Rozwój rynku magazynów energii w kontekście mechanizmów elastyczności rozproszonej

Rozwój rynku magazynów energii w kontekście mechanizmów elastyczności rozproszonej - ZielonaGospodarka.pl
22.01.2024 15:43
Strona główna Energetyka, OZE Rozwój rynku magazynów energii w kontekście mechanizmów elastyczności rozproszonej

Partnerzy portalu

Rozwój rynku magazynów energii w kontekście mechanizmów elastyczności rozproszonej - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Materiały prasowe

Rynek magazynowania energii jest nieodłącznym elementem w dążeniu do osiągnięcia globalnych celów zerowej emisji netto. Rozwój tego sektora w Polsce, w połączeniu z odnawialnymi źródłami energii, może przyczynić się do transformacji sieci dystrybucyjnych. W dyskusji na temat roli magazynów energii na rynku elastyczności w trakcie konferencji PIME Energy Storage Summit brał udział Łukasz Sosnowski, Menedżer ds. Pozyskiwania Funduszy Zewnętrznych i Realizacji Projektów Badawczo- Rozwojowych w Stoen Operator.

To będzie rok magazynów energii

Magazyny energii zyskują coraz większą popularność na rynku mocy. Potwierdza to prowadzona przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne lista instalacji planowanych do przyłączenia do sieci przesyłowej. Według stanu na koniec pierwszej połowy 2023 roku było na niej 27 magazynów o mocy łącznej niemal 3,9 GW . Już cztery miesiące później, na koniec października, liczba ta wzrosła do 59 inwestycji o mocy wynoszącej ponad 9 GW, zaś na koniec grudnia sięgnęła już 75 pozycji, o mocy łącznej około 11 GW.

Dowodem na wzmacnianie się tego trendu była także tegoroczna aukcja rynku mocy. Spośród zakontraktowanych mocy krajowych według danych PSE, na drugim miejscu, tuż za głównymi jednostkami wytwórczymi, plasuje się ponad 30 kontraktów na magazyny energii o łącznej mocy ok. 1,7 GW.

- Rozwój sektora magazynowania energii w naszym kraju znajduje się w kluczowym momencie, a rok 2024 z pewnością wzmocni jego pozycję. Z perspektywy OSD magazyny energii są szansą na odblokowanie możliwości transformacji sieci dystrybucyjnej w kierunku sieci „przyszłości". Istotne jest, że taki scenariusz może się zrealizować tylko w połączeniu ze wykorzystaniem źródeł OZE – powiedział Łukasz Sosnowski w trakcie panelu dyskusyjnego podczas konferencji PIME Energy Storage Summit.

Współpraca kluczem do rozwoju

Ekspert Stoen Operator wraz z innymi uczestnikami debaty rozmawiał o możliwościach wdrażania lokalnych rynków elastyczności i ich rozwoju. Dyskusja toczyła się również wokół doświadczeń innych krajów i tego, na ile są one możliwe do przełożenia na specyfikę rynku energii w Polsce.

Łukasz Sosnowski zauważył, że są to innowacyjne działania, które potrzebują realizacji wielu projektów pilotażowych, aby móc wypracować ostateczny kształt docelowego modelu.

- Wdrożenie mechanizmów elastyczności i rozwój sektora magazynów energii wymaga od operatorów systemów dystrybucyjnych aktywnej współpracy ze wszystkimi interesariuszami – zaczynając od klientów, przez samorząd, aż po ministerstwa i regulatora. W naszych działaniach w Stoen Operator skupiamy się też szczególnie na bezpośredniej interakcji z odbiorcą końcowym i prosumentem – dodał.

Przypomniał, że stołeczny OSD w ubiegłym roku we współpracy z Miastem Stołecznym Warszawą i firmą NODES rozpoczął prace nad projektem utworzenia rynku pilotażowego dla elastyczności rozproszonej. Sygnatariusze postanowili nawiązać ze sobą współpracę, aby przeanalizować i potencjalnie zorganizować lokalne rynki elastyczności w wybranych lokalizacjach sieci warszawskiego OSD. Projekt wpisuje się w szereg inicjatyw, które mają na celu zwiększyć udział OZE w wolumenie energii elektrycznej stolicy oraz obniżyć emisję dzięki elektryfikacji transportu masowego miasta.

Konferencja PIME Energy Storage Summit, podczas której odbyła się debata z udziałem ekspertów z branży energetycznej, to największe w Polsce wydarzenie networkingowe dla branży magazynowania energii. Wydarzenie towarzyszyło targom Solar Energy Expo w dniach 16-18 stycznia 2024 roku.

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.