Wynik wyszukiwania - "australia" - Wiadomości

Energia odnawialna na fali wznoszącej. Potencjał OZE w świetle najnowszych danych

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej stwierdza, że w 2023 roku ustanowiono rekord we wdrażaniu odnawialnych źródeł energii w sektorze energetycznym. Wzrost mocy OZE był nierównomiernie rozłożony na całym świecie, co stawia pod znakiem zapytania ambitne cele klimatyczne.
23.04.2024

Czy mamy czym oddychać? Raport o jakości powietrza nie pozostawia złudzeń

Nad zagadnieniem jakości powietrza pochylili się Szwajcarzy z IQAir w najnowszym raporcie. Wnioski nie są optymistyczne – zanieczyszczenie powietrza prowadzi do wielu schorzeń i jest przyczyną co dziewiątego zgonu na świecie.
14.04.2024

Coraz więcej firm energetycznych uważa, że osiągnięcie neutralności klimatycznej opóźni się do 2060 roku

Coraz więcej firm z sektora energetycznego wierzy, że osiągnięcie neutralności klimatycznej na świecie opóźni się o co najmniej dekadę, wynika z najnowszego badania firmy doradczej Bain & Company. Pomimo rosnącego zaniepokojenia kosztami transformacji, większość spółek z branży utrzymuje lub zwiększa poziom zielonych inwestycji.
22.03.2024

Eksperci: normy jakości powietrza WHO są spełniane tylko w siedmiu krajach świata

Normy jakości powietrza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dotyczące pyłów PM2,5 spełniane są tylko w siedmiu państwach - twierdzi w opublikowanym we wtorek dorocznym raporcie szwajcarska organizacja IQAir. Te kraje to Australia, Estonia, Finlandia, Grenada, Islandia, Mauritius i Nowa Zelandia.
19.03.2024

Nawet krótki kontakt z zanieczyszczeniem powietrza uśmierca co roku milion mieszkańców Ziemi

Nawet krótkotrwały kontakt z dużym stężeniem zanieczyszczenia powietrza - trwający najwyżej kilka dni - uśmierca co roku co najmniej milion mieszkańców Ziemi. Ponad połowa tych zgonów przypada na Azję Wschodnią.
07.03.2024

Na Ziemi jest więcej raf, niż sądzono

Prawie 350 tys. km kwadratowych oceanicznego dna jest pokrytych płytkimi rafami koralowymi. To wyniki precyzyjnej analizy zdjęć satelitarnych.
15.02.2024

Raport gotowości do elektromobilności: Polsce zabrakło 1 punktu do wyższej kategorii

Nowy raport Mobility Guide 2023 przedstawia analizę stanu gotowości 46 krajów do przejścia na samochody elektryczne. Najlepiej przygotowane są Norwegia (81 punktów), Austria (69 punktów) i Holandia (68 punktów). Polska uzyskała 39 punktów na 100 możliwych, co klasyfikuje ją jako kraj wschodzący. Zabrakło nam zaledwie 1 punktu, aby znaleźć się w wyższej kategorii.
10.01.2024

RWE rozszerza swoje portfolio odnawialnych źródeł energii w Polsce. 20. lądowa farma wiatrowa rozpoczyna działalność

Zespół onshore nie zwalnia tempa. Wszystkie 16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin w Polsce zostało wzniesionych, a łopaty wirnika są już w ruchu. W ciągu zaledwie 17 miesięcy RWE z powodzeniem podłączyło do sieci swoją 20 lądową farmę wiatrową. Nowa instalacja zlokalizowana jest w województwie kujawsko-pomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina, a jej moc zainstalowana wynosi 48 MW.
09.01.2024

Paradoks litu ciemną stroną transformacji energetycznej

Plany cięcia emisji gazów cieplarnianych windują zapotrzebowanie na lit - kluczowy składnik baterii w telefonach komórkowych, pojazdach elektrycznych i magazynach energii ze źródeł odnawialnych. Wydobycie tego metalu, zwanego dziś „białym złotem”, zużywa zaś olbrzymie ilości wody, zanieczyszcza środowisko i często wywołuje protesty lokalnych społeczności. Eksperci mówią o „paradoksie litu”.
31.12.2023

Globalna rozbudowa gazociągów. Aż 80 procent buduje Azja

Mimo transformacji energetycznej i wzrostu udziału zielonej energii w globalnym mixie energetycznym, paliwa kopalne nieprędko odejdą do lamusa. Na całym świecie gwałtowny rozwoju odnotowuje sektor gazociągowy, zarówno na kontynencie azjatyckim, jak i w Stanach Zjednoczonych, zaś spore nadzieje z gazem wiąże Ameryka Południowa.
25.12.2023

Koalicja Klimatyczna: Mimo rozwodnionego porozumienia, COP28 to początek końca ery paliw kopalnych

Negocjacje podczas Szczytu Klimatycznego COP28 w Dubaju zakończono z dobowym opóźnieniem. Przedmiotem największego sporu między “petropaństwami” a krajami już dziś cierpiącymi przez zmiany klimatu były paliwa kopalne. Choć w ostatecznym tekście globalnego przeglądu (ang. Global Stocktake) znalazł się zaledwie zwrot o stopniowym wycofywaniu paliw kopalnych, to mimo wszystko COP28 wyznacza początek końca ery paliw kopalnych.
13.12.2023

Kto trzyma transformację energetyczną w garści? Minerały krytyczne pod specjalnym nadzorem

Globalna transformacja energetyczna wymaga zastosowania nowoczesnych urządzeń wykorzystujących minerały krytyczne. Państwa posiadające złoża będą dyktować ceny surowców w przyszłości, czerpiąc profity z transformacji.
12.12.2023

Australia. W całym kraju anomalie pogodowe

Gdy w stanie Nowa Południowa Walia panuje fala upałów z temperaturami przekraczającymi 40 stopni, powodując pożary buszu, w innych regionach Australii suma opadów przekroczyła miesięczne średnie – podała w sobotę stacja ABC. Do Australii zbliża się także cyklon Jasper z niszczycielskimi wiatrami.
10.12.2023

