Prezydent Francji na konferencji EBI: należy wspierać technologie niskoemisyjne, w tym jądrowe

Prezydent Francji na konferencji EBI: należy wspierać technologie niskoemisyjne, w tym jądrowe - ZielonaGospodarka.pl
01.03.2023 06:44
Strona główna Energetyka, OZE Prezydent Francji na konferencji EBI: należy wspierać technologie niskoemisyjne, w tym jądrowe

Partnerzy portalu

Prezydent Francji na konferencji EBI: należy wspierać technologie niskoemisyjne, w tym jądrowe - ZielonaGospodarka.pl

Należy wspierać technologie niskoemisyne, w tym jądrowe, by sprostać wyzwaniom, jakie stawia przed Europą transformacja energetyczna i klimatyczna - oświadczył we wtorek prezydent Francji Emmanuel Macron w nagraniu wideo, adresowanym do uczestników corocznej konferencji Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI).

"Musimy w pełni polegać na wszystkich dostępnych nam technologiach niskoemisyjnych, w tym jądrowych, przy jednoczesnym poszanowaniu wyborów danego kraju w zakresie koszyka energetycznego" - powiedział Macron.

Francuski prezydent nawoływał do wsparcia finansowego "wszystkich technologii niskoemisyjnych" przez EBI, podkreślając, że jego kraj rozpocznie w najbliższych latach budowę co najmniej sześciu nowych reaktorów jądrowych i wymagają one dofinansowania. W swojej przemowie nazwał także EBI "europejskim bankiem klimatycznym", podkreślając jego rolę w finansowaniu alternatywnych źródeł energii w krajach UE.

EBI "to pionier w dopasowywaniu swojego portfolio do porozumień paryskich, który mobilizuje 1 bilion euro na działania na rzecz klimatu w ciągu dekady do 2030 roku" - zauważył prezydent Francji.

Uwagi prezydenta Macrona współbrzmią z deklaracjami złożonymi w poniedziałek, pierwszego dnia konferencji EIB Group Forum, przez prezesa EBI Wernera Hoyera, dotyczącymi konieczności przyspieszenia transformacji energetycznej. Jak podkreślił Hoyer, inwazja Rosji na Ukrainę "unaoczniła fundamentalne słabości modelu wzrostu opartego o paliwa kopalne, pozyskiwane w autorytarnych krajach".

"Ale nawet przed tym, jak pierwsze czołgi przekroczyły granicę, odcięcie naszego uzależnienia od paliw kopalnych było konieczne dla odparcia katastrofy klimatycznej. EBI był pierwszą międzynarodową instytucją finansową, która całkowicie zaprzestała finansowania paliw kopalnych. Teraz każdy rozumie, że zielona transformacja jest również krytycznym imperatywem bezpieczeństwa, podstawą modelu zrównoważonego rozwoju" - oświadczył Hoyer, dodając, że finansowanie transformacji energetycznej jest centralnym punktem rozmów prowadzonych w ramach konferencji.

Europejski Bank Inwestycyjny z siedzibą w Luksemburgu zapewnia długoterminowe finansowanie dla projektów, które przyczyniają się do realizacji priorytetów w polityce Unii Europejskiej, takich jak transformacja ekologiczna. Od początku inwazji Rosji na Ukrainę wspiera finansowo także Kijów w ramach inwestycji, mających na celu odbudowę targanego wojną kraju.


Z Luksemburga Katarzyna Łukasiewicz
kjm/ adj/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24975,00 $ tona 1,11% 26 maj
 Cynk 2319,00 $ tona 4,32% 26 maj
 Aluminium 2241,00 $ tona 0,27% 26 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.