Przyszłość branży papierniczej i opakowań związana ze strategią zrównoważonego rozwoju

Strona główna ESG, ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ Przyszłość branży papierniczej i opakowań związana ze strategią zrównoważonego rozwoju

Partnerzy portalu

Przyszłość branży papierniczej i opakowań związana ze strategią zrównoważonego rozwoju - ZielonaGospodarka.pl

Jak podaje raport firmy doradczej Bain & Company branża papiernicza i opakowań powinna w dużej mierze skupić się na wdrażaniu przyjaznej środowisku strategii rozwoju. Wysokie ceny surowców i energii tworzą obecnie trudne warunki rynkowe dlatego strategia zrównoważonego rozwoju może pomóc zwiększyć zyski spółek i przyciągnąć zainteresowanie nowych inwestorów.

Firma doradcza twierdzi, że branża papiernicza i opakowań odczuwa coraz większą presję na wprowadzanie rozwiązań, które pozwolą ograniczyć negatywny wpływ jej działalności na środowisko. Ponadto Unia Europejska wdraża regulacje, których celem jest ograniczanie ilości opakowań do niezbędnego minimum. Jak pokazują badania  w Europie aż 71 proc. konsumentów deklaruje, że chciałoby kupować produkty wytworzone w sposób ekologiczny, jak widać nacisk jest  ogromny.

- Lepsze zarządzanie zasobami i inwestycje w zrównoważony rozwój to odpowiedź na wymagania konsumentów, ale także sposób na zwiększanie zysków – mówi Patryk Rudnicki, partner w Bain & Company.

Według szacunków Bain & Company realizacja strategii zrównoważonego rozwoju poprzez  zmniejszenie zużycia energii i emisji CO2 oraz lepsze zarządzanie odpadami i surowcami może  przyspieszyć wzrost zysku EBITDA firm o 1-2 punkty procentowe. Kolejne 3-4 punkty procentowe mogą przykładowo przynieść zmiany w portfelu produktów na rzecz niskoemisyjnych, biodegradowalnych opakowań czy działania marketingowe przyciągające nowych klientów informacją o produktach wytworzonych bez chloru lub w oparciu o energię odnawialną.

- Branża papiernicza i opakowań jest nadal atrakcyjna, a inwestorzy, nauczeni doświadczeniem ostatnich lat, szukają sektorów odpornych na kryzys i będą chcieli w przyszłości powtórzyć sukcesy, które dotychczas na nim odnosili – dodaje Patryk Rudnicki.

Pomimo trudnych warunków rynkowych, branża ta cieszy się zainteresowaniem inwestorów. Jest to związane z większą odpornością sektora na kryzysy ekonomiczne. W ciągu kilku lat przeprowadzono dwukrotnie więcej transakcji fuzji i przejęć w tym sektorze niż w porównywalnych wielkością innych spółkach przemysłowych.

Cały raport “Paper & Packaging Report 2023. Unpack the Power of Sustainable Packaging” dostępny jest na stronie: https://www.bain.com/insights/topics/paper-and-packaging-report/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.