RWE z sukcesami powiększa swoje zielone portfolio w Polsce

RWE z sukcesami rozszerza swoje zielone portfolio w Polsce. Firma uzyskała od polskiego Urzędu Regulacji Energetyki kontrakty różnicowe (CfD) na projekty solarne o łącznej mocy 66 megawatów (MWac). Ten sukces w ostatnich aukcjach OZE oznacza kolejny, ważny kamień milowy w zaangażowaniu RWE w transformację energetyczną Polski - cel, który firma aktywnie realizuje od momentu wejścia na polski rynek w 2007 roku.
08.12.2023

Wyzwania polityki klimatycznej: wciąż 82% globalnego zapotrzebowania na energię zaspokajane dzięki paliwom kopalnym

Z roku na rok rośnie ilość deklaracji neutralności klimatycznej oraz wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych. W kolejnych latach wyzwaniem będzie utrzymanie akceptacji społecznej dla rosnących ambicji. Odpowiedzią powinno być pokazywanie zielonej transformacji w kontekście szans – a nie jedynie kosztów i ograniczeń. Z raportu KPMG pt. „Net Zero Readiness Report” wynika, że zielona transformacja to trwały trend, z którym liczyć się musi myślący przyszłościowo biznes.
03.12.2023

Plany branży mięsnej na COP28: lobby nastawione na przekonywanie, że produkcja mięsa jest korzystna dla środowiska

Lobbyści producentów mięsa i produktów mleczarskich będą przekonywać uczestników rozpoczętego w Dubaju szczytu klimatycznego COP28, że produkcja żywności odzwierzęcej jest korzystna dla środowiska i stanowi element "zrównoważonej diety" - ujawnił brytyjski dziennik "The Guardian", któremu razem z organizacją DeSmog udało się dotrzeć do strategii PR branży mięsnej.
01.12.2023

Zanieczyszczenie metalami może zaburzać równowagę płci żółwi morskich

Nie tylko rosnące temperatury, ale i zanieczyszczenia chemiczne mogą zaburzać proporcje płci wśród żółwi morskich, powodując wykluwanie się z jaj większej liczby samic, co naraża gatunek na wyginięcie – informuje pismo „Frontiers in Marine Science”.
15.11.2023

Najwyższe od ponad dekady emisje dwutlenku węgla z pożarów w południowych tropikach

Szacunkowe całkowite emisje dwutlenku węgla z pożarów w okresie sierpień-październik są najwyższe od 2012 r. i wynoszą ok. 110 megaton. Co ważne, aktywność pożarów na obszarach tropikalnych półkuli południowej nadal trwa - podaje Copernicus.
07.11.2023

Niepokojące wyniki obserwacji zanieczyszczenia powietrza

20-letnie obserwacje zanieczyszczenia powietrza dymem z pożarów naturalnych środowisk pokazały, że ponad 2 mld ludzi, przynajmniej przez jeden dzień każdego roku, było narażonych na działanie potencjalnie toksycznego dymu. W ciągu ostatniej dekady czas ten wzrósł o prawie 7 proc.
22.09.2023

Raport: gatunki inwazyjne zagrażają przyrodzie, ludziom i gospodarce

Inwazyjne obce gatunki zwierząt i roślin stwarzają poważne, globalne zagrożenie dla środowiska naturalnego, gospodarki, bezpieczeństwa żywnościowego oraz zdrowia ludzi – wynika z nowego raportu Międzyrządowej Platformy ds. Różnorodności Biologicznej i Funkcjonowania Ekosystemów (IPBES).
05.09.2023

Pierwszy prąd z morskiej farmy wiatrowej Saint-Brieuc Iberdroli we Francji

Pierwsze zielone megawaty wyprodukowane w morskiej farmie wiatrowej Saint-Brieuc, należącej do firmy Iberdrola, zostały przekazane do francuskiej krajowej sieci energetycznej przez RTE. Jest to pierwszy projekt Iberdroli we Francji i druga tego typu francuska instalacja zasilająca krajowy system energetyczny.
29.08.2023

Polska firma zbuduje największą morską farmę wiatrową na świecie

Konsorcjum pod przewodnictwem Grupy Kapitałowej Respect Energy Holding planuje wybudować największą morską farmę wiatrową na świecie. Jej moc zainstalowana ma wynosić blisko 6 GW.
21.08.2023

W Nigrze nadal wrze. Jak na uranowe zamieszanie zareagowały rynki i jakie wnioski warto wyciągnąć – analiza eksperta

Wojskowy przewrót w Nigrze wzbudził niepokój w Unii Europejskiej. Kraj ten w dużej skali zaopatruje europejskie elektrownie atomowe w uran. Przed obliczem kolejnych kłopotów stanęła więc m.in. energetyka jądrowa we Francji, która stanowi ponad 62% całkowitej produkcji energii elektrycznej w tym kraju. Nie są to jednak pierwsze problemy francuskiego atomu.
07.08.2023

Cząstki stałe w powietrzu jedną z przyczyn wymierania owadów

Zdolność owadów do znajdowania pożywienia i partnera reprodukcyjnego jest upośledzona, gdy na ich czułkach gromadzą się cząstki stałe, będące składnikami zanieczyszczenia powietrza – donoszą naukowcy z University of Melbourne, Beijing Forestry University i University of California Davis.
17.07.2023

Aktywistki klimatyczne zakłóciły koncert muzyki klasycznej w londyńskiej Royal Albert Hall [WIDEO]

Dwie aktywistki klimatyczne z grupy Just Stop Oil wdarły się w piątek wieczorem na scenę w czasie pierwszego koncertu w ramach The Proms, słynnego festiwalu muzyki klasycznej, który co roku latem odbywa się w londyńskiej Royal Albert Hall.
16.07.2023

Port w Rotterdamie wykorzystuje Proton Venture do zbadania wykonalności terminalu eksportowego amoniaku w WA

