Queensland uchwala przepisy zakazujące stosowania jednorazówek

ac

24.03.2021 15:43 Źródło: Własne
Strona główna Odpady, Recykling Queensland uchwala przepisy zakazujące stosowania jednorazówek

Partnerzy portalu

Queensland uchwala przepisy zakazujące stosowania jednorazówek - ZielonaGospodarka.pl
fot. pixabay

Queensland jest drugim australijskim stanem, który uchwalił przepisy zakazujące użytku jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, w tym słomek i sztućców, które niszczą drogi wodne i plaże stanu oraz zagrażają dzikiej przyrodzie.

Grupy ekologiczne pogratulowały rządowi Queensland po przyjęciu w środę wieczorem ustawy zakazującej plastikowych produktów jednorazowego użytku, w tym styropianowych pojemników i kubków na żywność. Ustawa ma zacząć obowiązywać od 1 września.

Stanowy system kaucji, który zapewnia zwrot w wysokości 10 centów za większość plastikowych i szklanych butelek, również wprowadzony w 2018 roku, zbliża się teraz do 3 miliardów zwróconych produktów.

- Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi psuje nasze ulice i parki, przedostaje się do oceanów i dróg wodnych i zabija naszą przyrodę - mówi Meaghan Scanlon, minister środowiska stanu - Połowa produkowanego plastiku jest przeznaczona do jednorazowego użytku, a następnie wyrzucana, a śmieci niszczą nasze środowisko.

Pierwszym stanem, który wprowadził zakaz produktów jednorazowego użytku była Australia Południowa. Już we wrześniu ubiegłego roku stworzono tam podobną listę zakazanych artykułów.

W zeszłym tygodniu rząd federalny uruchomił krajowy plan dotyczący tworzyw sztucznych, który obejmuje wycofywanie do 2022 r. opakowań z polistyrenu ekspandowanego i pojemników na żywność.

Zakaz w Queensland obejmuje jednorazowe plastikowe słomki, mieszadełka, sztućce i talerze oraz styropianowe pojemniki i kubki na żywność.

Prawo wyłącza dostawy dla osób, które potrzebują któregokolwiek z tych przedmiotów, takich jak osoby niepełnosprawne lub osoby wymagające opieki zdrowotnej.

Zwolnione zostały również plastikowe słomki i łyżki dołączane do opakowań żywności, w tym kartonów po napojach i jogurtów, chociaż ministerstwo zapowiedziało, że zostanie to poddane przeglądowi.

Scanlon podkreśliła, że w ramach prawodawstwa można dodać więcej pozycji, a konsultacje są kontynuowane.

Toby Hutcheon, z Boomerang Alliance powiedział, że ma nadzieję, że na liście zakazanych wkrótce pojawią się kubki do kawy, wieczka i inne plastikowe przedmioty na wynos, a także ciężkie plastikowe torby.

Pozostałe stany Australii również ogłosiły zakazy jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych, ale jeszcze nie wprowadziły ich w życie.

Według rządu, najlepszym podejściem dla społeczeństwa jest całkowite unikanie używania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych lub kupowanie wersji nadających się do wielokrotnego użytku lub kompostowalnych.

Shane Cucow z Australian Marine Conservation Society oznajmił, że przepisy te są „fantastyczną wiadomością dla żółwi, wielorybów i ptaków morskich w Queensland”.

Dodał: „Każdego dnia tracimy więcej zwierząt. Wzywamy wszystkie stany i terytoria do przyłączenia się do Queensland i Australii Południowej i wprowadzenia zakazu użycia jednorazówek, jeszcze w tym roku. Istnieją już przyjazne dla Ziemi alternatywy, czas więc porzucić zabójcze tworzywa sztuczne w całej Australii".


Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 24525,00 $ tona 1,03% 24 maj
 Cynk 2305,00 $ tona -2,41% 24 maj
 Aluminium 2233,00 $ tona 1,45% 24 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.