PZU podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe

PZU podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe - ZielonaGospodarka.pl
05.12.2023 13:39
Strona główna Energetyka, OZE PZU podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe

Partnerzy portalu

PZU podpisał umowę z liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe - ZielonaGospodarka.pl

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych podpisał umowę ze światowym liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe - poinformowała we wtorek Grupa PZU. Porozumienie pozwoli polskiej spółce zdobyć ekspercką wiedzę w dziedzinie ubezpieczeń w branży - ocenił ubezpieczyciel.

Jak wskazano w komunikacie, TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, jako pierwszy polski ubezpieczyciel, podpisał umowę o strategicznej współpracy ze światowym liderem ubezpieczeń dla sektora jądrowego Nuclear Risk Insurers Europe. "Porozumienie zakłada przekazywanie wiedzy i doświadczeń oraz priorytetowe traktowanie TUW PZUW w relacjach biznesowych" - napisano.

"To przełom. Otwieramy nowe perspektywy przed TUW PZUW i całą Grupą PZU, do której należymy. Chcemy stać się nie tylko pionierem, lecz także liderem w przyszłościowej dziedzinie ubezpieczeń energetyki jądrowej w Polsce" – powiedział prezes TUW PZUW Rafał Kiliński. Dodał, że współpraca z NRIE i jego macierzystą spółką Nuclear Risk Insurers (NRI) pozwoli polskiej spółce zdobyć ekspercką wiedzę i wypracować własne know-how.

W informacji przypomniano, że NRIE i jego macierzysta spółka NRI mają długą tradycję wspierania krajów w tworzeniu ubezpieczeń zapewniających finansowe bezpieczeństwo cywilnemu przemysłowi jądrowemu. "Naszym ostatnim przedsięwzięciem był udział w tworzeniu jądrowego poolu ubezpieczeniowego w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Czujemy dumę i cieszymy się, że możemy współpracować z PZUW, teraz i w nadchodzących latach, nad stworzeniem tego typu porozumienia ubezpieczeniowego w Polsce" – wskazał dyrektor zarządzający NRI i dyrektor wykonawczy NRIE Mark Popplewell.

Podpisana umowa - jak wskazano - "dotyczy rozwijania kompetencji w zakresie oceny ryzyka, underwritingu i zarządzania ubezpieczeniami cywilnych instalacji jądrowych oraz prewencji, obsługi szkód i odpowiedzialności cywilnej za szkody jądrowe". Ponadto zapewnia TUW PZUW wsparcie zagranicznych fachowców, a także możliwość udziału w praktykach i szkoleniach. Zakłada również współpracę biznesową na zagranicznych rynkach.

"Planowany rozwój energetyki jądrowej w Polsce wymaga ubezpieczeniowej ochrony, a ocena ryzyka rozpoczyna się już na etapie projektowania obiektów jądrowych i połączonej z nimi infrastruktury. Dlatego działamy, a nie czekamy, aby sprostać przyszłym wyzwaniom" – podkreślił prezes Kiliński.

TUW PZUW to największe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce, obejmujące ochroną ubezpieczeniową największe przedsiębiorstwa, w tym z branży energetycznej. Spółka wspiera swoich klientów w zielonej transformacji i wprowadza kolejne produkty dla rynku nowej energii, jak ubezpieczenia farm wiatrowych i fotowoltaiki.

Napisano, że w ubezpieczeniach elektrowni jądrowych światową praktyką jest tworzenie specjalistycznych pooli ubezpieczeniowych, a więc porozumień, w ramach których krajowi ubezpieczyciele łączą się, aby oferować cywilnemu przemysłowi nuklearnemu w danym kraju ubezpieczenia majątkowe i odpowiedzialności cywilnej.

Jedną z pierwszych takich inicjatyw był NRI, który powstał w 1956 roku w Wielkiej Brytanii jako British Insurance (Atomic Energy) Committee. Celem TUW PZUW, NRIE i NRI jest powielenie tego modelu w najbliższych latach w Polsce. NRI jest liderem w ubezpieczeniach cywilnej energetyki jądrowej na świecie. Dostarcza specjalistyczne rozwiązania w zakresie szkód majątkowych, awarii maszyn, przerw w działalności gospodarczej oraz odpowiedzialności cywilnej dla ponad 300 cywilnych instalacji jądrowych na świecie.(PAP)

autorka: Ewa Wesołowska

ewes/ drag/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.