Port w Rotterdamie przyznał kontrakt na studium wykonalności firmie Proton Venture, zajmującej się technologiami związanymi z amoniakiem, na opracowanie zakresu i projektu koncepcyjnego terminalu eksportowego amoniaku w Australii Zachodniej (WA).
07.06.2023

O wodorowej (re)wolucji podczas H2POLAND

Tegoroczne 2. Środkowoeuropejskie Forum Technologii Wodorowych H2POLAND - zgodnie z przewidywaniami - okazało się przestrzenią do współpracy dla biznesu, nauki, administracji rządowej, lokalnych samorządów i organizacji pozarządowych. To, co oddało cele Forum i jednocześnie wskazało kierunki na przyszłość, to bezpieczeństwo energetyczne, środowisko oraz ewolucja.
26.05.2023

Instytut Jagielloński: nowy indeks określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju

Indeks Bezpieczeństwa Energetycznego to nowy wskaźnik, który określi poziom bezpieczeństwa energetycznego kraju - poinformował w czwartek Instytut Jagielloński. Analitycy instytutu wskazali, że według danych za 2022 r. Polska zajęła w tym rankingu 33. miejsce na 45 państw.
25.05.2023

50 lat temu powstał pierwszy polski elektryczny samochód miejski

W kwietniu 1973 r. ukończono budowę prototypu samochodu elektrycznego, nazwanego City car Melex. Był to pierwszy zbudowany w Polsce elektryczny samochód miejski. Projekt zakończył się na etapie prototypu, ale różnego rodzaju elektryczne Melexy "do zadań specjalnych" produkowane są do dziś.
12.04.2023

Linie lotnicze oskarżone o greenwashing!

Australijski urząd nadzoru skrytykował ostatnie reklamy linii lotniczych dotyczące działań na rzecz ograniczenia wpływu na zmiany klimatyczne.
27.03.2023

Australia. Upały doprowadziły do śmierci milionów ryb

Miliony martwych ryb znaleziono w zbiornikach wodnych niedaleko miasteczka Broken Hill w stanie Nowa Południowa Walia, w południowo-wschodniej części Australii; przyczyną masowego śnięcia ryb jest niski poziom tlenu w wodzie, spowodowany falą upałów - poinformowała w niedzielę amerykańska stacja CNN.
20.03.2023

Europejski wiatr drastycznie słabnie... o 47 proc.!

Według najnowszych danych branżowej organizacji WindEurope - inwestycje w energię wiatrową na terenie UE spadły w 2022 roku, a zamówienia na nowe turbiny wiatrowe spadły o 47 proc. w stosunku do 2021 roku.
01.02.2023

Tobiszowski: szybsze zmniejszanie puli uprawnień do emisji CO2 zabójcze dla gospodarki

Zakładane w ramach reformy unijnego systemu ETS szybsze niż dotąd zmniejszanie puli uprawnień do emisji CO2 może być zabójcze dla gospodarki – ocenił europoseł PiS Grzegorz Tobiszowski. Jego zdaniem reforma ETS w zakładanej formie grozi pogłębieniem kryzysu energetycznego.
27.01.2023

Chiny znoszą ograniczenia COVID, a zapotrzebowanie na paliwo lotnicze podwaja się

Jak podają w najnowszym raporcie analitycy Kayrros, po tym, jak Chiny otworzyły się ponownie 8 stycznia, znosząc trzyletnie ograniczenia COVID-19 - w ciągu tygodnia światowy popyt na paliwo lotnicze wzrósł dwukrotnie.
26.01.2023

GWM rozszerza swój ogólnoświatowy zasięg dzięki wykorzystaniu ekosystemu nawiązującego do leśnego

16 stycznia wyemitowano film dokumentalny z udziałem GWM, w którym przedstawiono mocne strony GWM w zakresie pojazdów hybrydowych, akumulatorów, inteligentnych rozwiązań i strategicznego ogólnoświatowego zasięgu.
23.01.2023

Kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy do Polski nie będzie przedłużany

Jesteśmy po bezpiecznej stronie, jeśli chodzi o dostawy ropy naftowej do Polski - zadeklarowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Podkreśliła, że kontrakt z Rosnieftem na dostawy ropy nie będzie przedłużany.
29.12.2022

Magnetyczny proszek usuwa mikroplastik z wody

Proszek, który usuwa z wody drobinki mikroplastiku opracowali naukowcy z Australii. Może on być następnie „odcedzony” przy użyciu magnesu - informuje pismo „Chemical Engineering Journal”.
07.12.2022

EDP wraz z globalnymi partnerami uruchamiają nową edycję programu Free Electrons z misją wyłonienia najbardziej innowacyjnych startupów

Już można składać wnioski o udział w 7. edycji programu Free Electrons – inicjatywy skierowanej do najbardziej innowacyjnych i obiecujących startupów w branży energetycznej. Termin nadsyłania projektów upływa 28 stycznia.
05.12.2022

UNESCO: Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na listę obiektów zagrożonych

Wielka Rafa Koralowa powinna trafić na Listę Dziedzictwa Zagrożonego - oceniła we wtorek Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO), stwierdzając, że na znajdujący się w Australii największy ekosystem rafy koralowej na świecie dotkliwie wpływają zmiany klimatu.
29.11.2022

Risen Energy: globalne zyski w zakresie wytworzonej energii - mapa porównawcza i analiza techniczna poszczególnych technologii ogniw

Wraz z szybkim rozwojem technologii fotowoltaicznych - począwszy od półprzewodników typu p aż po półprzewodniki typu n - różnice w ilości energii wytwarzanej przy zastosowaniu różnych technologii ogniw przyciągają coraz więcej uwagi. Obecnie główne technologie ogniw to PERC, TOPCon i HJT. Każda z nich ma określone zalety i wady, ale wśród badań porównawczych dotyczących wytwarzania energii wciąż brakuje systematycznego porównania całego cyklu życia produktu w oparciu o perspektywę globalnych scenariuszy zastosowań.
26.10.2022

W Allier powstanie jedna z największych w Europie kopalnia litu - jak wpłynie na środowisko?

