Ørsted: recykling wszystkich paneli PV

zk

08.06.2023 06:02
Strona główna Odpady, Recykling Ørsted: recykling wszystkich paneli PV

Partnerzy portalu

Ørsted: recykling wszystkich paneli PV - ZielonaGospodarka.pl
Fot. Ørsted

Ørsted jest pierwszym na świecie deweloperem, który zobowiązał się do ponownego wykorzystania lub recyklingu wszystkich paneli słonecznych ze swojego globalnego portfolio farm słonecznych ze skutkiem natychmiastowym.

Energia słoneczna jest kluczową technologią dla przejścia na zieloną energię i ograniczenia globalnego ocieplenia. Jej wdrożenie wymaga ogromnych ilości surowców. Z kolei ich wydobycie ma wpływ na środowisko i społeczeństwo, a konkurencja o dostęp do tych materiałów stale rośnie.

Aby zmniejszyć zależność od materiałów wyjściowych, kluczowym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie lub recykling wycofanych z eksploatacji paneli słonecznych i przywrócenie surowców do produkcji.

Obecnie ponowne wykorzystanie i recykling paneli słonecznych są ograniczone, a składowanie odpadów jest nadal powszechną praktyką. Oznacza to, że materiały o wysokiej wartości dla przejścia na zieloną energię są po prostu marnowane.

- Chcemy stworzyć świat, który w całości opiera się na zielonej energii i chcemy to zrobić w zrównoważony sposób. Rozwiązanie najbardziej krytycznego problemu odpadów w branży solarnej, przy jednoczesnym łagodzeniu wpływu społecznego i środowiskowego w łańcuchu dostaw, jest niezbędne do osiągnięcia tego celu. Jest to pierwsze zobowiązanie w branży i uzupełnia nasze już istniejące ambicje dotyczące ponownego wykorzystania lub recyklingu wszystkich łopat turbin wiatrowych - mówił Ingrid Reumert, starszy wiceprezes i dyrektor ds. globalnych relacji z interesariuszami w Ørsted.

Ørsted ogłasił nawiązanie nowego partnerstwa z SOLARCYCLE, opartą na technologii firmą zajmującą się recyklingiem modułów fotowoltaicznych, w celu przetwarzania i ponownego wykorzystania wycofanych z eksploatacji paneli PV Ørsted z projektów realizowanych w Stanach Zjednoczonych, które są jednym z głównych rynków fotowoltaicznych dla dewelopera.

- Dzięki temu globalnemu zaangażowaniu w energię solarną, Ørsted wykorzystuje swoją pozycję lidera w zakresie zrównoważonego rozwoju i energii odnawialnej, aby zachęcić do stworzenia rynku dla - recyklingu paneli słonecznych - a dzięki partnerstwu SOLARCYCLE podejmujemy pierwsze namacalne kroki w celu zapewnienia, że krytyczne surowce potrzebne do produkcji zielonej energii zostaną ponownie wykorzystane lub poddane recyklingowi - dodał Reumert.

Zakład recyklingu SOLARCYCLE w Teksasie pozyskuje cenne surowce z paneli, w tym metale takie jak srebro, miedź i aluminium oraz szkło i krzem. Firma może wykorzystać te materiały i udoskonalić je w celu stworzenia nowej generacji paneli słonecznych o wyższej wydajności.

W ciągu ostatnich kilku lat Ørsted rozwijał swoje globalne portfolio lądowe, mając ambicję osiągnięcia 17,5 GW mocy elektrowni wiatrowych i fotowoltaicznych do 2030 roku.


Źródło: Ørsted

Partnerzy portalu

Ekokonsult

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.