RIO orzekła nieważność uchwały ws. dotacji na ekoinwestycje

zk

25.07.2022 11:46 Źródło: PAP
Strona główna Prawo, finanse RIO orzekła nieważność uchwały ws. dotacji na ekoinwestycje

Partnerzy portalu

RIO orzekła nieważność uchwały ws. dotacji na ekoinwestycje - ZielonaGospodarka.pl
Fot. wikimedia.org

Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie orzekła nieważność nowej uchwały dotacyjnej Rady Warszawy na inwestycje ekologiczne w mieście - poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.

"Rada Miasta przyjęła uchwałę ws. dotacji na eko-inwestycje 9 czerwca. RIO orzekła jej nieważność 5 lipca, a orzeczenie opublikowano w ubiegły piątek" - przekazał PAP zespół prasowy stołecznego ratusza.

Nowością miała być możliwość wymiany kopciucha bez posiadania udokumentowanego prawa do dysponowania nieruchomością. Uchwała wprowadzała również dotację na "rozbetonowanie".

Nowa uchwała Rady Warszawy umożliwiała wnioskowanie o dotacje miejskie na te inwestycje również przez mieszkańców nieposiadających udokumentowanego prawa do dysponowania nieruchomością. RIO nie wyraziła jednak zgody na takie rozwiązanie. "Zakwestionowanie uchwały przez Izbę wpływa na mieszkańców miasta znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy chcieliby wymienić nieefektywne źródło ciepła lub usunąć azbest, ale nie mają prawa do dysponowania nieruchomością. Orzeczenie może również ograniczyć potencjalną liczbę wniosków na takie inwestycje w stolicy" - wyjaśnił ratusz.

Izba zablokowała także nowe dofinansowanie – na zwiększanie powierzchni biologicznie czynnej oraz jej zazielenianie. Chodzi o "rozbetonowanie" czyli likwidację nieprzepuszczalnych dla wody nawierzchni. "Nowa uchwała zakładała dofinansowanie w wysokości nawet 70 procent kosztów realizacji inwestycji" - zaznaczył ratusz.

Radni zwiększyli też kwoty dotacji na likwidację zbiorników bezodpływowych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości. "Orzeczenie Regionalnej Izby Obrachunkowej oznacza, że wsparcie finansowe pozostanie na dotychczasowym poziomie" - podkreślił ratusz.

W związku z decyzją RIO nadal obowiązywać będzie uchwała z 2019 roku. Miejskie wsparcie udzielane jest m.in. na likwidację kopciuchów, jednak można o nie wnioskować tylko do 31 grudnia 2022 r. Mieszkańcy, którzy nie wystąpią o dotację w tym terminie, będą musieli wykonać inwestycje z własnych środków, aby sprostać wymogom uchwały antysmogowej województwa mazowieckiego. Jak zaznaczył ratusz, ten rok jest krytyczny z uwagi na zakaz użytkowania bezklasowych źródeł ciepła na Mazowszu od 1 stycznia 2023 r. Od przyszłego roku za korzystanie z kopciucha należy spodziewać się wysokich kar finansowych.

Warszawiacy mogą nadal liczyć na wsparcie finansowe miasta w przypadku: inwestycji związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii, likwidacji zbiorników bezodpływowych z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości, usuwania oraz unieszkodliwiania wyrobów/odpadów zawierających azbest, a także małej retencji.

Partnerzy portalu

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.