Grupa wydobywcza Imerys zamierza zostać europejskim liderem produkcji litu. Ma to umożliwić wyceniana na ok. 1 mld euro inwestycja we francuskim Allier w uruchomienie pierwszej w kraju i jednej z największych w Europie kopalni tego metalu - ogłosiła spółka w poniedziałek.
24.10.2022

Energia fal - kluczowa w redukcji kosztów w hybrydowych systemach OZE

Nowe badania wykazały, że względna przewidywalność i spójność energii fal może odegrać istotną rolę w poprawie niezawodności i stabilności, przy jednoczesnej redukcji kosztów w sieci zasilanej energią odnawialną.
17.10.2022

RWE uczyni energetykę wiatrową jeszcze bardziej zieloną

RWE ogłosiło, że testuje dwie nowe technologie mające na celu zmniejszenie wpływu farm wiatrowych na środowisko.
25.09.2022

Analitycy: ceny uranu wciąż na wysokim poziomie

Mimo że ceny uranu spadły w porównaniu z kwietniem br., to ich wartość nadal utrzymuje się na stosunkowo wysokim poziomie – dwukrotnie wyższym niż dwa lata temu - zwracają uwagę analitycy PIE. Dodają, że większość zapotrzebowania służy ok. 445 reaktorom jądrowym w 32 krajach.
23.09.2022

Ocean Południowy pochłania najwięcej ciepła

Na łamach popularnego magazynu naukowego Nature Communications pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych za pomocą modelu cyrkulacji ciepła w oceanach. Olbrzymie zbiorniki wody pochłaniają najwięcej ciepła - bez nich zmiany klimatyczne postępowałyby o wiele szybciej. Według naukowców najwięcej ciepła pochłania Ocean Południowy.
20.09.2022

PSE: dwie oferty w przetargu na budowę systemu informacji o rynku energii

W przetargu na wykonanie Centralnego Systemu Informacji o Rynku Energii (CSIRE) złożone zostały dwie oferty, obie opiewają na kwoty rzędu 315 mln zł - poinformowały w czwartek Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE), które będą operatorem systemu.
01.09.2022

RWE wzmacnia działalność w energetyce odnawialnej nabywając projekty solarne o mocy 3 gigawatów

Przejęcie przez RWE polskiego dewelopera fotowoltaicznego wraz z zespołem ok. 60 specjalistów, dodatkowo wzmacnia ugruntowaną działalność firmy w zakresie energetyki odnawialnej. Transakcja jest strategicznym uzupełnieniem globalnego planu rozwoju energetyki słonecznej RWE o mocy 10 GW
25.08.2022

RWE wykorzystuje innowacyjne fundamenty do wsparcia pierwszych turbin na lądowej farmie wiatrowej Rea w Hiszpanii

Deweloper RWE po raz pierwszy stosuje ograniczające emisję innowacyjne fundamenty "Soft-Spot®" - pierwsza z turbin jest w budowie, a farma wiatrowa ma zostać oddana do użytku już pod koniec 2022 roku i docelowo zasilić 30 000 hiszpańskich gospodarstw domowych w ekologiczny prąd.
23.08.2022

Budimex i EDF Renewables podpisują strategiczne partnerstwo dla offshore

Firmy Budimex i EDF Renewables ogłosiły podpisanie porozumienia o współpracy (MoU) na zasadzie równych udziałów (w proporcji 50/50) dotyczącego wspólnego zaangażowania w realizację inwestycji w morskie farmy wiatrowe w ramach drugiej fazy rozwoju offshore w Polsce.
03.08.2022

Dane dotyczące zrównoważonego rozwoju coraz częściej poddawane atestacji

Liczba globalnych firm, które uzyskały niezależną atestację ujawnianych informacji ESG (ang. environment, social, governance) wzrosła z 51% w 2019 r. do 58% w 2020 r., dowodzą nowe dane opublikowane w ramach badania The State of Play in Sustainability Assurance opracowanego przez International Federation of Accountants (IFAC) oraz Association of International Certified Professional Accountants (Międzynarodowe Stowarzyszenie Dyplomowanych Specjalistów ds. Rachunkowości), które reprezentuje American Institute of CPAs (AICPA) i The
02.08.2022

Czy będzie kompromis dekarbonizacyjny żeglugi? Wodór, metanol czy amoniak - co wybierze branża?

Amoniak, metanol i wodór są wykorzystywane jako „czystsze paliwa”, które mają przyczynić się do dekarbonizacji żeglugi. Na drodze do ich upowszechnienia stoją jednak poważne bariery.
02.08.2022

Australia inwestuje w porty niezbędne do rozwoju offshore wind

Grupy ekologów w Niemczech i Holandii sądzą plany rozwoju nowego pola gazowego na Morzu Północnym. Może to znacznie skomplikować europejskie poszukiwania alternatywy dla rosyjskiego paliwa.
27.07.2022

Australia inwestuje w porty niezbędne do rozwoju offshore wind

Zarządca portu Geelong w Australii opublikował plany zagospodarowania do 25 hektarów terenu na rzecz centrum dla farm wiatrowych. W ten sposób branża portowa chce wesprzeć rozwijający się w Wiktorii przemysł OZE.
26.07.2022

Wodór spadł z podium. Nie będzie szybkiej transformacji energetycznej na bazie wodoru

Wprowadzanie wodoru do miksu energetycznego będzie wolniejsze niż dotąd prognozowano. Dzieje się tak z powodu słabego zaangażowania wielu rządów w realizację polityki przestawienia energetyki na wodór oraz małego przekonania banków do finansowania projektów wodorowych. Inicjatywy i projekty mają charakter demonstratorów i nie przekształcają się w skalę przemysłową.
26.07.2022

W Australii znikają kolejne gatunki zwierząt i roślin

Środowisko naturalne Australii znajduje się w bardzo złym stanie, a zagrożenia dla roślin i zwierząt, których kontynent traci najwięcej na świecie, nasilają się - wynika ze sporządzanego co pięć lat oficjalnego raportu dotyczącego stanu systemów ekologicznych w kraju.
20.07.2022

