Rusza program szkolenia dla górników organizowany przez EDF Renewables, Vulcan i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń

kw

01.07.2023 10:45
Strona główna Rusza program szkolenia dla górników organizowany przez EDF Renewables, Vulcan i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń
Rusza program szkolenia dla górników organizowany przez EDF Renewables, Vulcan i Spółkę Restrukturyzacji Kopalń - ZielonaGospodarka.pl
Fot. EDF Renewables Polska

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” ma na celu wsparcie górników i innych pracowników sektora wydobywczego w zdobyciu umiejętności i wiedzy, które umożliwią im zmianę zawodu i zdobycie kompetencji w obsłudze i serwisowaniu instalacji farm wiatrowych na lądzie.

EDF Renewables patrzy na swoją obecność w Polsce długofalowo, dlatego inwestycje w rozwój kompetencji i kadr są podstawą funkcjonowania naszej firmy. Ponadto wierzymy, że jednym z najważniejszych elementów naszej działalności jest współpraca ze społecznościami lokalnymi i działania, które pozytywnie wpływają na jakość ich życia. Chcemy być aktywnym uczestnikiem sprawiedliwej transformacji i dbać o rozwój kompetencji pracowników odchodzących z polskich kopalń. – wyjaśnia Alicja Chilińska-Zawadzka, prezes EDF Renewables w Polsce.

Szkolenia wyposażą pracowników sektora wydobycia w kompetencje, których przez najbliższych kilkadziesiąt lat będzie oczekiwał rynek pracy.

Transformacja energetyczna jest faktem. Uważamy, że należy przeprowadzić ją w sposób uwzględniający zasady solidarności społecznej oraz sprawiedliwości. Naszym – jako polskiego rządu – zadaniem jest zapewnienie pracownikom odchodzącym z sektora węgla kamiennego atrakcyjnych miejsc pracy oraz dostarczenie im możliwości rozwoju kompetencji, by mogli podjąć zatrudnienie w obszarze nowej energetyki – mówi Marek Wesoły, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.

Spółka Restrukturyzacji Kopalń zajmie się procesem rekrutacyjnym. Do uczestnictwa w kursie kwalifikowani będą pracownicy z kopalń przeznaczonych do wygaszenia.

Cieszę się, że możemy dzięki tej współpracy wspomagać rozwój zawodowy osób, które po odejściu z kopalń mogą jeszcze przez wiele lat być aktywne zawodowo. Pozyskanie nowych kompetencji będzie dla nich gwarancją otrzymania propozycji pracy w sektorze OZE, który zgodnie z założeniami PEP2040 będzie odgrywał coraz większą rolę w miksie energetycznym Polski. – podkreśla Janusz Smoliło, prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń.

Program szkoleniowy opracowany przez firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy jest zgodny ze standardami Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Oznacza to, że osoby, które przejdą kurs, będą mogły pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.

Oferowany przez nas kurs spełnia wszelkie międzynarodowe standardy. Górnicy otrzymają honorowane na całym świecie uprawnienia wydawane przez jednostkę Global Wind Organisation. Kurs, poza częścią praktyczną, obejmuje także naukę specjalistycznych zwrotów i zagadnień w języku angielskim oraz spotkania z ekspertami sektora energetyki wiatrowej. – wyjaśnia Artur Ambroziewicz, CEO spółki Vulcan Training & Consultancy, realizującej program szkoleń dla górników.

Patronat nad programem szkoleń objęli: Marek Wesoły – Wiceminister Aktywów Państwowych, Jarosław Wieczorek – Wojewoda Śląski, Grzegorz Tobiszowski – Poseł Parlamentu Europejskiego.

Pierwszą turę szkolenia przewidziano na jesień 2023 roku. Pracownicy chęć uczestnictwa mogą zgłaszać bezpośrednio w Dziale Kadr i Polityki Personalnej SRK tel. 32 432-10-38, 32 432-10-32, oraz poprzez formularz na stronie internetowej wiatr-kopalniamozliwosci.pl. Organizatorzy szkolenia uruchomili także infolinię dla zainteresowanych szkoleniami pod numerem telefonu: 693 673 050, czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 16:00.

O EDF Renewables


EDF Renewables to francuska, energetyczna spółka skarbu państwa, która opracowuje, buduje i obsługuje elektrownie wytwarzające energię ze źródeł odnawialnych. Jako główny gracz w transformacji energetycznej na całym świecie, EDF Renewables wdraża w ramach EDF projekty, które mają ogromny wpływ na zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego w wielu krajach

W każdym kraju zespoły EDF codziennie okazują swoje zaangażowanie na rzecz lokalnych interesariuszy. Dokładają swoją wiedzę i zdolność do innowacji, których zadaniem jest walka ze zmianami klimatu.

Na koniec 2022 r. EDF Renewables dysponował mocą zainstalowaną netto w elektrowniach wiatrowych i słonecznych na poziomie 11,4 GW (18,5 GW brutto) na całym świecie.

Obecny głównie w Europie i Ameryce Północnej, EDF Renewables kontynuuje swój rozwój, zajmując pozycję na obiecujących rynkach wschodzących, takich jak: Brazylia, Chiny, Indie, RPA oraz na Bliskim Wschodzie.

Historycznie aktywna w lądowej energetyce wiatrowej i fotowoltaice firma ma obecnie silną pozycję w morskiej i pływającej energetyce wiatrowej, a także w nowych technologiach, takich jak magazynowanie energii, pływające farmy słoneczne i agrowoltaika.

Surowce

 Ropa brent 83,76 $ baryłka  1,33% 11:11
 Cyna 23110,00 $ tona 0,64% 29 lis
 Cynk 2507,00 $ tona -0,87% 29 lis
 Aluminium 2177,00 $ tona 0,60% 29 lis
 Pallad 1021,53 $ uncja  -1,54% 11:10
 Platyna 936,30 $ uncja  -0,31% 11:11
 Srebro 25,06 $ uncja  0,08% 11:11
 Złoto 2038,40 $ uncja  -0,33% 11:11

Dziękujemy za wysłane grafiki.