POWER CONNECT EXPO_2024_strona główna

Ørsted zainstaluje system przechowywania baterii Tesli na farmie wiatrowej w Wielkiej Brytanii

Strona główna Energetyka, OZE Ørsted zainstaluje system przechowywania baterii Tesli na farmie wiatrowej w Wielkiej Brytanii

Partnerzy portalu

Ørsted zainstaluje system przechowywania baterii Tesli na farmie wiatrowej w Wielkiej Brytanii - ZielonaGospodarka.pl

Ørsted podjął ostateczną decyzję inwestycyjną dotyczącą systemu magazynowania energii akumulatorowej, który zapewni stabilność dostaw energii w Wielkiej Brytanii i zmniejszy zmienność cen.

System magazynowania energii w postaci baterii Tesli zostanie zainstalowany w tym samym miejscu, co lądowa stacja przekształtnikowa dla morskiej farmy wiatrowej Hornsea 3 firmy Ørsted w Swardeston, niedaleko Norwich w Norfolk we wschodniej części Anglii. Lokalizacja baterii na tym samym terenie, co lądowa stacja przekształtnikowa, minimalizuje zakłócenia dla osób mieszkających i pracujących w pobliżu.

System magazynowania ma pojemność 600 MWh (i moc znamionową 300 MW), co odpowiada dziennemu zużyciu energii przez 80 000 domów w Wielkiej Brytanii. Kiedy jest wietrznie i słonecznie, więc produkcja energii elektrycznej przekracza zapotrzebowanie, akumulator magazynuje jej nadmiar, aby można go było później rozładować, aby pomóc w zbilansowaniu sieci. Zmniejszy to zmienność cen dla konsumentów, ponieważ udostępni więcej energii, w tym w okresach szczytu, kiedy energia jest tradycyjnie droższa. Spowoduje to również, że brytyjskie systemy energetyczne będą łatwiejsze w zarządzaniu, pomagając złagodzić różnice między podażą a popytem.

Dzięki systemowi magazynowania energii akumulatorowej Ørsted inwestuje w technologię równoważenia sieci, która stanowi naturalny dodatek do jej działalności w zakresie wytwarzania morskiej energii wiatrowej i zapewni uzupełniające usługi i profil przychodów, jednocześnie wspierając dalszy rozwój brytyjskiej energii odnawialnej infrastruktura. Jej korzystna pozycja w brytyjskim systemie elektroenergetycznym oraz kolokacja zapewniająca efektywną budowę i eksploatację potwierdzają uzasadnienie inwestycyjne. Wielka Brytania jest jednym z największych na świecie rynków morskiej energii wiatrowej i rynkiem, na którym Ørsted posiada najwięcej działających morskich farm wiatrowych (12).

Po ukończeniu akumulatorowy system magazynowania energii będzie jednym z największych w Europie. Ma zacząć działać do końca 2026 roku.

- Naszych 12 działających morskich farm wiatrowych w Wielkiej Brytanii dostarcza do sieci ogromne ilości czystej energii. Bateria pomoże zapewnić najlepsze możliwe wykorzystanie energii odnawialnej, przechowując ją, gdy zapotrzebowanie jest mniejsze, a następnie uwalniając ją z powrotem do systemu, gdy jest naprawdę potrzebna, maksymalizując w ten sposób potencjał energii odnawialnej, zapewniając jednocześnie większe bezpieczeństwo energetyczne i wartość dla konsumenci. Dzięki tej inwestycji znacząco poszerzamy rosnące portfolio rozwiązań magazynowych Ørsted zlokalizowanych wspólnie z lądowymi i morskimi zasobami odnawialnymi - powiedział Duncan Clark, dyrektor na Wielką Brytanię i Irlandię w Ørsted.
- Tesla jest podekscytowana możliwością bycia częścią tego wiodącego w branży projektu z wyjątkowym partnerem. Projekt ten demonstruje wartość i elastyczność najlepszej w swojej klasie energoelektroniki Tesli, zapewniając większą stabilność sieci i umożliwiając większą liczbę odnawialnych źródeł energii w sieci - powiedział Mike Snyder, starszy dyrektor Megapack w Tesli.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

ase_390x150_2022

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.