14 organizacji branżowych apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową

14 organizacji apeluje do Orlenu o zaangażowanie się w prace nad ustawą biopaliwową. Obawiamy się, że ograniczenie wykorzystania surowców rolnych do produkcji biopaliw spowoduje kryzys na rynku rzepaku. Jego ceny spadają - stwierdził dyrektor Krajowej Izby Biopaliw Adam Stępień w rozmowie z PAP.
08.07.2022

Europa nadaje kierunek niskoemisyjnej przyszłości

9 pierwszych miejsc na 10 w tegorocznym rankingu Green Future Index , zestawienia opracowanego przez MIT Technology Review Insights, zajęły kraje europejskie. Polska uplasowała się na wysokim 16 miejscu. To efekt wspólnych działań krajów europejskich w walce z globalnym ociepleniem. Europa odkryła również, że inicjatywy proekologiczne mające na celu przeciwdziałanie zmianom klimatycznym przynoszą realne korzyści ekonomiczne. Jednak także na starym kontynencie jest jeszcze wiele do zrobienia, a kluczowym zadaniem jest redukcja emi
30.06.2022

RWE rozpoczyna budowę farmy wiatrowej Żnin

Farma o mocy 48 MW zaopatrzy w energię elektryczną do 77 tys. polskich gospodarstw domowych, a jej uruchomienie jest planowane w IV kwartale 2023 roku. RWE jest też na etapie zaawansowanego przygotowania do budowy morskiej farmy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW.
30.06.2022

Znaleziono największą roślinę świata, która mierzy... 180 km

Australijscy naukowcy znaleźli w oceanie roślinę, która mierzy 180 km i ma 4,5 tys. lat. Tworzy olbrzymią podwodną łąką, którą tworzy jedna roślina, która rozrosła się tak z pojedynczej "sadzonki". To największy taki znany okaz.
02.06.2022

Ikea powiększa portfel OZE w Polsce i inwestuje 190 mln euro w farmy wiatrowe i fotowoltaikę

Ingka Investments, ramię inwestycyjne Grupy Ingka, największej na świecie firmy franczyzowej IKEA, powiększa swoje portfolio energii odnawialnej. Spółka nabywa w Polsce gotową do budowy farmę wiatrową i park solarny o łącznej mocy 92 MW. Całkowita wartość transakcji wynosi 190 mln euro.
01.06.2022

Kabel HVDC o długości 4,2 tys. km połączy Australię z Singapurem

Australijski inwestor Sun Cable chce połączyć Australię z Singapurem za pomocą kabla podmorskiego HVDC. Połączeniem będzie przesyłana energia wyprodukowana w farmach słonecznych. Sun Cable przeprowadził już ocenę oddziaływania na środowisko, a przygotowany raport złożył do zatwierdzenia.
28.05.2022

RWE przyłączyło do sieci farmę wiatrową Rozdrażew

• Farma wiatrowa może zaopatrywać ponad 27 000 gospodarstw domowych w zieloną energię elektryczną • Uruchomienie kolejnych polskich farm wiatrowych planowane na 2022 roku • Inwestycje w projekty fotowoltaiczne – 80 MW nowych mocy solarnych do końca 2023 roku
24.05.2022

'Najgłupsza rzecz': Elon Musk odrzuca wodór jako narzędzie do magazynowania energii

Prezes Tesli Elon Musk nazywa wodór "najgłupszą rzeczą, jaką mógłbym sobie wyobrazić, jeśli chodzi o magazynowanie energii". Swoje uwagi wygłosił podczas szczytu "Financial Times Future of the Car". Musk może lekceważyć rolę wodoru w transformacji energetycznej, ale inne wpływowe głosy są odmiennego zdania.
20.05.2022

W Australii ma zostać uruchomiona największa na świecie farma fotowoltaiczna

Konkurencja z Rosją na kluczowych azjatyckich rynkach daje Australii możliwość wypełnienia przestrzeni, którą w wyniku sankcji musiał opuścić Kreml – pisze w poniedziałek na swoim portalu anglojęzyczna stacja Al-Dżazira.
10.05.2022

Ludzie + firmy + technologie: Dlaczego tylko taki sojusz uratuje przyszłość planety?

Ostatni raport IPCC stwierdza, że zostały nam tylko trzy lata na złagodzenie kryzysu klimatycznego. W celu zatrzymania wzrostu temperatury na Ziemi na poziomie 1,5°C emisja gazów cieplarnianych musi osiągnąć maksimum do 2025 r., a potem jak najszybciej spadać. Yann Lechelle, dyrektor generalny Scaleway dowodzi, że uda się to tylko wtedy, gdy zadziałamy na trzech poziomach: osobistym, biznesowym i systemowym - wybierając właściwe technologie.
07.05.2022

Australijczycy chcą ładować auto drukowanymi panelami słonecznymi

Naukowcy w Australii testują drukowane panele słoneczne. Zostaną one podłączone do auta elektrycznego marki Tesla.
23.04.2022

Wąskie gardło projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie

Trochę przemyśleń na temat nieoczywistego, wąskiego gardła projektów Morskiej Energetyki Wiatrowej na świecie oraz na temat roli państwa i nacjonalizacji łańcuchów dostaw dla sektora MEW.
29.03.2022

Technologia opracowana na Politechnice Warszawskiej może pokonać ograniczenia w magazynowaniu energii

Do 2026 roku globalny rynek baterii ma już osiągnąć wartość blisko 174 mld dol. Napędza go m.in. segment elektroniki użytkowej, rozwój elektromobilności i rynku magazynowania energii.
07.03.2022

Czy powstanie międzynarodowe porozumienie na rzecz walki z odpadami plastikowymi?

