatraki to każdy widzi, będą jeszcze te wielkie wiatraki na morzu, natomiast są te małe elektrownie wodne" – zaznaczył prezes PiS.
Jak podkreślił, "to nie jest jakiś ogromny potencjał, bo w Polsce jest niestety najmniej wody ze wszystkich państw Europy". Ale – dodał – "jednak pewien potencjał jest i kiedyś przecież te młyny stały na nawet malutkich rzeczkach. I z tego jakaś energia też może być".
"Mówiąc krótko, na wsi jest dużo możliwości produkcji energii. I to na pewno jest do wykorzystania, z tym że jeżeli chodzi o biogazownie, to powiedziałem zgodnie z tym co wiem, a akurat miałem ostatnio okazję na ten temat rozmawiać z osobą, która się w tym dobrze orientuje" – zaznaczył prezes PiS.
Energetyka, OZE
wizytówki: 153
Gospodarka odpadami, Recykling
wizytówki: 109
Ekologia, Ochrona środowiska
wizytówki: 69
E-transport, E-logistyka, E-mobilność
wizytówki: 15
EkoDom, EkoBudownictwo
wizytówki: 36
EkoRolnictwo, BioŻywność
wizytówki: 10
Prawo, Administracja, Konsulting
wizytówki: 7
00:01:51
Prąd z pierwszej polskiej morskiej farmy wiatrowej już popłynął
Energia z CCGT Grudziądz popłynęła do krajowej sieci. Ważny etap jednej z kluczowych inwestycji ORLENU
Ocean Winds testuje przyszłość offshore. Uruchomiono małą pływającą farmę
Unia ma potroić moce magazynów. To recepta na marnowanie energii z OZE
10 mln Polaków poza kanalizacją. Ukryty problem, który trafia do Bałtyku
W czerwcu UE miała ¼ energii z fotowoltaiki. Wszystko dzięki Niemcom, Hiszpanii i Polsce
Będą zmiany w programie "Czyste Powietrze". Początek 20 lipca
Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie: Baltic Power to spektakularna inwestycja energetyczna
Kanada rozpoczyna największy na świecie projekt magazynowania CO2
OECD: Turystyka nadal rośnie, ale wyraźnie zwalnia. Japonia podbija serca podróżników
Jest stanowisko Enei w sprawie szkód na Wiśle. Koncern odpiera zarzuty
Mikroplastik osłabia działanie antybiotyków. To prawdziwe wyzwanie dla systemów zdrowia
Big Techy emitują już rocznie 1/3 tego co Francja. Winne są centra danych
Koszty fotowoltaiki w USA w górę. PV padło ofiarą swojej popularności
00:03:03
Globalny popyt na ryby bije rekordy. Grozi całkowitym przełowieniem dzikich stad
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o OZE. Są rozwiązania dla biometanu i biogazu
Minister energii podpisał z Tauronem list intencyjny ws. magazynowania energii
Nowy raport PSEW: jak lepiej wykorzystać OZE i obniżyć koszty ciepła
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Smart City Expo Poland 2026 – samorządy i biznes spotykają się w Warszawie wokół technologii miejskich
Upały a fotowoltaika. Brak przeglądów i termowizji może oznaczać odmowę odszkodowania po pożarze
Premier: OZE to ochrona klimatu i w wielu przypadkach najtańsza energia
Ledy nowszej generacji zastąpiły obecne. Gmina Sierakowice zmniejszy zużycie energii o ponad 40 proc.
Powstaną pierwsze w Polsce wytyczne dotyczące bezpieczeństwa wielkoskalowych magazynów energii
Grupa Energa sięga po kolejne środki z KPO. Ponad 300 mln zł na cyfrową sieć przyszłości
ENGIE finalizuje z R.Power umowę na jeden z największych magazynów energii w kraju
| Ropa brent | 85.62 $ | baryłka | 0,30% | 16.07.2026 07:05 |
| Cyna | 53897.5 $ | tona | 2,27% | 16.07.2026 07:05 |
| Cynk | 3589.25 $ | tona | 0,52% | 16.07.2026 07:05 |
| Aluminium | 3170 $ | tona | 1,01% | 16.07.2026 07:05 |
| Pallad | 1321.5 $ | uncja | 1,23% | 16.07.2026 07:05 |
| Platyna | 1689.7 $ | uncja | 3,03% | 16.07.2026 07:05 |
| Srebro | 58.1 $ | uncja | -1,59% | 16.07.2026 07:05 |
| Złoto | 4067.05 $ | uncja | 0,22% | 16.07.2026 07:05 |