Trzy czwarte osób biorących udział w globalnym badaniu zorganizowanym przez IPSOS chce zakazu stosowania jednorazowych tworzyw sztucznych. Średnio ponad 8 na 9 osób opowiada się za międzynarodowym traktatem na rzecz walki z zanieczyszczeniem plastikiem. Badanie zostanie zaprezentowane przed zbliżającym się Zgromadzeniem Środowiskowym ONZ (UNEA). Jedną z decyzji, która zostanie podjęta podczas UNEA, będzie rozpoczęcie negocjacji w sprawie nowego globalnego porozumienia mającego na celu redukcję odpadów plastikowych.
05.03.2022

Napięcia na linii Rosja-Ukraina mogą pogłębić kryzys gazowy, lukę może wypełnić LNG

Europa jest w znacznym stopniu uzależniona od importu gazu z Rosji, a toksyczność tej relacji ukazał ostatni kryzys energetyczny. Analitycy Rystad Energy przyjrzeli się sytuacji rynku gazowego w Europie wskazując, że obecnie napięcia pomiędzy Rosją i Ukrainą mogą zagrozić dostawom gazu. Potencjalną lukę mogą wypełnić dostawy LNG, w szczególności z USA.
18.02.2022

Australia zwiększa wydatki na ochronę koali

Australia wyda dodatkowe 50 milionów dolarów australijskich (35 milionów dolarów) w ciągu najbliższych czterech lat, by chronić siedliska koali i spowolnić wymieranie wrażliwych gatunków, poinformował w sobotę rząd.
29.01.2022

Australia przeznaczy 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej

Australijski rząd postanowił wydać 700 mln dolarów na ochronę Wielkiej Rafy Koralowej, która zapewnia 64 tys. miejsc pracy; naukowcy poparli rządowy plan, ale uważają, że to nie wystarczy, aby zapobiec katastrofie ekologicznej - podaje w piątek BBC.
29.01.2022

RWE odnosi sukces w polskich aukcjach dla odnawialnych źródeł energii

• Dwustronny kontrakt różnicowy na projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy ponad 20 MW AC • Oddanie instalacji do użytku planowane na koniec 2023 roku • Rozpoczęcie budowy kolejnych projektów fotowoltaicznych o mocy ponad 60 MW AC w tym roku
19.01.2022

W długim terminie nie ma co liczyć na znaczące spadki cen gazu. Europa będzie potrzebować coraz więcej tego surowca.

– Aktualna sytuacja na rynku gazu w długiej perspektywie skłoni Unię Europejską nie do rewizji polityki klimatycznej, ale do jej zintensyfikowania i przyspieszenia prac nad rozwojem odnawialnych źródeł czy komercyjnymi zastosowaniami wodoru – ocenia Grzegorz Onichimowski, ekspert Instytutu Obywatelskiego i były prezes Towarowej Giełdy Energii.
18.01.2022

Australijski port całkowicie wolny od emisji dwutlenku węgla

Największy na świecie port węglowy w Australii ma być zasilany w całości energią odnawialną.
16.01.2022

Zielona transformacja po polsku: gospodarka potrzebuje węgla, ale zwiększenie wydobycia to długotrwały proces

Na brak węgla cierpią elektrownie i przemysł, ale polskie kopalnie nie są w stanie szybko odpowiedzieć na wzrost popytu, gdyż zwiększenie wydobycia węgla to długotrwały proces - pisze w piątek "Nasz Dziennik".
07.01.2022

Od stycznia Qantas będzie używał SAF w swoich lotach z Londynu

Australijskie linie lotnicze Qantas od przyszłego miesiąca będą używać zrównoważonego paliwa lotniczego (SAF) do lotów z Londynu. Firma podpisała umowę na zakup 10 mln litrów paliwa od bp.
24.12.2021

MFW: Gwałtowny wzrost cen metali może opóźnić światową transformację energetyczną

Przejście z paliw kopalnych na źródła niskoemisyjne pociąga za sobą ogromny skok popytu na metale i inne towary, oznajmia MFW, ostrzegając, że opóźnione inwestycje w produkcję powodują niedobory i gwałtowne wzrosty cen materiałów.
14.12.2021

Niebezpieczne skutki mylenia niebieskiego i zielonego wodoru

Australia jest sztampowym przykładem ignorancji wpływu niebieskiego wodoru na środowisko w porównaniu z jego zieloną alternatywą, twierdzi nowe badanie.
21.11.2021

Piwowarzy walczą ze zmianami klimatu, karmiąc glony sfermentowanym chmielem

Australijscy piwowarzy z Nowej Południowej Walii (NSW), by zredukować natężenie zmian klimatu, karmią glony sfermentowanym chmielem - podała w czwartek Agencja Reutera. Algi zatrzymują wytwarzany podczas fermentacji chmielu dwutlenek węgla i zamieniają go w tlen - tłumaczyła agencja.
19.11.2021

Tuvalu rozczarowane zapisami porozumienia z COP26, boi się o swoją przyszłość

Minister spraw zagranicznych pacyficznego państwa Tuvalu Simon Kofe wyraził rozczarowanie ostatecznym porozumieniem przyjętym na szczycie COP26, oceniając, że nie zatrzyma ono globalnego ocieplenia i zagrozi przyszłości jego kraju – podała w poniedziałek agencja Reutera.
15.11.2021

Rzeczywistość transformacji energetycznej: produkcja paliw kopalnych będzie rosła co najmniej do 2040 roku

Pomimo celów Porozumienia Paryskiego i zobowiązań do osiągnięcia zerowej emisji netto, producenci paliw kopalnych są na dobrej drodze do znacznego zwiększenia produkcji w ciągu najbliższych 20 lat, ujawnia Production Gap Report.
14.11.2021

Szef COP26: postęp jest niewystarczający, premier Johnson wraca do Glasgow

Postęp nie jest wystarczający, a w niektórych kluczowych kwestiach wciąż pozostają duże rozbieżności - przyznał we wtorek przewodniczący ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 Alok Sharma. W środę do Glasgow powróci brytyjski premier Boris Johnson.
10.11.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

Haniebne wyróżnienie Polski od organizacji pozarządowych: tytuł "Skamieliny Dnia" podczas COP26

Działacze ekologiczni przyznali w czwartek wieczorem ironiczną nagrodę "Skamieliny Dnia" polskiemu rządowi za złożenie zobowiązania do przyspieszenia rezygnacji z energetyki węglowej, a następnie wycofanie się z tej obietnicy .
05.11.2021

Ponad 40 państw uzgodniło przyspieszenie rozwoju czystych technologii

Ponad 40 państw uzgodniło we wtorek podczas trwającej w Glasgow konferencji klimatycznej COP26 zaproponowany przez Wielką Brytanię plan mający na celu przyspieszenie rozwoju przystępnych cenowo czystych technologii na całym świecie do 2030 r.
03.11.2021

Jak transport morski wpłynie na opanowanie globalnego handlu wodorem i przyspieszenie transformacji eksportu energii?

Do 2050 roku nastąpi nawet sześciokrotny wzrost międzynarodowego zapotrzebowania na H2, a jedna trzecia morskiego handlu energią w świecie zerowej emisji netto będzie związana z tym niskoemisyjnym gazem – prognozuje WoodMac.
02.11.2021

Australia obiecuje zerową emisję netto do 2050 r., Indie - do 2070 r.

Australia osiągnie zerową emisję netto gazów cieplarnianych do 2050 r., a Indie - do 2070 r. - zadeklarowali w poniedziałek podczas trwającej w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 premierzy tych krajów.
02.11.2021

COP26 - wszyscy deklarują walkę ze zmianami klimatu, ale rozbieżności są szerokie

Choć uczestnicy rozpoczynającej się w niedzielę ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 zasadniczo zgadzają się, że zmiany klimatu mają miejsce, mają one związek z działalnością człowieka i trzeba je spróbować zatrzymać, co do tego jak to zrobić, są już rozbieżności.
31.10.2021

Na COP26 przywódcy będą debatować, jak zatrzymać zmiany klimatu i kto za to zapłaci

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 przywódcy niemal wszystkich państw świata będą próbowali uzgodnić działania, które mają pozwolić na zatrzymanie coraz bardziej widocznych zmiany klimatu na Ziemi.
30.10.2021

Na COP26 przywódcy będą debatować, jak zatrzymać zmiany klimatu i kto za to zapłaci

Podczas rozpoczynającej się w niedzielę w Glasgow ONZ-owskiej konferencji klimatycznej COP26 przywódcy niemal wszystkich państw świata będą próbowali uzgodnić działania, które mają pozwolić na zatrzymanie coraz bardziej widocznych zmiany klimatu na Ziemi.
29.10.2021

Australia zobowiązała się do osiągnięcia neutralności węglowej do 2050 roku

Premier Australii Scott Morrison w imieniu swojego kraju zadeklarował osiągnięcie neutralności węglowej do 2050 roku - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Ponadto, premier zapowiedział, że Australia do roku 2030 ograniczy emisje o 35 proc. poniżej stanu z 2005 roku.
27.10.2021

Premier Australii zapowiedział udział w szczycie COP26; według mediów nieobecny będzie przywódca Chin

Premier Australii Scott Morrison zapowiedział w piątek, że będzie uczestniczyć w konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow. Dziennik "The Times" podaje z kolei, że na szczycie nie pojawi się przywódca Chin Xi Jinping, o czym powiadomiono premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona.
15.10.2021

Australijczycy w miejsce Japończyków u boku KGHM

1,55 mld dolarów amerykańskich plus potencjalnie dalsze 500 mln dol. za japońskie udziały w Sierra Gorda zapłaci australijski South32. KGHM ma prawo pierwokupu, ale czy z niego skorzysta? - pisze piątkowy "Puls Biznesu".
15.10.2021

Climate Transparency: szybko rośnie emisja CO2 w zamożnych państwach

Raport Climate Transparency 2021 wskazuje, że rośnie emisja dwutlenku węgla w najzamożniejszych krajach świata należących do G20, które odpowiadają za 75 proc. wypuszczonego do atmosfery CO2 – informuje w czwartek BBC.
15.10.2021

Globalny niedobór energii zwiększa popyt na ropę

Ceny ropy w USA utrzymują się powyżej 80 USD za baryłkę w związku z oczekiwaniami, że globalny kryzys energetyczny - od Azji przez Europę po USA - podwyższy popyt na ropę i spowoduje zacieśnienie sytuacji na rynkach paliw - informują maklerzy.
12.10.2021

Alarmujące dane. Rafy koralowe zmniejszyły się o 14 procent od 2009 roku

Podnoszące się temperatury wody w morzach i oceanach na całym świecie powodują, że rafy koralowe obumierają. Niektórzy eksperci wskazują na ich zdolność regeneracji, ale trzeba podjąć działania już teraz.
07.10.2021

Oceaniczne glony urosły na dymie z australijskich pożarów

Niesione wiatrem chmury dymu i popiołu z pożarów, które spustoszyły Australię w roku 2019 i 2020 spowodowały rozległe zakwity glonów na południowym Pacyfiku, tysiące kilometrów na wschód – wynika z nowego badania opublikowanego na łamach „Nature”.
18.09.2021

Greenpeace: pożary w Jakucji są w tym roku największe w historii obserwacji

Pożary w Jakucji, regionie w azjatyckiej części Rosji, są w tym roku największe w historii obserwacji – powiedział PAP działacz organizacji Greenpeace Grigorij Kuksin. Jego zdaniem Rosja musi zrezygnować całkowicie z użycia ognia w gospodarce rolnej i leśnej.
22.08.2021

Afganistan to złoża surowców, minerałów i metali ziem rzadkich i szansa dla Chin

Zwycięstwo talibów w Afganistanie przypomniało ekspertom, że kraj ten mógłby się wzbogacić na posiadanych wielkich złożach surowców, minerałów i metali ziem rzadkich. Teraz pozostaną raczej niewykorzystane, a być może zainwestują w nie Chiny - podaje w czwartek CNN.
20.08.2021

Australia odrzuca walkę ze zmianami klimatu

Premier Australii Scott Morrison odrzucił we wtorek ambitne cele dotyczące zmian klimatu, uznając, że jego kraj już zrobił wystarczająco w tym względzie. Decyzja została ogłoszona dzień po publikacji raportu Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu ONZ (IPCC).
11.08.2021

Iberdrola szuka nowych rynków offshore wind, możliwe wydzielenie aktywów wiatrowych

Agencja Reuters donosi, że hiszpański potentat wiatrowy szuka nowych rynków dla morskiej energetyki wiatrowej, aby pomóc w napędzeniu rozwoju spółki. Rozważane jest wydzielenie segmentu offshore wind, aby pozyskać fundusze.
26.07.2021

Innowacyjni Polacy budują wirtualną elektrownię o dużej mocy pochodzącej z OZE

W Polsce trwa boom na odnawialne źródła energii, w tym przede wszystkim fotowoltaikę. Źródła OZE są czyste i coraz wydajniejsze, jednak wciąż mają pewne ograniczenia. – Energetyka ze źródeł odnawialnych jest nieprzewidywalna i komponentem uzupełniającym bezpieczeństwo energetyczne są elektrownie wirtualne – tłumaczy Grzegorz Nowaczewski, założyciel Virtual Power Plant.
25.06.2021

Australia wstrzymuje gigantyczny projekt wodorowy z obawy o środowisko

Władze Australii zaskoczyły deweloperów decyzją wstrzymania planu realizacji projektu wodorowego o wartości 36 mld dolarów na terenie Australii Zachodniej. Jeszcze nie tak dawno temu przedsięwzięciu nadano status przyśpieszonej realizacji inwestycji.
24.06.2021

PAIH chce pokazać Nowej Zelandii siłę polskiej gospodarki - w tym zielone technologie i energetykę

Zależy nam na zaprezentowaniu siły polskiej gospodarki i naszych firm – mówi PAP Jakub Wilchelm z PAIH odnosząc się do forum Polska-Nowa Zelandia. Chcemy, by Polska była postrzegana jako naturalny lider naszego regionu, kraj o ogromnym potencjale gospodarczym.
24.06.2021

Sąd w Australii: rząd ma obowiązek dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym

Ośmioro nastolatków wspólnie z 86-letnia zakonnicą chce na drodze sądowej zablokować budowę nowej kopalni w Australii przekonując, że minister środowiska powinien dbać o ochronę młodych ludzi przed kryzysem klimatycznym. To pierwszy taki przypadek na świecie. Sąd wydał wyrok.
28.05.2021

Bezkonkurencyjna przewaga Chin i Azji na rynku energetyki wiatrowej

Rok 2020 przyniósł rekordowy przyrost mocy zainstalowanej w energetyce wiatrowej w skali globalnej, który przekroczył 90 GW, co stanowi 53 proc. wzrost w porównaniu do 2019 roku. W samych Chinach przybyło 52 GW. Państwo Środka jest dziś globalnym liderem sektora energetyki wiatrowej.
25.05.2021

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny - tysiące uczniów na ulicach

Tysiące uczniów wyszły w piątek na ulice ok. 50 miast Australii w ramach Młodzieżowego Strajku Klimatycznego, wzywając rząd tego kraju do zaprzestania finansowania przemysłu gazowego i zwiększenia inwestycji w odnawialne źródła energii – pisze Reuters.
21.05.2021

Ponad 4,2 tys. kontroli podczas ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0"

Interpol wspólnie z Europolem i Agencją Frontex zorganizował kolejną edycję ogólnoświatowej operacji pod nazwą "30 Day at Sea 3.0" skierowanej na zwalczanie przestępstw związanych z zanieczyszczeniem mórz. W Polsce akcję koordynowało Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji - powiedział PAP rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka. Dodał, że podczas akcji polskie służby przeprowadziły ponad 4,2 tys. kontroli.
30.04.2021

MSC przyznało granty dla projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo

Organizacja pozarządowa MSC (Marine Stewardship Council) przyznała granty o łącznej wartości 650 tys. GBP na realizację projektów naukowo-badawczych wspierających zrównoważone rybołówstwo oraz ochronę ekosystemów morskich m.in. projekty na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa obserwatorów na statkach czy ograniczenia przyłowu.
28.04.2021

Putin, Bolsonaro, Salman nie podjeli nowych zobowiązań na rzecz klimatu

Stany Zjednoczone będą współpracować z Rosją nad sposobami walki z kryzysem klimatycznym, zapowiedział prezydent Joe Biden, mówiąc, że nie może się doczekać podjęcia wspólnych wysiłków i był „bardzo pokrzepiony” wezwaniem tego kraju do współpracy w zakresie nowych technologii.
27.04.2021

Queensland uchwala przepisy zakazujące stosowania jednorazówek

Queensland jest drugim australijskim stanem, który uchwalił przepisy zakazujące użytku jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych, w tym słomek i sztućców, które niszczą drogi wodne i plaże stanu oraz zagrażają dzikiej przyrodzie.
24.03.2021

Zatwierdzono plany mogące spowodować zniszczenie miejsc dziedzictwa Aborygenów

Australijski stan Nowa Południowa Walia zatwierdził wszystkie wnioski planistyczne, które spowodowałyby szkody w miejscach dziedzictwa Aborygenów, jakie otrzymał w ciągu ostatniego roku - wynika z wysłuchania publicznego w sprawie budżetu stanu, które odbyło się w tym tygodniu.
26.02.2021

Copernicus: Gorące punkty pożarów osiągnęły nowy poziom w 2020 r., ale globalna emisja pożarów spada

Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) spędzili rok na śledzeniu niszczycielskich pożarów, które miały miejsce w kilku miejscach na całym świecie. Jednak mimo tego, że niektóre regiony, takie jak zachodnie Stany Zjednoczone, zostały szczególnie dotknięte, na całym świecie odnotowano mniej pożarów, co wpisuje się w trend zmniejszania emisji obserwowany od 2003 r.
15.12.2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.